Za ztráty libry samozřejmě stojí takový „detail“, jako je vystoupení Spojeného království z Evropské Unie, kterému v poslední době sekundují i snahy o vyslovení nedůvěry premiérce Mayové. Mayová sice svůj post ve včerejším hlasování obhájila, i tak je ale nálada v britském parlamentu značně nejednotná. Nejistota ohledně budoucího politického a obchodního uspořádání v Evropě odrazuje investory od nakupování britských aktiv.
Vývoj míry nezaměstnanosti ve Velké Británii:
Za normálních okolností by už londýnská centrální banka Bank of England (BoE) svižně zvyšovala úrokové sazby. Spotřebitelské ceny totiž rostou o 2,4 % a poslední zrychlení mezd spolu se slabou librou bude inflační tlaky dále zesilovat. Jenže BoE naposledy zvýšila úrokové sazby na 0,75 % v srpnu a o další úpravě směrem vzhůru se před březnovým oficiálním vystoupením z EU nedá diskutovat.
Meziroční vývoj růstu mezd ve Velké Británii:
Fundamentální základ má tedy libra velice silný, bez brexitu by se zajisté měnový pár GBP/USD obchodoval minimálně v rozpětí 1,40-1,50. Pokud budeme optimističtí a tvrdý brexit s chaotickým zavedením celních kontrol v Doveru a Calais budeme považovat za málo pravděpodobnou variantu, je nyní libra na atraktivních pozicích k nákupu. Opatrnější tradeři samozřejmě vyčkají až na případný lokální pokles k 1,2000, ze střednědobého pohledu by se však GBP/USD měl obchodovat výše, stejně jako se v letošním prvním pololetí povedly smazat libře ztráty, které nabrala po samotném hlasování o brexitu.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg