Zaprvé mají Britové vyšší proočkovanost obyvatelstva. Náskok Británie (63 %) před USA (52 %) zřejmě znamená, že zatímco ve Spojeném království se i přes novou vlnu nákazy počet úmrtí příliš nevzrostl, ve Spojených státech počet zemřelých denně stále roste (viz grafy) a pandemii se zde stále nedaří dostat pod kontrolu. Svou roli hrají i rozdíly mezi jednotlivými americkými regiony. Např. jižní křídlo (Alabama, Mississippi, Louisiana, Arkansas) nedosahují ani 40procentní proočkovanosti. Místní obyvatelé navíc odmítají nosit roušky, a proto pandemie řádí především v těchto státech.
Pokud aktuální vlna pandemie zpomalí spotřebitelskou poptávku ve Spojených státech, dojde zřejmě k odkladu utažení měnové politiky americkou centrální bankou, což americkému dolaru nijak zvlášť nepomůže.
Srovnání vývoje počtu denních úmrtí na koronavirus ve Velké Británii (první graf) a ve Spojených státech (druhý graf):
Zadruhé hodnotu britské libry nesžírá v takovém tempu inflace. Ve Velké Británii dosahuje meziroční růst spotřebitelských cen pohodlných 2,0 %, zatímco v USA rostou ceny o 5,4 %. Pokud centrální banky v Londýně i ve Washingtonu odměňují investory za držbu jejich měny nulovým úrokem, je z tohoto pohledu britská libra atraktivnější. Zdá se, že se Británie vypořádala lépe, než se očekávalo i s logistickým oříškem jménem brexit, inflace skutečně není takovým problémem.
Porovnání vývoje meziroční inflace ve Velké Británii (první graf) a ve Spojených státech (druhý graf):
Tyto dva hlavní důvody (pandemie, inflace) jsou za mě silnými argumenty pro růst měnového páru GBP/USD. Ten je navíc z technického pohledu relativně vyprodaný, když se nyní už podruhé odrazil od supportu na úrovni zhruba 1,3600.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, worldometer.com