Příspěvek se nahlašuje...
na tuto otazku jednoznacne odpovidam dulezitejsi je soucasne deni. V minulosti, zejmena kdyz jsem zacinal jsem stovky hodin backtestoval (klidne i 10 let zpetne a podobne :(, typicky prubeh pak byl pres vikend super zbacktestovany system, ktery pak behem nekolika max. tydnu selhal. Ted backtest maximalne nekolik hodin (a staci na par nejnovejsich grafech) a hned na demo nebo live s mikroloty. Burza (forex) byva velice efektivni a hned nam ukaze, jestli myslenka (system) za neco stoji a ma cenu na tom pracovat....
(jeste podotykam ze se bavime o "rucnim" obchodovani, AOS je jina kategorie)
Naprosto s Vámi souhlasím. Chování trhů se mění a rychlost těchto změn je v poslední době stále vyšší (a bude to ještě horší). Z tohoto konstatování, které ovšem nejsem schopen nikterak dokázat, pro mě vyplývá, že backtestovat na nějakém dlouhém zpětném období je ztráta času. Určitě existují obchodní přístupy, které tolik nepodléhají zubu času, ale to nemění nic na tom, že i takové systémy ukáží svoji životaschopnost i na relativně krátkém období (v řádu měsíců až nízkých jednotek roků). Samozřejmě existuje velká skupina zastánců praxe backtestovat na co nejdelším období. Obvykle se tito rekrutují z uživatelů různých builderů, kde je toto jedna z marketingových manter. Já se osobně snažím provádět backtest na období jednoho až tří roků, a pokud mi výsledek takového backtestu dává smysl, tak okamžitě nasazuji na live účet (demo účty jsou pro tyto účely podle mě naprosto k ničemu), který mám přesně pro tyto případy zřízený (mám tam alokovánu malou část kapitálu cca 100000,-Kč). Pokud se v živém "zkušebním" období strategie chová podle představ, tak takové strategii přidělím více kapitálu. V každém případě je třeba všechny (hlavně ty, co již prošly zkušebním obdobím) spuštěné strategie sledovat a neustále provádět vyhodnocení, jestli chování strategie je v předpokládaných mantinelech. To bývá dost často kámen úrazu některých traderů, že vlastně neznají tyto mantinely, takže nejsou schopni reagovat. Pokud se výkonnost strategie dostane mimo předem vytyčené mantinely (samozřejmě mám na mysli variantu, kdy se výkonnost zhorší), tak je třeba nekompromisně a bez odkladu takovou strategii odstavit.
Abych zde jen neplácal nějaké teoretické žvásty, tak sem dám jeden můj čerstvý konkrétní případ. Začátkem dubna jsem naprogramoval celkem zajímavou myšlenku (není to žádná z těch, o kterých jsem se zde občas podělil), která splňovala některé moje "filtry". Mezi takové filtry mimo jiné patří riziko overfittingu. Netvrdím, že strategie nesmí mít nějaké volitelné parametry, ale tyto parametry by měly pouze jemně dolaďovat strategii a rozhodně na nich strategie nesmí být postavena. Jinými slovy by strategie měla splňovat to, že s jakýmkoli smysluplným nastavením vstupních parametrů by měla být zisková. Tato strategie přesně tento požadavek splňovala. Tak jsem ji v první půlce dubna nasadil na zmiňovaný účet. Na obrázku z backtestu je šipkou znázorněn čas nasazení. Je naprosto zřejmé, že cca měsíc strategie sice prodělávala, ale stále to bylo v předpokládaných mantinelech. Bohužel po dalším měsíci se jasně ukazuje, že strategie z těchto mantinelů vypochodovala, a tak je čas ji odstavit. Než jsem tuto strategii spustil, tak jsem si udělal i backtest na třech letech a tam byla období podobná tomu současnému takže přísně vzato by se dalo uvažovat o tom, že stále strategie dostatečně nevybočila. Pro takové případy existuje, kromě úplného odstavení, ještě jedno řešení. Nechat strategii ještě nějaký čas běžet v režimu minimálních objemů (jeden mikrolot), protože případné ztráty budou v řádu stokorun až jednotek tisíců, a to by nikoho nemělo jakkoli ohrozit.
Vývoj strategie z backtestu, kde je zvýrazněno šipkou datum nasazení:
Ještě bych se Vás rád zeptal, co máte na mysli tím, že z tohoto pohledu je AOS jiná kategorie v porovnání s "ručním" obchodováním? Já mám zato, že ten princip časového rozpadu je platný pro jakýkoli druh obchodování.