Ekonomika Británie roste rychleji než Německo i celá eurozóna. Nezaměstnanost je na historických minimech, takže zaměstnanci si mohou říci o téměř 4 % meziročně více (viz graf). I HDP za třetí čtvrtletí by měl zůstat v komfortně pozitivním pásmu. Je pravda, že kvůli přípravě na brexit je to nyní vláda, která kvůli náboru nových úředníků poskytuje fiskální stimul. I tak je ale Británie až překvapivě odolná vůči obecně negativnímu sentimentu.
Vývoj meziročního růstu mezd ve Velké Británii:
A tato odolnost se projevuje i na kurzu libry. Na konci srpna jsem zde zmínil, že úroveň měnového páru GBP/USD v blízkosti 1,2000 ukazuje na výrazně přeprodanou libru, jejíž kurz již má v sobě započítaný divoký brexit bez dohody. Jakékoliv známky usmíření a konstruktivní jednání mezi Británii a EU tak přinese libře vítr do plachet. A podle říjnového vývoje na evropské politické scéně se tak skutečně děje.
Můžeme pouze spekulovat, jestli se podaří brexit dotáhnout do zdárného konce s dohodou, která příliš nenaruší tok zboží a služeb přes kanál La Manche. Britská libra má ale každopádně možnost podívat se nad 1,30 amerického dolaru, zvlášť pokud americký Fed bude pokračovat ve své trajektorii snižování úrokových sazeb a zvyšování dolarové likvidity.
Případné snížení sazeb v Londýně by mohlo rally na GBP/USD zastavit. Toto téma by ale přišlo až v okamžiku, kdy by libra posílila až příliš mnoho (v této situaci ještě nejsme), nebo pokud by britská ekonomika začala výrazněji zpomalovat, což prozatím díky zmíněnému fiskálnímu stimulu také nevypadá pravděpodobně.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters