Otázka z nadpisu článku je tedy nasnadě. Zapříčiní strach z brexitu a pomalá ekonomická expanze na britských ostrovech spolu s rychlou konjukturou v eurozóně situaci, při které by se euro prodávalo dráž než libra?
Historicky jsme už paritě na EUR/GBP byli velice blízko na začátku roku 2009, kdy vrcholila panika globální finanční krize, na kterou britská Bank of England reagovala mnohem razantněji rychlým zavedením kvantitativního uvolňování (QE) a snížením úrokových sazeb, čímž poslala libru do kolen.
Dnes situace není zdaleka tak dramatická. QE praktikuje stále v mnohem větší míře eurozóna, kde také úrokové sazby zůstávají výrazně níže (-0,40 %) než v Británii (0,25 %), takže měnová politika Bank of England zůstává utaženější, což by mělo sloužit jako polštář pro libru.
Pravdou je, že brexit a z toho vyplývající stěhování bankovních aktivit mimo Londýn zasáhnou britskou ekonomiku permanentně. Také inflace byla v posledních deseti letech zhruba o 1 % výše v Británii ve srovnání s eurozónou, takže dlouhodobý mírně rostoucí trend na měnovém páru EUR/GBP je ospravedlnitelný (viz graf).
Vývoj měnového páru EUR/GBP (týdenní graf – W1) a jeho odhadovaná střední hodnota podle parity kupní síly:
I tak je ale na srovnání měnových kurzů dvou nejdůležitějších evropských měn brzo, a pokud se kurz EUR/GBP přece jen v možném návalu paniky k jedničce přiblíží, bude to znamenat velice dobrou příležitost k shortování tohoto měnového páru a nákupu libry se slevou.
Z Británie už navíc chodí dobré zprávy, které ukazují, že schodek zahraničního obchodu se díky slabé libře a nižší domácí spotřebě začíná vyrovnávat. Jakékoliv náznaky ekonomické recese by ale naopak měla tlumit politika britského ministerstva financí, která vyhlásila konec rozpočtových škrtů a po 7 letech by měl vládní deficit mírně vzrůst (viz graf).
Díky polštáři ve formě vyšších vládních výdajů by proto dalšího snižování úrokových sazeb v Londýně nemělo být potřeba a libra by si svou hodnotu (vyšší než euro) měla udržet i nadále.
Vývoj deficitu britského vládního rozpočtu (v mld. GBP – levá osa, v % HDP – pravá osa):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Office for National Statistics UK