Brexit začíná tlačit nejen na zahraniční společnosti podnikající v Británii, ale podle nedávné studie také na britské společnosti. Konkrétně byly v posledních měsících britské společnosti nuceni zvýšit své investice v zemích Evropské unie, což má za následek významný pokles investic v Británii. Důvodem je především nejistota kolem formy, jakou Británie opustí Evropskou unii. Právě nejistota kolem brexitu způsobila odliv domácí kapitálu ve výši 10 mld. dolarů. Studie se zabývala především tím, jak volba opustit unijní blok ovlivnila tok investic z Británie. Bylo zjištěno, že brexit vedl k 12% růstu nových zahraničních investičních projektů v zemích EU realizovaných britskými společnostmi. Tyto investice by byly za normálních okolností uskutečněny na domácím trhu, a proto jsou ztrátou pro Británii.
Mezitím investice ze zemí Evropské unie v Británii klesly o 11%. Z toho pramení dodatečná ztráta ve výši 4,5 mld. dolarů, přičemž autoři studie připomínají, že ztráty se mohou výrazně prohloubit v případě tvrdého brexitu. Zároveň by se dalo spekulovat, že britské společnosti pouze přesouvají produkci do zemí EU kvůli obavám z růstu bariér v oblasti obchodu a migrace, což z Británie dělá méně atraktivní zemi pro podnikání. Investice v Británii začaly výrazně klesat koncem minulého roku s blížícím se odchodem Británie z unie, stanoveným na 29. března. Nedávné odmítnutí návrhu dohody s unií britským parlamentem situaci ještě více zhoršilo a za čtvrtý kvartál investice klesly mezikvartálně o 1,4%, meziročně pak o 3,7%. Soukromé investice v Británii klesly v roce 2018 všechny čtyři po sobě jdoucí kvartály. Odliv zahraničního a domácího kapitálu ze země není dobrou zprávou nejen pro domácí ekonomiku, ale také pro britskou libru a domácí akciový trh.
Graf: Růst investic v Británii od roku 2017 (Zdroj: Investing.com)
Ekonomická rizika pramenící z brexitu jsou mnohem větším problémem pro Británii, než pro unijní blok na druhé straně Lamanšského průlivu. Britské společnosti jsou tak nuceny investovat více v zemích EU, než v domácí ekonomice. Podle nedávného výroku Rain Newton-Smithe z minulého týdne hlavní hrozba z tvrdého brexitu pramení v ochlazení investic a záporného hospodářského růstu. Začátkem týdne makrodata z Británie poukázala v posledním kvartále roku 2018 na nejpomalejší růst ekonomiky od roku 2012. Ekonomika expandovala pouze o 0,2%, očekával se přitom růst o 0,3%. Série horších ekonomických dat v kombinaci s přetrvávající nejistotou kolem brexitu a silnějším americkým dolarem drží libru od konce ledna pod prodejním tlakem. Nelze očekávat, že by se mělo v nejbližších dnech něco změnit, jelikož Mayová opakovaně zmiňuje, že k vyjednávání s EU bude potřebovat více času a toho příliš nemá. Zároveň EU opakovaně zdůraznila, že podmínky dohody měnit nebude, pouze je ochotna upravit doprovodný text politické deklarace.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA