Včerejší data z Británie potvrdila, že Británie vkročila do nového roku tou správnou nohou a ačkoliv nejistota kolem brexitu nadále přetrvává, tak data z výrobního sektoru jsou velmi pozitivní. Výrobní sektor zintenzivnil svou aktivitu, když firmy v předstihu začaly hromadit objednávky před odchodem Británie z EU plánovaným na 29. března. To je podle analytiků jeden důvodů, proč britská ekonomika od začátku roku tolik zrychlila. Za měsíc leden rostlo HDP 0,5% a v únoru 0,2%. To znamená, že pokud budou březnová čísla beze změny, ekonomika bude v prvním čtvrtletí expandovat o 0,5%. To je více jak dvojnásobek růstu za poslední kvartál minulého roku (0,2%) a více, než očekávala Bank of England. Částečně za růstem stojí velmi slabá srovnávací základna z minulého roku, kdy za první kvartál rostla ekonomika 0,1%.
Oživení nastalo především v průmyslu, kde výrobní sektor rostl o 0,9% a stavebnictví o 0,4%. Nedávno zveřejněné PMI za výrobní sektor v březnu rostlo na 55,1 bodů, což je nejvíce od února 2018. Produkce, nové objednávky i zásoby výrazně rostly a pomohly stimulovat poptávku. Nejhůře je na tom zatím sektor služeb, který se podílí 80% na celkovém HDP a je tak stěžejní pro britskou ekonomiku. Trh práce však zůstává nadále silný a zaměstnanost expandovala poprvé za poslední tři měsíce. Vše potvrzuje pokles míry nezaměstnanosti na 44 letá minima, konkrétně 3,9%. Mzdy zahrnující bonusy rostly na 3,4% a vše nasvědčuje tomu, že ekonomika pokračuje v expanzi, což by mělo pomoci také britské libře. Na druhou stranu průzkumy potvrzují, že se nic zatím nemění na tom, že firmy z Evropské unie opouští britské dodavatele, a to primárně kvůli blížícímu se brexitu.
Brexit
Ve středu večer bylo na mimořádném summitu Evropské unie rozhodnuto o odkladu odchodu Británie z EU do 31. října. Británie se tedy musí začít připravovat na volby do evropského parlamentu s tím, že v případě schválení dohody s EU britským parlamentem, opustí Británie unii dřív. Včerejší rozhodnutí je kompromis pro všechny strany, jelikož datum 31. března doposud nebylo ani jednou skloňováno a EU původně chtěla prosadit delší odklad brexitu o 12 měsíců.
Pro libru nadále zůstává téma číslo jedna brexit a velcí hráči se nechtějí pouštět do žádných větších akcí. Růst libry je utlumen přetrvávající nejistotou kolem brexitu a stále poměrně silným americkým dolarem. Britské libře se i přesto podařilo na páru s americkým dolarem od začátku roku zpevnit o 2,8% a koncem února byla v zisku téměř 5%. Nejvýrazněji se podařilo libře zpevnit v lednu a v únoru, kdy trhy vnímaly pozitivně množící se zprávy o odkladu brexitu. Samotný odklad libru tolik neovlivnil, nicméně druhý kvartál by mohl být příznivější. Vzhledem k tomu, že brexit čeká Británii až na začátku čtvrtého kvartálu (jestli vůbec), tak by se libra mohla nějaký čas soustředit na data přicházející z domácí ekonomiky. Ty zatím nevypadají vůbec zle a rizikem je tak mimo brexitu americký dolar a úrokový diferenciál hovořící v jeho prospěch.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA