Za důvody pro ztrátu hodnoty libry stojí dlouhodobé strukturální změny v ekonomice. Ropná naleziště v Severním moři se postupně vyčerpávají a Velká Británie se stává silným čistým dovozcem této suroviny. Za dováženou ropu je potřeba platit vyššími exporty a těm by pomohla slabší měna. Stavebnictví a finanční služby už také nejsou takovými tahouny růstu, jakými bývaly – hypoteční bublina splaskla a londýnská City pomalu začíná hrát třetí housle v trojúhelníku globálních finančních center New York – Londýn – Šanghaj. Není proto divu, že britská ekonomika ještě nedosáhla svého předkrizového výkonu a znovu míří do recese.
Vývoj těžby ropy ve Velké Británii (miliony barelů denně):Zdroj: International Energy Agency
Druhým prvkem bránícímu posílení libry je paradoxně instituce, která se má starat o její hodnotu. Ano, britská centrální banka Bank of England (BoE) už nejednou ukázala, že ji vyšší hodnoty inflace nechávají chladnou. Příkladem z poslední doby je rok 2011, kdy ani pětiprocentní dočasná inflace nepřesvědčila BoE zmírnit svá stimulační opatření. Zdá se, že BoE chápe silné problémy britské ekonomiky a snaží se jí pomoci – vždyť v roce 2008 se její situace příliš nelišila od té španělské a vlastní měna ji zajisté pomohla vyhnout se depresi, která se dnes zažírá na Iberském poloostrově.
Celkově se tedy čeká, jestli propad hodnoty libry z předchozích let přinese ovoce ve znovunastartování britského průmyslového a finančního sektoru. Prozatím je optimistů v tomto směru poskrovnu, a pokud bude recese na ostrovech delší, než se čeká, bude se i pár GBP/USD poroučet dolů.
Vývoj měnového páru GBP/USD:Zdroj: Federal Reserve Economic Database
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz