Nezajímavý a neoblíbený trh
Britský akciový trh byl dlouhodobě pod dekou nejisté otázky kolem brexitu a k růstu mu ani příliš nepomáhal nedostatek “zajímavých” technologických titulů. Od začátku roku je však situace kolem brexitu vyjasněna a “neoblíbený” trh s britskými akciemi se začíná vracet do pozornosti investorů, kteří hledají místo pro svůj kapitál. Vyhlídky pro zotavení globální ekonomiky a jedna z nejrychlejších vakcinací ve světě pomáhá vidět světlo na konci tunelu, které by mohlo znamenat postupné připojení se k americkým nebo ostatním evropským akciovým indexům v růstu na rekordní maxima.
Od roku 2016, kdy Británie ohlásila brexit, jsou však britské akcie u zahraničních investorů opomíjeny. Trh najednou vypadal příliš komplikovaně, politicky a jeho vývoj se nadal jednoduše fundamentálně odhadnout. Jaký dopad měla samotná událost brexitu a jeho důsledků na britský trh, můžeme vidět v samotné kapitalizaci britské indexu FTSE 100. Ta je jen mírně větší, než kapitalizace technologického giganta Apple. I při porovnání s ostatními světovými indexy výrazně zaostává. Zatímco akciový index S&P 500 za posledních 12 měsíců rostl o 18 % a čínský CSI 300 o 58 %, britský FTSE o 7 % klesl. Nyní však investoři dávají britským akciím druhou šanci a věří, že dává smysl zvýšit jejich expozici v jejich portfoliu.
Graf: Korelace mezi americkým indexem S&P 500 a FTSE 100 (zdroj: Yahoo Finance)
Rotace zpět do hodnoty
Britský index FTSE dlouhodobě doplácel na to, že obsahuje jen velmi málo technologických firem, které jsou u investorů tolik populární. Většina firem je napojena na tzv. “starou ekonomiku”, kdy jde především o společnosti, které prodávají energie, materiály, potraviny, léky nebo bankovní produkty. Většina z firem spadá do kategorie hodnotových akcií, které jsou vnímány jako levné, při porovnání s jejich ziskovostí a kapitálem. Právě rok 2021 by však měl přinést rychlejší rotaci z růstových titulů do hodnotových, což povzbuzuje pozitivní vyhlídky. Rotace nicméně nebude tak výrazná, abychom mohli dopředu tvrdit, že britský akciový trh bude letos nejlépe perforujícím ze všech. Britský FTSE se, ale nyní obchoduje za 14 násobek očekávaných zisků, zatímco americký S&P 500 za 23 násobek, je tudíž oproti americkým indexům levný. Nejlevněji od první světové války působí index FTSE také při porovnání dividendového výnosu s výnosy z desetiletých státních dluhopisů.
Graf: Denní graf indexu FTSE 100 (zdroj: PurpleTrading cTrader)
Levnější alternativa se zajímavým prostorem pro růst
Investoři si pomalu začínají uvědomovat, že prostor na technologických akciích není nekonečný a začínají hledat příležitosti v ostatních sektorech. Tam jsou britské akcie oproti americkým stejně podhodnoceny a trend ukazuje, že valuační gap by mohl být vyplněn o něco rychleji díky rychlé vakcinaci v Británii. Ta má očkováno více jak 10 % populace, což je 5 krát víc než zbytek Evropy. Ekonomické oživení zde tak může dorazit o něco dříve, čemuž pomáhají fiskální a monetární stimuly v Británii. Pozitivní očekávání odráží poslední měsíce britský sterling, který se nachází na nejvyšších úrovních od roku 2018 a možná předpovídá trend na akciích. Spojené státy jsou nyní jednoduše příliš drahé a Británie nabízí nízké ocenění a odpojení od technologických akcií, což může být speciálně letos zajímavé.
Štěpán Hájek
Purple Trading