Konkrétně dnešní výsledky PMI za sektor služeb překonaly konsenzus na 54 bodech a rostly na 55,1 bodů. Včerejší výsledky za sektor stavebnictví rostly na 53,1 bodů a překonaly tak konsenzus na 52,6 bodech. Neočekávaný růst aktivity ukazuje na rychlejší růst ve výrobě a stavebnictví. Společnost Markit, která výsledky publikuje, zdvojnásobila predikci pro růst britské ekonomiky v druhém čtvrtletí na 0,4%. I přes nárůst zůstávají náznaky, že nejistota spojená s Brexitem se projevuje v zadržování investic. To následuje po varování britské obchodní komory, že britské společnosti jsou díky Brexitu ve "zlomovém bodě" a odkládají rozhodnutí o výdajích, jelikož čekají na odpovědi ke klíčovým otázkám. Bližší informace o Brexitu by se mohly objevit během tohoto týdne, jelikož se premiérka Theresa Mayová v pátek setká s kabinetem během celodenního jednání.
Pro zrychlení hospodářského růstu hovoří i další argumenty, jako výroky představitelů BoE, že se ekonomika zvedá po horším prvním čtvrtletí, které bylo ovlivněno především horším počasím. Včera při rozhovoru pro televizi CNBC naznačil člen bankovní rady Michael Saunders, že by sazby mohly růst rychleji, než trh očekává, což by dalo britské libře pozitivní šok. "Pokud ekonomika bude fungovat podle očekávání, může to znamenat, že sazby budou růst o něco rychleji," řekl Saunders CNBC. Pozitivním šokem bylo pro libru už samotné rozložení členů rady na posledním zasedání, kdy se vyslovily 3 členové pro zvýšení sazeb a 6 proti. Dalším hlediskem může být rostoucí cena ropy, která se projeví následně do růstu inflace, která se už nyní pohybuje nad inflačním cílem, konkrétně na 2,4%. Očekávání do dalších měsíců je takové, že nezaměstnanost ještě klesne a mzdy vykážou pozitivní růst i navzdory nejisté budoucnosti ohledně Brexitu. Saunders nicméně upozornil, že i pokud půjdou sazby nahoru rychlejším tempem, bude tak provedeno postupně.
Potencionálním problémem může být pro Británii rozrůstání obchodních bariér spojených s obchodních válkou, kterou vedou Spojené státy na několika frontách. Britská ekonomika je totiž za poslední dekády výrazně exportně orientována a vyšší cla by mohly ovlivnit poptávku po britském zboží, což následně utlumilo hospodářství. Británie je zároveň velmi globálně orientovanou ekonomikou, velkým vývozcem a také jsou v Británii velké zahraniční investice. Tudíž by jakýkoliv výkyv v globálním růstu měl výrazný efekt na britskou ekonomiku.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.