Sobota 02. listopadu 2024 17:25
reklama
CapXmaster
reklama
SAB Finance
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Partner

Britská ekonomika se začíná vzpamatovávat

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Britská ekonomika se i navzdory předpovědím různých agentur začíná rozjíždět a výhled se najednou začíná zlepšovat. Britská obchodní komora ještě koncem června odhadovala nejpomalejší růst od roku 2009. Na zlepšující se fundament poukazují čísla zveřejněná od začátku aktuálního týdne a především pak dnešní PMI za sektor služeb. Právě sektor služeb je dominantním v britské ekonomice a rostl nejrychlejším tempem za posledních 8 měsíců. Především to s dalšími pozitivními výsledky za sektor stavebnictví a výroby zvyšuje pravděpodobnost, že by mohla Bank of England na zasedání již příští měsíc zvýšit úrokové sazby.

Konkrétně dnešní výsledky PMI za sektor služeb překonaly konsenzus na 54 bodech a rostly na 55,1 bodů. Včerejší výsledky za sektor stavebnictví rostly na 53,1 bodů a překonaly tak konsenzus na 52,6 bodech. Neočekávaný růst aktivity ukazuje na rychlejší růst ve výrobě a stavebnictví. Společnost Markit, která výsledky publikuje, zdvojnásobila predikci pro růst britské ekonomiky v druhém čtvrtletí na 0,4%. I přes nárůst zůstávají náznaky, že nejistota spojená s Brexitem se projevuje v zadržování investic. To následuje po varování britské obchodní komory, že britské společnosti jsou díky Brexitu ve "zlomovém bodě" a odkládají rozhodnutí o výdajích, jelikož čekají na odpovědi ke klíčovým otázkám. Bližší informace o Brexitu by se mohly objevit během tohoto týdne, jelikož se premiérka Theresa Mayová v pátek setká s kabinetem během celodenního jednání.

Pro zrychlení hospodářského růstu hovoří i další argumenty, jako výroky představitelů BoE, že se ekonomika zvedá po horším prvním čtvrtletí, které bylo ovlivněno především horším počasím. Včera při rozhovoru pro televizi CNBC naznačil člen bankovní rady Michael Saunders, že by sazby mohly růst rychleji, než trh očekává, což by dalo britské libře pozitivní šok. "Pokud ekonomika bude fungovat podle očekávání, může to znamenat, že sazby budou růst o něco rychleji," řekl Saunders CNBC. Pozitivním šokem bylo pro libru už samotné rozložení členů rady na posledním zasedání, kdy se vyslovily 3 členové pro zvýšení sazeb a 6 proti. Dalším hlediskem může být rostoucí cena ropy, která se projeví následně do růstu inflace, která se už nyní pohybuje nad inflačním cílem, konkrétně na 2,4%. Očekávání do dalších měsíců je takové, že nezaměstnanost ještě klesne a mzdy vykážou pozitivní růst i navzdory nejisté budoucnosti ohledně Brexitu. Saunders nicméně upozornil, že i pokud půjdou sazby nahoru rychlejším tempem, bude tak provedeno postupně.

Potencionálním problémem může být pro Británii rozrůstání obchodních bariér spojených s obchodních válkou, kterou vedou Spojené státy na několika frontách. Britská ekonomika je totiž za poslední dekády výrazně exportně orientována a vyšší cla by mohly ovlivnit poptávku po britském zboží, což následně utlumilo hospodářství. Británie je zároveň velmi globálně orientovanou ekonomikou, velkým vývozcem a také jsou v Británii velké zahraniční investice. Tudíž by jakýkoliv výkyv v globálním růstu měl výrazný efekt na britskou ekonomiku.

Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Breakouty „silných“ S/R úrovní
    Zobchodovávání průrazů Support-Rezistenčních úrovní je jednou z nejrozšířenějších a zároveň i nejvyužívanějších obchodních strategií, jejíž podstata sice zůstala za celou dobu existence nezměněna, ale množství individuálních přístupů a způsobů použití se od vzniku nespočetně znásobilo. Dnes si zde však nebudeme povídat o tom, co breakouty představují, jak je poznat, či jak odhalit mezi všemi ty falešné.
  • Brexit bez dohody - sci-fi, které je blízko skutečnosti
    Slovo brexit se postupem času stalo opravdovým synonymem k nekonečnému příběhu, který je i po několika letech stále velmi žhavým tématem, u kterého nikdo ani pár týdnů před očekávaným výstupem Spojeného království z EU neví, jak to vše nakonec skončí.
  • Brexit: Co očekávat a jak ochránit váš kapitál
    V poslední době patří mezi jednoznačně nejočekávanější událost na finančních trzích hlasování o tzv. brexitu, respektive hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie, které proběhne 23. června 2016.
  • Brexit, eurovoľby a obchodovanie na finančných trhoch
    Väčšina ľudí už vníma Brexit ako realitu aj keď ku nemu ešte nedošlo. Jeho termín sa už dvakrát zmenil a stále nikto nevie ako bude vyzerať. Dve najväčšie politické strany v Británii zlyhali, stále sa nedohodli a odstupuje aj premiérka Theresa May, ktorej určite nemôžeme uprieť vytrvalosť v rokovaniach o Brexite.
  • Brexit - jak se změnila hodnota libry a eura od voleb 2016 a jak to obchodovat
    V červnu roku 2016 britští voliči odhlasovali, že již nechtějí nadále setrvávat ve společenství Evropské unie, a zároveň tím tak spustili několikaletou výstupní fázi, která je mezi širokou veřejností známa jako takzvaný Brexit. Většina finančních odborníků, v souvislosti s Brexitem, tehdy předpovídala těžké časy nejen britské libře, ale také euru. A nyní tedy hlavní otázkou zůstává, jak moc se jejich předpovědi od té doby naplnily?
  • Brexit, libra a očistný proces
    Britská ekonomika se s nástrahami loňského hlasování o brexitu i letošních předčasných voleb vypořádala statečně, i když jí mnozí analytici předpovídali okamžitý pád do recese. Pravdou je, že libra se na své předchozí hodnoty nedostala a růst v Británii zpomaluje, což kontrastuje s euforií, která se nyní drží v eurozóně. Pro Londýn ale tato souhra faktorů vytváří ideální příležitost zvýšit úspory a připravit se na reálné dopady brexitu a případné zpomalení globální ekonomiky v budoucnu.
  • Brexit vs. britská libra
    Debata ohledně vystoupení Velké Británie z Evropské Unie bez dohody v poslední době utichla. Zdá se, že Londýn s Bruselem nějaký kompromis najde, ať už půjde o odklad brexitu nebo nastavení jasných a předvídatelných pravidel rozchodu. Pravděpodobnost letošního kolapsu britské ekonomiky v návaznosti na případný tvrdý brexit postupně klesá a v hlavním scénáři se počítá „jen“ s přirozeným ochlazením na konci konjunkturního cyklu.
  • Brexit znovu zkouší libru
    Za první měsíc české vlády už skončili dva ministři. V Londýně je teď situace podobná, ministři odstupují jako na běžícím pásu. Na rozdíl od České republiky znamenají tyto přesuny pro britskou vládu existenční problémy. A na kurzu libry už je to znát.
  • Británie krvácí skrz libru
    Britská premiérka Theresa Mayová se nyní snaží doladit dohodu, která se podařilo dohodnutou koncem minulého roku s EU. Hlavním kamenem úrazu je tzv. irská pojistka, ta je také důvod, proč se nepodařilo dohodu prosadit v britském parlamentu. Mayová nyní intenzivně pracuje právě na změně tzv. irské pojistky. Předseda EK Juncker se již vyjádřil, že nevidí prosazení dohody v britském parlamentu příliš optimisticky. Spolu s nejistotou kolem brexitu se začíná zhoršovat také sentiment v domácí ekonomice a také výhled pro britskou libru. S jejím růstem v letošním roce nepočítají ani investiční banky.
  • Británie se nebrání zvyšování sazeb
    Od nástupu amerického dolaru do býčího trendu na jaře loňského roku začala být britská libra neprávem opomíjena, byť se může opřít o podobné fundamentální kvality jako právě dolar.
  • Britská libra a britské akcie v ohrožení
    Obchodujete dlhodobo libru alebo ste stavili na britské akcie? Rôzne fundamenty ukazujú, že sa treba mať pri takýchto obchodoch na pozore. Hlavnými rizikami sú ťažko postupujúce rokovania o brexite, odchod firiem z krajiny, zlý vplyv na ekonomiku a oslabovanie libry.
  • Britská libra během druhého čtvrtletí
    Nejzásadnější událostí pro Británii i nadále zůstává Brexit. Ten se podařilo na poslední chvíli oddálit na 31. října a z dosavadního vyjednávání lze vyčíst, že nebude překvapením, pokud bude Brexit znovu odložen. Libru od začátku roku ovládli prodejci, což způsobila právě politická nejistota spojená s brexitem. Ekonomická čísla od začátku roku na rozdíl od ostatních ekonomik vypadají celkem dobře, libru však nechávají poměrně klidnou. Právě lepší čísla z domácí ekonomiky by se však mohla projevit s odstupem času, jelikož centrální banka uvažuje nad zvýšením úrokových sazeb.
  • Britská libra je nejvíce podhodnocená za tři desetiletí
    Britská libra neudržela krátkodobý rostoucí trend, který ji během listopadu dovolil smazat část po-brexitových ztrát. Ani ona se nevyhnula všeobecně sílícímu americkému dolaru, který po zvolení Donalda Trumpa prezidentem získává oproti všem světovým měnám.
  • Britská libra je překvapivým vítězem
    V době, kdy evropská i americká centrální banka snižují úrokové sazby a stimulují zpomalující ekonomiku, si dává Bank of England načas. Hlavní úrok ve velké Británii zůstává na 0,75 %, což je dokonce o čtvrt procentního bodu více než v době referendu o brexitu. Zdá se tedy, že neustálá nejistota a odklady samotného vystoupení Velké Británie z Evropské Unie nemají na ostrovní ekonomiku tak negativní vliv, jak by se na první pohled mohlo zdát.
  • Britská libra je zralá na nákup
    Do nejbližších dní se mi ke swingovým obchodům hodně líbí britské libry. Jejich výrazné přibližně dvouměsíční oslabení na většině párů koncem týdne akcelerovalo a začínají se vytvářet korekční či obratové patterny.
  • Britská libra, koronavirus a inflace
    Britská vláda v čele s Borisem Johnsonem již před měsícem zrušila všechna omezení pro potlačení pandemie. Místní ekonomice by tak nemělo stát nic v cestě k plnému oživení, protože ani velké koncerty ani noční kluby nemusejí být na Ostrovech zavřené. Ani Spojené státy již ekonomickou aktivitu svých občanů příliš neomezují. Mezi oběma velmocemi ale najdeme několik rozdílů, které by se měly časem odrazit i v kurzu libry vůči americkému dolaru.
  • Britská libra krvácí
    Z pohledu na makroekonomické statistiky je na britských ostrovech všechno v pořádku. Ekonomice se daří – nezaměstnanost se drží na 40letém minimu v blízkosti 4 % a růst HDP už nijak nezaostává za eurozónou. Analytik bez povědomí o politické situaci v Londýně by tak nevěřil svým očím, proč libra letos ztrácí oproti americkému dolaru až 13 %.
  • Britská libra míří k evropské paritě
    Před deseti lety byly karty na měnovém trhu rozdány diametrálně jinak. Deflační prostředí tlačilo americkou centrální banku (Fed) do nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování (QE). Americký dolar byl nejslabší za několik desetiletí a na forexu dominovala „dolarová“ parita. Australský, kanadský i americký dolar si držely podobnou hodnotu a dotahoval se na ně i dolar novozélandský
  • Britská libra může na křížových párech posílit
    Britská centrální banka (BoE) v úterý prozradila, že i když se inflace nyní vzdaluje 2procentnímu inflačnímu cíli, růst úrokových sazeb může přijít brzy. Mark Carney zopakoval, že hlavním úkolem centrální banky je zabezpečit cenou stabilitu a nebojí se, že by se inflace nevrátila k požadované úrovni poté, co pomine efekt nízké ceny ropy a jídla.
  • Britská libra na paritě s eurem?
    Euro se po komentářích centrálních bankéřů v Jackson Hole posunulo znovu na vyšší úrovně vůči americkému dolaru. Naopak britská libra v posledních týdnech k dolaru ztrácí a za srpen na měnovém páru GBP/USD odepsala přes 3 procenta. Z toho vyplývá, že křížový měnový pár EUR/GBP prudce roste a dostal se už nad 0,92 libry za euro.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy