Rychlé okénko do aktuálního stavu britského hospodářství: Spotřebitelská důvěra leží nízko, ceny nemovitostí v Londýně již klesají a prodeje automobilů stagnují. Bankéři se stěhují ze City a firmy si kvůli nejistotě mohou ospravedlnit nízký růst mezd, který klesl až na 1,8 %. Inflace sice zůstává nad dvouprocentním cílem (viz graf), růst cen ale odráží především meziroční oslabení kurzu libry, které se časem neutralizuje. Bank of England tedy nemusí spěchat se zvyšováním úroků z aktuálních 0,25 %.
Vývoj meziročního růstu mezd (1. graf) a inflace (2. graf) ve Velké Británii:
Britové se v následujících čtvrtletích budou muset spolehnout na zvýšené exporty včetně turismu, pokud chtějí dosahovat alespoň nějakého růstu. Zadlužené domácnosti svou spotřebou totiž příliš nepomůžou a investice se nedají očekávat ani od opatrných firem. Toto zvýšení úspor by však konec konců mělo pomoci ostrovní ekonomiku vybalancovat, snížit její obrovský vnější deficit a v delším období poslat výše i britskou libru. Tento očistný proces ale bude trvat nejméně jeden rok.
Zisky libry ve zbytku letošního roku proto vidíme jako omezené. Měnový pár GBP/USD sice během letošního roku až překvapivě zpevnil, nahoru jej vytáhlo ale především silné euro a eurozóna, na které je Velká Británie z velké části závislá. Proto můžeme na měnovém páru EUR/GBP* vidět postupné přibližování se k paritě. Případné dosažení parity libry a eura by ale značilo předprodanou libru a velice dobrou příležitost k její koupi.
Vývoj měnových párů GBP/USD (4hodinový graf – H4) a EUR/GBP (4hodinový graf – H4):
* kvůli opačné kotaci obou měnových párů znamená růst GBP/USD posílení libry, růst EUR/GBP naopak její oslabení
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, MT4