Někteří z nich byli dokonce nuceni své aktivity definitivně ukončit. Po této bouřce je možná čas, se sám sebe zeptat, zdali bychom neměli změnit svého brokera. Za takového, jemuž můžeme zavolat a povídat si s ním v mateřském jazyce a ne lámavou angličtinou, případně osobně navštívit jeho pobočku, zejména v krizových situacích. A když hoří, můžeme si rychle vybrat naše peníze z pobočky partnerské banky na celém území České republiky a nečekat na jejich převod z druhého konce světa.
Společnost Bossa působí na české brokerské scéně již třetím rokem. Je investiční pobočkou polského brokera s cennými papíry (DM BOŚ), který patří do skupiny Bank Ochrony Środowiska (Banky ochrany životního prostředí). Již devátým rokem v řadě se DM BOŚ umístil na jednom ze tří prvních příček polské edice časopisu Forbes. Tento ekonomický měsíčník každoročně sestavuje žebříček makléřských domů v kategorii individuálních investorů na základě hlasů svých čtenářů. Polská matka české BOSSY se celkově v roce 2014 umístila na druhém místě, čímž obhájila své předchozí stříbrné místo. Nejvíce bodů, a tedy prvenství získala v kategorii výborně fungujících a stabilních obchodních platforem. Hezké třetí místo obsadila za funkcionalitu platforem, vzdělávání klientů a za přístup k tržním informacím a kotacím. Další kategorie, v nichž čtenáři Forbesu hodnotili makléřské domy, byly klientská podpora, profesionalita zaměstnanců a kvalita tržních analýz. Zajímavostí je, že na stupních vítězů jsou dvě firmy (DM PKO BP, DM BOŚ), které patří do kapitálové skupiny s velkým podílem státu a do žebříčku hodnocení se dostala i mladá banka s čistě soukromým kapitálem Alior.
Největší propad zažila společnost DM BZ WBK, která spolu s DM BOŚ celých 9 let historie žebříčku čestně obsazovala první tři příčky, přičemž nejvíce vynikala v kvalitě servisu pro individuální investory. Loňský propad lze přisoudit změně strategie poté, co nad ní přebrala kontrolu španělská banka Santander.
Tabulka: Pořadí brokerů a jejich služeb pro individuální investory v čtenářském hodnocení polské edice časopisu Forbes
Pozn. V prvním sloupci tabulky je výsledné pořadí brokerů v roce 2014. Pro srovnání v závorce je uvedeno jejich výsledné hodnocení z roku 2013. Čísla v buňkách tabulky reprezentují získaný počet bodů v jednotlivých kategoriích. Čím větší číslo, tím si broker vedl lépe. V závorce je uvedeno umístnění brokera v dané kategorii v roce 2014.
Nabídky brokerů jsou dnes hodně lákavé. Jeden nabízí o „pip“ nižší spread než ten druhý, třetí „cash back“. Předtím než se dáme zlákat na tyto krátkodobé výhody, možná bychom měli raději prozkoumat kapitálové zázemí brokera, pružnost a rychlost reakce na naše požadavky, což mohou být klíčové věci pro náš úspěch.