Každý týden hrajeme o obchodníka týdne, tedy každý týden máte šanci vyhrát 10 000 reálných Kč a postoupit do druhého kola soutěže, v němž se investují reálné peníze. O týdenních výhercích nerozhodují celkové výsledky soutěžících, ale jenom zhodnocení fiktivního kapitálu, kterým disponují v úvodu týdne za 1 týden. Stát se obchodníkem týdne je proto šance na výhru i pro ty soutěžící, kterým se v prvním týdnu dařilo hůř, a realizovali ztráty.
O co se hraje?
Čtyři obchodníci týdne (každý týden 1) a 20 nejlepších obchodníků celkové soutěže, kteří budou mít na konci prvního kola soutěže (27. května 2016) nejvyšší stav investičního demo účtu získá od Bossy reálných 10 000 Kč a postupuje do 2. červnového kola, v němž se investují reálné peníze a hraje se o více než 350 000 Kč. Do druhého kola se kromě výherců prvního kola může zaregistrovat každý, kdo vloží 10 000 Kč na investiční účet Bossy.
Nejobchodovanější finanční instrument v prvním týdnu soutěže
Nejobchodovanějším finančním instrumentem je i letos podobně jako předchozí roky měnový pár eurodolar (EUR/USD). Ten je nejoblíbenějším investičním aktivem v soutěži jak z pohledu počtu uskutečněných transakcí, tak i z pohledu zobchodovaných lotů. Oblíbeným měnovým párem je i japonský jen proti americkému dolaru. Z komodit stejně jako po předchozí roky preferují investoři ropu a zlato.
Vzhledem k tomu, že soutěžící jsou z České republiky, tak mezi prvních 10 nejoblíbenějších investičních instrumentů patří i česká koruna, a to jak na páru s eurem (EUR/CZK), tak i v páru s americkým dolarem (USD/CZK). Zajímavostí je, že se do žebříčku „Top 10“ nejobchodovanějších finančních nástrojů dostal i měnový index eura (BOSSAEUR). Ten vyjadřuje hodnotu eura proti koši měn.
Graf: Nejobchodovanější instrumenty v prvním kole soutěže podle zobchodovaných lotů
Graf: Nejobchodovanější instrumenty v prvním kole soutěže podle počtu realizovaných transakcí
Ziskoví versus ztrátoví obchodníci
Bohužel stále se potvrzuje pravidlo, že ziskových obchodníků, tedy těch co na konci prvního týdne soutěže disponovali na demo účtu vyšší částkou, než byl počáteční fiktivní vklad 30 000 Kč, bylo více než těch, jejichž hodnota účtu byla nad 30 000 fiktivních Kč. Soutěžící s hodnotou účtu 30 000 Kč nebyli počítaní ani do jedné skupiny. Vyšší procento neúspěšných obchodníků může být i důsledkem toho, že soutěžící hodně riskují vzhledem k tomu, že mají k dispozici fiktivní peníze a neinvestují vlastní reálné finanční prostředky.
Nejztrátovější obchod prvního týdne soutěže byl prodej 3,5 lotu eura proti ruskému rublu (EUR/RUB), a to 4. května v 9:50. Obchod byl uzavřen v ten samý den po 17:00 hodině se ztrátou 75 265 fiktivních Kč.
Naopak nejziskovějším obchodem týdne byl nákup amerického dolaru proti kanadskému dolaru (USD/CAD), a to 1. května v 23:22 (v den, kdy soutěž začala) ve výši 1,1 lotu. Obchod byl uzavřen až 4.5.2016 se ziskem fiktivních 64 633 Kč.
Graf: Ziskoví versus ztrátoví soutěžící po prvním týdnu soutěže
Jak obchodoval týdenní vítěz?
Týdenní výherce obchodoval systematicky od začátku soutěže. Za první týden soutěže otevřel 54 obchodů, což je v průměru 10 obchodů denně. Kolem 50 procent obchodů představoval německý akciový index DAX, na druhém místě s podílem 40 procent obchodů byl měnový pár EUR/USD.
Nicméně nejziskovější obchod realizoval výherce na měnovém páru EUR/AUD (57 945 fiktivních Kč), nejztrátovější na německém DAXu (mínus 18 147 fiktivních Kč). Průměrná velikost pozice byla 1,4 lotu.
Z 54 obchodů byly jenom 3 ztrátové, přičemž průměrná ztráta byla 13 120 fiktivních Kč. Průměrný zisk na 1 obchod byl 9 639 fiktivních Kč.
Graf: Jak se vyvíjel účet výherce prvního týdne
V prvním týdnu soutěže se do investování zapojili i Leoš s Patrikem s Evropy 2. Průběh jejich výsledků můžete sledovat zde.