Každopádně má Británie pro toto zpomalení slušnou výchozí pozici – nezaměstnanost se drží v blízkosti 4 %, mzdy rostou o 3,4 %, což je nejrychleji za 10 let a zároveň rychlé tempo v porovnání s ostatními západními zeměmi.
Vývoj meziročního růstu mezd ve Velké Británii:
To znamená, že v případě zpomalení ekonomické aktivity se může Bank of England spolehnout na jakýsi přirozený polštář a zřejmě nebude muset sáhnout po velkém uvolnění měnové politiky, záporných sazbách nebo znovuzavedení programu kvantitativního uvolňování. Ve srovnání se záporným depozitním úrokem na eurech ve výši -0,40 % je libra se svými 0,75 % v rámci Evropy atraktivnějším aktivem a výrazný úrokový diferenciál z velké části kompenzuje rizika spojená s brexitem.
Porovnání vývoje výrobních PMI indexů v eurozóně (černě, pravá osa) a ve Velké Británii (modře, levá osa):
I proto britská libra vůči euru i americkému dolaru v posledních týdnech posiluje. Dnešní výrobní PMI indexy také zahrály na pozitivnější notu ve Spojeném království, kde zůstal v expanzním teritoriu na 52,0 bodech, zatímco v eurozóně již průmysl značí kontrakci s 49,3 body. Otázkou zůstává, jestli je růst britské ekonomické aktivity udržitelný a není způsoben spíše předsunutím objednávek a výroby na okamžik před brexitem za starých podmínek, tj. především jednorázovými faktory.
Libře proti euru dále věřím. Pokud nedojde k fatálnímu krachu jednání a na stole bude nějaká forma odkladu či lehké formy brexitu, může se britská měna podívat do pásma 0,8000 – 0,8500 libry za euro. Nahrává tomu i vývoj jádrové inflace v eurozóně, která podle dnešních dat zpomalila z 1,1 % na 1,0 % a zůstává na míle daleko cíli ECB. Centrální bankéři ve Frankfurtu tak nemají proč letos zvyšovat úrokové sazby a utahovat tak kladný diferenciál s librou.
Vývoj měnového páru EUR/GBP (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters