Kabinet premiérky Mayové nedokáže sladit požadavky Evropské Unie, snahu o hladší brexit a rebely ve vládě, kteří hovoří o potřebě tvrdšího rozvázání vztahů s kontinentální Evropou. Znovu se tedy zvyšuje riziko, že Británie vystoupí z EU (v březnu 2019) a nastane chaotické vakuum, které samozřejmě zvýší nejistotu a oslabí investiční aktivitu a zahraniční obchod.
Měnový pár GBP/USD se tedy vydal zpět k 1,3000. Libře nepomohla ani včerejší inflační čísla, která naznačila výrazně nižší růst cen, než se předpokládalo. Růst úrokových sazeb z dílny Bank of England se tak odložil více do budoucna a britská měna se už víceméně nemá o co opřít.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Optimisté (včetně mě) poukazovali na to, že lékem na slabou měnu je právě slabá měna. Slabší poptávka a vyšší konkurenceschopnost vývozů za poslední dva roky od hlasování o vystoupení z EU měly výrazně zlepšit obchodní bilanci a ukončit tak jednu z hlavních překážek silné libry, kterým byl chronický deficit v zahraničním obchodě.
Z pohledu na graf se od počátku roku 2016 bilance běžného účtu ve Spojeném království zlepšuje, a to zhruba z 6 % na 3,5 % HDP. Nejde sice o žádné závratné tempo, které by už dalo silnou podporu potápějící se libře, trend je ale nastavený správně a aktuální oslabení dá zlepšování britského běžného účtu další silný impuls. Čistě z fundamentálního hlediska se tedy dá GBP/USD kupovat v blízkosti 1,2500, pod kterou už by se dlouhodobě držet neměla.
Vývoj bilance běžného účtu Velké Británie v mil. GBP:
Větší sázkou na jistotu by byl nákup libry proti euru, tj. short EUR/GBP. S eurozónou je Velká Británie více propojená, kurz je proto méně volatilní. Navíc eurozóna má také své politické problémy a k tomu drží (a držet bude) úrokové sazby v záporu. Prodej EUR/GBP v pásmu 0,92-0,95 by proto měl být dlouhodobě výnosnou záležitostí.
Vývoj měnového páru EUR/GBP (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, investing.com, Reuters