Již z pohledu na britskou míru nezaměstnanosti, která se blíží předkrizovým minimům, je jasné, že ekonomika Spojeného království zažívá velice dobré časy. Její růst si delší dobu drží nadprůměrné tempo 2-3 % a ceny nemovitostí meziročně rostou dokonce o 10 %, což až nepříjemně připomíná tempo z bublinových let 2004-07 a dělá vrásky na čele centrálním bankéřům.
Vývoj míry nezaměstnanosti ve Velké Británii:
Představitelé Bank of England se proto snaží ekonomiku spíše brzdit – žádné kvantitativní uvolňování nebo intervence na oslabení GBP, nechávají úrokové sazby na 0,50 %, a umožňují tak bankám mírně zhodnocovat jejich rezervy (což je v dnešním vyspělém světě takřka rarita). Obchodníci se proto nebojí, že by kvůli držbě britské měny museli platit negativní úrokové sazby, a to zvlášť pro prohlášení guvernéra Bank of England Marka Carneyho, že další posun úrokových sazeb bude s velkou pravděpodobností směrem vzhůru.
Vývoj výnosu desetiletého britského vládního dluhopisu:
To dokazují i výnosy 10letých britských vládních dluhopisů, které se odrazily od letošních minim a aktuálně činí 1,68 % p.a. To je srovnatelné s USA a výrazně nad výnosy dluhopisů Německa, Švýcarska nebo Japonska. Trh tak očekává, že na ostrovech bude měnová politika ve srovnání s dneškem spíše utažená, což by mělo na hodnotu britské libry působit pozitivně.
I přesto nepředpokládáme silný růst měnového páru GBP/USD a návrat na hodnoty přesahující 1,7000 z loňského léta. Británii totiž trápí vysoký deficit běžného účtu, který již dosahuje více než 5 % HDP, a také nízká produktivita práce – oba tyto faktory budou tlumit jakékoliv nadšení o vyšších úrokových sazbách. Libra by ale mohla kopírovat vývoj na americkém dolaru a díky stagnaci GBP/USD v pásmu 1,5000 – 1,5500 sbírat zisky vůči ostatním měnám, které se dolarového vlaku chytnout nedokážou.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz