Fed nadále zdůrazňuje, že chce držet úrokovou sazbu vysoko „delší dobu“. Aktuálních 5,25-5,50 % proto dluhopisoví investoři projektují i do delších výnosů, což škodí cenám aktiv obecně, především pak těm s víceméně neomezenou splatností – akciím a nemovitostem.
A z více pohledů se není Jerome Powellovi co divit. Americká ekonomika stále upaluje kupředu slušnou rychlostí, útraty domácností rostou a v takovém prostředí nemusí inflace klesnout na kýžená 2 %. Málokterý indikátor recese v USA aktuálně svítí červeně. Výnosová křivka se díky růstu delšího konce vyrovnává (viz graf), žádná hluboká inverze značící kontrakci ekonomiky a následné snižování krátkodobých sazeb tedy není na obzoru.
Vývoj rozdílu mezi výnosy 2letých a 10letých amerických vládních dluhopisů:
Stejně tak vývoj žádostí o dávky v nezaměstnanosti nevěstí prozatím žádné problémy. Tato vysokofrekvenční předstihová tvrdá data, která jsou zveřejňována na týdenní bázi, ukazují na pokles žádostí k 200 tisícům za týden, což se rovná velmi silnému trhu práce srovnatelnému s roky 2018-19, tj. s „dobrými časy“. Přitom ještě na jaře se tato křivka nadechovala k růstu nad 250 tisíc a naznačovala obecné zpomalení.
Vývoj žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA (4týdenní průměr):
Proti poklesu úroků hovoří i vývoj rozpočtového deficitu americké federální vlády. Ani přes cca vysoký nominální růst HDP a plnou zaměstnanost nedokáže ministerstvo financí deficit snižovat. V následujících dnech bude zveřejněna statistika za celý fiskální rok 2022-23 končící v září a deficit bude druhým rokem po sobě v blízkosti 1,5 bilionu USD, tj. 5,5-6,0 % HDP.
Vývoj deficitu amerického federálního rozpočtu (měsíčně, v mil. USD):
Ani v následujícím volebním roce se nedá předpokládat fiskální brzda pocházející z Kongresu. Plán na příštích 12 měsíců počítá s deficitem dokonce 6,8 % HDP. V takovém makroekonomickém prostředí bude vláda recesi oddalovat, avšak domácnosti i firmy se budou muset poprat s vyššími úroky, než kdyby docházelo k fiskální konsolidaci. Můžeme se proto dočkat vývoje, ve kterém se ekonomice sice bude dařit dobře, ale akciové indexy budou čelit velmi silnému protivětru v podobě monetární restrikce.
Rozpočtový výhled z dílny amerického ministerstva financí (2023):
V České republice by tomu mělo být v příštím roce naopak – nižší deficit, nižší růst, nižší inflace i nižší úroky. Rozdíl v přístupu ČNB a Fedu k měnové politice pak zřejmě povede k silnému dolaru a rostoucímu kurzu měnového páru USD/CZK, ale to už je zase jiný příběh.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, Wolfstreet, whitehouse.gov, treasury.gov