Velmi oblíbeným dimenzováním je v poslední době u forexových obchodníků takzvané postupné dimenzování, které mění velikost pozice v závislosti na očekávané profitabilitě.
V jednoduchosti to znamená, podle toho jak se mění okolnosti v čase (vycházejí důležité fundamenty, vytvářejí se nové analýzy apod.), tak obchodníci rozhodují o tom, zda velikost otevřených pozic navýší, sníží nebo ponechají jejich velikost beze změny.
Než začneme rozebírat některé možnosti dimenzování, tak je potřeba si uvědomit, že ne všechny možnosti dimenzování jsou dostupné všem traderům. Vše bohužel závisí na velikosti kapitálu, čím více kapitálu má trader k dispozici, tím více možností dimenzování může využívat (s 1000 USD na obchodním účtu lze jen těžko dimenzovat obchody o velikosti například desítek lotů).
Tradiční dimenzování obchodu
Mezi nejjednodušší a také nejrozšířenější způsob dimenzování patří takzvané tradiční dimenzování, které je závislé pouze na velikosti obchodníkova kapitálu.
U tohoto způsobu dimenzování počítá trader s tím, že pro každou otevřenou pozici je riziko ztráty stejné (riziko ztráty si každý obchodník zvolí individuálně a podle něj následně volí poměr mezi ziskem a ztrátou pro danou pozici).
Vysvětlení:
Trader si do své obchodní strategie uměle zakomponuje, o kolik procent svého kapitálu je ochoten přijít na jednu otevřenou pozici a dále si individuálně stanoví (nejčastěji na základě analýz) pravděpodobnost ztráty na jakoukoliv otevřenou pozici (například 60%). Dále si zvolí poměr mezi rizikem a ztrátou, což mu následně stanoví, kam umístit Stop-Loss a Take-Profit.
Příklad:
Aby se nám dobře počítalo, tak zvolíme počáteční kapitál 100USD, trader si stanoví, že na každý otevřený obchod je ochoten akceptovat ztrátu 5% (5 USD), dále si po předchozích analýzách stanovil, že riziko ztráty na otevřenou pozici je 60%, proto musí být poměr mezi Take-Profitem a Stop-Lossem vyšší než 6 : 4 (zisk : ztráta) -> po jednoduchém vydělení 1,5 : 1.
Nyní jsou známy potřebné hodnoty a trader již ví, že si nyní zvolí velikost pozice, u které má může Stop-Loss umístit maximálně do ztráty 5 USD (akceptovaná ztráta celkového kapitálu), Take-Profit je umisťován až nakonec, podle toho, jaký poměr mezi ziskem a ztrátou si trader stanovil, ovšem tento poměr nesmí být nižší než 1,5 : 1, jelikož by to předznamenávalo, že bude obchodník z dlouhodobého hlediska ztrátový.
Dimenzování pomocí odhadnuté pravděpodobnosti rizika ztráty
Tento způsob dimenzování je značně složitější ve srovnání s tradičním způsobem, proto již vyžaduje patřičné obchodní zkušenosti. Oproti tradičnímu dimenzování zde není totiž zvolené riziko ztrátovosti na otevřenou pozici vždy stejné, ale mění se.
Z tohoto důvodu je zapotřebí vytvořit si vlastní „individuální“ tabulku, na základě které pak obchodník v závislosti na stanoveném riziku určí velikost pozice a poměr mezi ziskem a ztrátou (Take-Profit/Stop-Loss).
Pravděpodobnost rizika ztráty | Velikost otevírané pozice | Poměr mezi ziskem a ztrátou | Maximální procentuální ztráta |
10-30% | 3 loty | 2:1 | 5% |
31-60% | 2 loty | 3:1 | 4% |
61-100% | 1 lot | 4:1 | 3% |
Tabulku výše jsme vytvořili pouze jako názorný příklad. Každý obchodník by si však měl údaje v tabulce určit dle sebe.
Vysvětlení:
U každého způsobu dimenzování, tedy i zde, vždy zůstává povinnost stanovit si maximální výši procentuální ztráty na pozici, což slouží k ochraně obchodníkova kapitálu. Dále si pro každou jednotlivou pozici vytváří obchodník své vlastní analýzy, na základě kterých si následně sám stanoví pravděpodobnost, se kterou očekává, že bude otevřená pozice ztrátová.
Podle této pravděpodobnosti s pak s pomocí vlastní vytvořené tabulky stanoví velikost otevírané pozice, poměr mezi ziskem a ztrátou a také maximální procento kapitálu, které je obchodník pro danou pozici ochoten riskovat. Recept na to, jaké by měly být optimální hodnoty v tabulce, není, ale většinou se využívá toho, že čím vyšší je riziko ztráty, tím méně by měl být trader ochoten riskovat (nebo nevstupovat do obchodu vůbec). Proto se mnohdy s růstem rizika snižuje velikost otevírané pozice, zvyšuje poměr mezi ziskem a ztrátou, nebo snižuje maximální procentuální výše ztráty na pozici.
Příklad:
Obchodní kapitál je 100USD, na základě analýz obchodník dospěje k rozhodnutí, že pravděpodobnost rizika ztráty je 35%. To znamená, že je při tomto riziku ochoten riskovat maximálně 4% obchodního účtu (4 USD -> maximální Stop-Loss). Dále si obchodník v tabulce stanovil, že velikost pozice pro toto riziko ztráty jsou 2 loty a poměr mezi ziskem a ztrátou je 3 : 1.
Oproti tradičnímu dimenzování by měl u tohoto způsobu obchodník dodržovat svůj stanovený poměr (z tabulky) mezi ziskem a ztrátou a neměl by ho v čase měnit. Na základě poměru mezi ziskem a ztrátou nakonec trader dopočítá velikost Take-Profitu.
Způsobů dimenzování je nespočet. Zde jsme si nyní uvedli dva, které jsou v různých formách hojně využívány v kruzích profesionálního tradingu. Dimenzování je záležitost, bez které je trading pouhým hazardem a způsobem, jak přijít o peníze.
Každý obchodník by si měl také uvědomit, že Stop-Loss a Take-Profit by měl vždy odpovídat aktuální volatilitě a situaci na trhu. Pokud si nastavíte systém dimenzování a na základě analýzy trhu dospějete k závěru, že Stop-Loss či Take-Profit, který trh vyžaduje, nesedí do systému dimenzování, jedná se pak o dobrou indikaci, kdy do takového obchodu vůbec nevstupovat.
Zároveň pro vás už nyní připravujeme pokračování tohoto článku, kde se můžete těšit na další způsoby dimenzování.
Techniky dimenzování obchodních pozic můžete zcela zdarma a bez rizika vyzkoušet na demo účtu u Purple Trading, který si můžete založit online na našich stránkách zde: https://www.purple-trading.com/cs/
Přejeme mnoho úspěchů v tradingu!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.