Rozdíl však bude v rychlosti oživení. Zatímco v letech 2009-11 přidávala eurozóna na rychlosti bídnými 0,5 % za čtvrtletí a oživení bylo ve tvaru U a následně W, nyní můžeme čekat silné V. Po skončení karanténních opatření a masivní podpoře ekonomiky ze strany vlád i centrální banky by se měl produkt rychle vrátit na svou původní hodnotu v řadě důležitých odvětví.
Vývoj reálné úrovně HDP v eurozóně (v mld. EUR za čtvrtletí):
Maloobchodní tržby sledované na měsíční bázi se už v červnu vrátily nad úroveň minulého roku. Podobný růst můžeme v létě čekat od automobilového průmyslu nebo domácího cestovního ruchu a spoustě služeb, které se nemohly přesunout do home-office módu.
Vývoj indexu maloobchodních tržeb v eurozóně (červeně) a v EU (modře):
Na katastrofické scénáře, které předpovídají eurozóně propad téměř o 10 % za celý rok (např. Evropská komise 8,7 %, Morgan Stanley 9,6 %), by tak nemělo dojít. Místo ztracené dekády tak můžeme čekat spíše ztracené čtvrtletí.
Takový krátkodobý jednorázový šok pak příliš nemíchá kartami, co se týče očekávání tržeb a zisků společností. Toho si jsou vědomi i investoři na akciových trzích - index DAX smazal už většinu ztrát z panického března a meziročně si připisuje 10 % zisků.
Vývoj akciového indexu DAX (denní graf – D1):
Stejně reagují i tradeři na české koruně. Byť Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze čeká kurz EUR/CZK během třetího čtvrtletí 26,70, euro se prodává pod 26,20. Odpověď zase hledejme v příliš pesimistickém odhadu vývoje HDP. Po poklesu o 8,4 % mezičtvrtletně v druhém čtvrtletí čeká ČNB růst pouze o 2,5 % v aktuálním čtvrtletí. Navíc prognóza počítá s revizí už zveřejněného HDP o 1,3 % níže.
Toto je snad scénář, který počítá se znovuzavřením ekonomiky. Místo toho už vidíme, že objednávky v automobilovém průmyslu meziročně rostou, restaurace i hotely jsou plné. HDP by tak mohlo v druhém pololetí ČNB překvapit o celých 5 %!
Předpokládaný vývoj meziročního růstu HDP v ČR v poslední prognóze ČNB:
Až na výjimky jako je cestovní ruch v Praze, letecká doprava a velké sportovní a kulturní akce, které tvoří jen malou část HDP, by měla ekonomika dosáhnout takřka plného oživení. Z vývoje poptávky a inflace už tušíme, že úrokové sazby v České republice půjdou nahoru mnohem dříve než v eurozóně nebo v USA. Proto také koruna posiluje a v optimistickém scénáři bude dále posilovat pod 26,00 korun k euru.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, EK, MT4, tradingeconomics.com, Eurostat