Nabízí se tedy otázka, jestli ECB nepřichází znovu s křížkem po funuse a nehodlá bojovat s možnými neexistujícími inflačními tlaky roku 2023. Právě historický záznam nemá tato instituce příliš lichotivý.
V roce 2008 zvýšila úrokové sazby ještě v červenci z 4,00 % na 4,25 %, čímž výrazně zhoršila úvěrové podmínky v předvečer krachu celé realitního i finančního sektoru. Pamětníci si vzpomenou na rekordních 1,6034 amerického dolaru za euro, kam EUR/USD vyšvihnul právě tento krok, protože v USA již byly sazby pouze na 2,50 %. Není třeba připomínat, že hned v září téhož roku po pádu Lehman Brothers musela ECB svůj hike více než kompenzovat propadem úroků. Americký Fed má z této zkušenosti mnohem lepší křišťálovou kouli.
Vývoj hlavní úrokové sazby v eurozóně:
Podobně i v letech 2010-11 ECB nesmyslně zvyšovala úrokové sazby ve chvíli, kdy Řecko, Irsko i Portugalsko krachovalo a celá měnová unie nebyla daleko od kolapsu. Jaký byl důvod? Meziroční inflace dočasně atakovala 3,0 % kvůli vysokým cenám energií a potravin (arabské jaro, požáry v Rusku, Fukušima, záplavy v Austrálii). I tehdy se sazby snižovaly po několika měsících, ihned po nástupu Maria Draghiho do funkce. A následovalo období 10 let „ne-inflace“.
Vývoj meziroční inflace v eurozóně:
Uvidíme, jestli tým Christine Lagardeové nedělá stejnou chybu jako její předchůdci. S jistotou můžeme říci, že razantní protiinflační akce přichází pozdě (na rozdíl od ČNB). Můžeme doufat, že nedojde k přílišnému utažení, které by poslalo eurozónu ze stagflace rovnou do deprese. V následujících měsících by se mělo tak jako tak dařit euru. Euro totiž v úrokových sazbách bude zřejmě dohánět dolar a kurz 1,20 není nereálný.
Vývoj měnového páru EUR/USD (měsíční graf – MN):
Na svou příležitost pak budou investoři do evropských akcií. Jejich valuace nejsou nijak nadhodnocené, PE se pohybuje mezi 10-12. V případě poklesu indexu DAX, CAC nebo MIB a zároveň i poklesu inflace v Evropě se bude nabízet spousta zajímavých evropských akcií k nákupu. ECB by totiž ze svých jestřábích manévrů velmi rychle vycouvala a skrz růst valuací.
Vývoj německého akciového indexu DAX (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ECB, Eurostat