Trh s kryptoměnami je v mnoha ohledech unikátní. Jeho nízká likvidita a obrovské množství tokenů nabízí skvělé možnosti, ale také nástrahy. Abychom mohli Barta pochopit, je potřeba si v bodech projít základní charakteristiky trhu.
- Nízká likvidita: I malé příkazy můžou na některých burzách vystřelit cenu malého aktiva.
- Vysoká volatilita: Na trhu s kryptoměnami se často setkáme s dlouhými svícemi o velikosti až 10 %.
- Absence regulace: Existuje jen hrstka regulovaných burz, které jsou otevřené pouze pro vlky z WallStreet. Ostatní burzy můžou být cílem manipulace trhu.
A nyní k samotnému patternu.
Co je Bartův pattern?
Tato šablona na aktivu vzniká, pokud se nejdříve velkou svící vyžene cena nahoru a po horizontální stagnaci opět stejně velkou svíčkou spadne dolů. Vytvoří se tak na cenovém grafu podoba postavičky z animovaného seriálu.
Vytváří se prakticky výhradně na cenových grafech kryptoměn.
Například zde ho můžeme vidět na hodinovém grafu kryptoměny Bitcoin. Tento ukázkový příklad se vytvořil 1. června.
Jak vzniká?
Nejdříve se velkými nákupními příkazy vypláchnou short pozice. Díky tomu se cena snadno vyžene do vzduchu. V případě malých aktiv není problém tento obrazec vytvořit jednoduchým příkazem i ze spotové burzy.
Velký růst ceny přiláká další investory, kteří budou doufat v pokračování náhle zjeveného trendu doufajíc v býčí vlajku. Naroste tak obchodovaný objem.
Poté cena spadne zpátky na původní hodnotu.
Proč je nebezpečný a jak se bránit?
Nejde samozřejmě generalizovat, ale mnozí se domnívají, že za ním stojí manipulace trhu ze strany nějakého velkého hráče. Bránit se proti takto vytvořenému Bartovi je velice těžké. Nejsem si vědom žádného spolehlivého indikátoru, který by ho předvídal. Pokud vy ano, ozvěte se mi do komentářů.
Přesto existuje několik triků, jak zabránit tomu, aby vás semlel.
Pozor na malé kryptoměny
Pokud vidíte mrtvou kryptoměnu znenadání vystřelit o 15 %, vyhněte se jí. Trh s kryptoměnami je neregulovaný a mnoho investorů dokonce operuje v anonymitě. Je tak dost možné, že byste narazili na Pump & Dump skupinu, která se snaží na nic netušících investorech vydělat.
Zkontrolujte Twitter. Pokud tam nic není, kryptoměně se vyhněte.
Přiléhavý Stop-Loss
Možnost Stop-Loss pevně doufám používá každý. Obzvláště při obchodování volatilních aktiv, jako jsou kryptoměny.
Každý má ale na nastavení jiný názor. Někdo má chladnou hlavu a má ho daleko na jihu a jiný ho má skoro na stejné hladině, jako je jeho vstup. V případě vysoké svíce na kryptoměnách je dobré využít druhou cestu a moc neriskovat.
Dovolím si zmínit další samozřejmost, na kterou může mnoho investorů zapomínat: Při nastavení Stop-Loss na burzách se volí dvě hodnoty. Hodnota „Stop“ a „Limit“. Limit by měl při snaze o obelhání Barta být o dost níž než Stop.
Některé burzy, ale nikoliv ta největší, automaticky při aktivaci Stop používají tržní cenu. Tam výše zmíněný odstavec neřešíte.
Slovo závěrem
Důrazně doporučuji při obchodování kryptoměn být na pozoru. Co se může jevit jako jasná býčí vlajka se může během třiceti sekund proměnit v Barta. Tento text předkládám hlavně těm, kteří nejsou se světem kryptoměn a s tamní hatmatilkou seznámeni. Doufám, že vám umožní lépe se v divokém a adrenalinem napumpovaném trhu lépe se orientovat.
Jiří Makovský