V uplynulém týdnu Trump přišel s návrhem na zavedení 25 % cel na veškerý dovoz z Kanady a Mexika. Takový krok by hrubě narušil tok zboží a investic v rámci Severní Ameriky.
USD/CAD
Především u Kanady jde o překvapení. Severní soused USA a spojenec z NATO Spojené státy neohrožuje. Obchodní výměna v rámci zóny volného obchodu NAFTA je oboustranně výhodná. Cla by se navíc týkala dovozu ropy z Kanady do USA, kterou potřebují rafinérie na americkém Středozápadě a z nákupu kanadské ropy profituje také celá ropná infrastruktura v Texasu a Louisianě, odkud může s vyšší přidanou hodnotou v podobě benzínu nebo nafty putovat kamkoliv po světě.
Kanada by selským rozumem měla být až poslední na řadě – po Číně, zbytku Asie, Evropě a Latinské Americe. Kanada je navíc největším exportním partnerem USA, které v rámci vzájemného obchodu dosahují jen mírného deficitu.
Tradeři proto byli v šoku a v reakci na návrh o zavedení cel prodávali kanadský dolar. Standardně nepříliš volatilní měnový pár USD/CAD vyskočil v rámci hodin o 200 pips. Jakmile však emoce ochladly, dostal se kanadský dolar zpět na úrovně pod 1,4000. Trh si zřejmě spočítal, že skutečné naplnění takového radikálního kroku není příliš pravděpodobné a není proto třeba brát Trumpovo trestání Kanady vážně.
Vývoj měnového páru USD/CAD (hodinový graf – H1):
USD/MXN
Mexiko už je v jiné pozici. Spojené státy jsou se svým jižním sousedem v hlubokém obchodním deficitu. Dále je tu stále nevyřešená migrační otázka, která vadí spoustě Trumpových voličů. A také je zjevné, že se Mexiko stalo tranzitní zemí, přes kterou se snaží Čína se svým zbožím obcházet přímá cla z prvního Trumpova prezidentského období. Mexiko je však také členem zóny volného obchodu NAFTA a dokáže případnými odvetnými cly potrestat americké vývozce kukuřice, zemního plynu nebo ropných produktů.
Mexické peso po návrhu na zavedení vysokých cel oslabilo o více než 2 %. V rámci následujících volatilních pohybů se ale i měnový pár USD/MXN vrátil k hodnotám u 20,30, kde se obchodoval před zveřejněním zprávy.
Ani v tomto případě tak forexoví obchodníci zřejmě Trumpovi příliš nevěří. Takových panických reakcí se dost možná dočkáme v rámci prvních 100 dní Trumpovy administrativy ještě několikrát, především pak na měnových trzích. Čím šílenější nápad, tím vyšší pravděpodobnost, že reakce trhu bude přehraná a kurz následně zkoriguje zpět.
Vývoj měnového páru USD/MXN (hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: census.gov, MT4, Reuters