Janet Yellenová, šéfka Fedu, naznačila, že další kroky centrální banky budou směřovat ke snižování bilance, zatímco japonská centrální banka plánuje pokračovat v nákupech aktiv, dokud nedosáhne 2procentní inflace. Tento cíl by mohl naýšit bilanci banky do roku 2021 na dvojnásobnou hodnotu bilance Fedu.
Budoucnost bilance ECB se momentálně odhaduje nejhůře, protože nevíme, jaké jsou plány centrální banky v příštím roce. S oživením ekonomického růstu mohou potenciálně bankéři zahájit rozhovory o strategii ukončení QE pro rok 2018 na pátečním sympoziu v Jackson Hole nebo na zasedání centrální banky po německých parlamentních volbách (23. a 24. září).
Nicméně pokud se jedná o vyjádření objemu bilance centrálních bank k velikosti ekonomiky, pak je situace zásadně odlišná. V tomto měřítku se bilance 3 centrálních bank vyvíjí každá svou vlastní cestu a Japonsko je jednoznačným lídrem. Aktuálně představuje objem bilance BoJ 92% HDP, přičemž objem bilance ECB velikostně odpovídá 39% HDP a bilance Fedu představuje jenom 23% amerického HDP.
Graf Vývoj bilance japonské centrální banky (BoJ) – modře, Evropské centrální banky (ECB ) - černě a americké centrální banky (Fed) růžově
Zdroj: Bloomberg
Graf: Očekávaný vývoj bilancí centrálních bank. Japonská centrální banka (BoJ) – modře, Evropská centrální banka (ECB)- černě a americká centrální banka (Fed) růžově v bilionech USD. Projekce kalkuluje s tím, že BoJ bude pokračovat v navyšování bilance současným tempem a Fed začne od příštího roku svou bilanci postupně redukovat.
Zdroj: Bloomberg
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů