Tento nešvar se před pandemií vyskytoval ojediněle třeba u pražských developerů nebo produktů Apple. V koronavirovém lockdownu už se paleta „vysokomaržových“ produktů rozšířila o zdravotnický a stavební materiál i spotřební zboží jako elektronika, spotřebiče, jízdní kola.
Nyní přicházejí na řadu i paliva a inflace se zdá být k nezastavení. Panické nákupy daly možnost pumpařům (i rafinériím) vyšroubovat od referenčně stabilního listopadu loňského roku cenu benzínu o 10 Kč/l, naftu dokonce o 13 Kč/l. V mezičase nedošlo k žádným úpravám DPH a spotřební daně. Fundamentální ospravedlnitelný růst ceny je přitom cca 800 Kč za barel, 5 Kč za litr + 21 % DPH = 6 Kč za litr. Nemluvě o tom, že palivo, které aktuálně tankujeme, bylo nakoupeno ještě v lednu/únoru za ceny srovnatelné s listopadem.
Vývoj ceny barelu ropy Brent v CZK:
Bohužel aktuální trend zvyšování marží neskončí, dokud domácnosti společně s vládou neomezí spotřebu. Únorová inflace dosáhla 11,1 % a to v ní ještě nebyl započítaný dopad zdražení paliv i poptávkový impuls spojený s pomocí ukrajinským uprchlíkům, který za miliardy zvýšil útraty za potraviny, hygienické potřeby, oblečení, či nájemné.
Česká národní banka (ČNB) toto dobře ví a vypadá to, že její představitelé už sami přestávají věřit svým prognózám, které pokaždé indikují „návrat k inflačnímu cíli na měnově-politickém horizontu 1-1,5 roku“. Čekejme proto další růst úrokových sazeb a snahu o posílení koruny, pokud si chce ČNB udržet svoji důvěryhodnost.
Trh už nečeká dočasně zvýšené úrokové sazby. Spíše s námi repo sazba i úroky hypoték od 4 % výše vydrží i několik let, čemuž odpovídá i březnový razantní růst výnosu českého vládního 10letého dluhopisu, viz graf.
Vývoj výnosu 10letého českého vládního dluhopisu (v % p.a.):
Maďarská národní banka minulý čtvrtek zvýšila úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 5,35 % a hodlá ve zvyšování pokračovat, aby ztlumila inflaci a podpořila forint. ČNB sice může v podobném gardu použít i své obrovské devizové rezervy, čehož jsme byli svědky v posledních dnech, ale rozhodně tomuto trendu neunikne. Úroky tak mohou jít ještě výrazně výše a v základním scénáři bez eskalace do války Rusko vs. NATO by měla posilovat směrem ke 24 korunám za euro.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ČNB, exchangerates.com.uk