Všechna rizika a dosavadní negativa se sečetla (včetně pokračující kritiky Fedu z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa) a akciový trh se během středy a čtvrtku sesunul o více než 5 %. Index S&P 500 bez zaváhání prolomil psychologicky zajímavou hladinu a klíčový support na 2 800, poté i 200denní průměr a zastavil se mírně nad 2 700.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) za týden přidal přes 40 % a je na úrovních, na nichž se v březnu zastavily či zpomalily poklesy cen akcií a postupně začaly být využívány k nákupům.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Čtvrté čtvrtletí 2018 začalo hodně nepříjemně. Pomalý sestup z předchozího týdne se ztrátou necelého procenta se v uplynulém týdnu změnil v rychlou jízdu z kopce. Středeční výprodeje a ztráta S&P 500 přes tři procenta pokračovaly i ve čtvrtek. Páteční protipohyb měl podporu v nadprůměrném objemu obchodů, vrátil index na 200denní klouzavý průměr, ale benchmark by ještě mohl otestovat psychologicky podstatnou hladinu 2 700.
Index S&P 500 v říjnu (a tedy ve čtvrtém čtvrtletí) ztrácí 5 %. Z maxim to je zatím jen 5,5 %, tedy žádné velké číslo. Po únorových propadech nastalo 8 měsíců klidu, nyní se vrátila nervozita a obavy z dalšího sestupu.
S&P 500 i jeho dílčí indexy klesaly několik dnů. V pátek přišla logická korekce poklesu, která ale kromě zastavení nebo přerušení propadu neznamená vůbec nic. Index je ve staronovém pásmu 2 700 až 2 800 a může testovat obě hladiny. Uvidíme, zda trhu pomůže výsledková sezóna (očekávání jsou opět vysoká), případně obnovení odkupů akcií ze strany samotných firem (ty před výsledkovou sezónou tradičně byly výrazně omezeny).
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz