Americké akcie navzdory některým povzbudivým zprávám (například plán na říjnové pokračování jednání o obchodu USA a Číny) ztrácely, žádné drama se ale nekonalo. Hladina podpory indexu S&P 500 v rozmezí 2 950 až 2 960 bodů vydržela, v pátek se pokles zastavil na její horní hraně. Díky cenovému odskoku je ještě silnější support okolo 2 940. Případný pokles pod 2 940 by změnil nastavení denního grafu z býčího až neutrálního na medvědí.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) stoupl lehce nad 17 bodů a je nejvýše od prvního zářijového týdne. Dramatický signál navzdory růstu mírně nad klouzavé průměry nevysílá, jeho další růst by ale byl pro akcie jednoznačně negativní. Právě hladina 17 bodů se ukazuje jako hranice mezi optimistickým a opatrnějším výhledem.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Září, především jeho závěr a přelom s říjnem, je historicky pro americké akcie nepříznivým obdobím. Index S&P 500 se ale zatím drží nad podstatnou hladinou podpory 2 940, a tak by mohl do výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí vstupovat na relativně vysoké úrovni. Zářijový útok na historické maximum ale nevyšel, a tak je namístě opatrnost.
Na přelomu září a října budou sledovaná hlavně americká makrodata (PMI, údaje z trhu práce), nabitý je i kalendář v Evropě, v Číně po většinu týdne budou státní svátky. Uvidíme, jaké novinky přijdou z politické sféry, závěr uplynulého týdne byl v tématu americko-čínských vztahů ale pro akcie spíše nepříznivý.
Josef Košťál a Andrej Rády pro portál FXstreet.cz