Více než 3% růst indexu S&P 500 znamená, že akcie zahájily květen podobně jako duben. Příznivý vývoj, který začal ještě v březnu, pokračuje.
Index se rychle vrátil na maxima z předchozího týdne a pod důležitou rezistenci na 3 000, kterou zesiluje 200denní klouzavý průměr. Na druhé straně je support na 50denním klouzavém průměru okolo 2 700, takže se rýsuje komfortní 10% rozpětí pro pohyb cen akcií.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) se postupně sune níže, drží se ukázkově pod sestupnou trendovou linií, je ale nad 200denním klouzavým průměrem. Až jeho prolomení by bylo první silně optimistickou vlaštovkou pro samotné akcie.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Prudká reakce na hluboký propad (od druhé poloviny února do 23. března) vrátila index S&P 500 pod důležitou rezistenci okolo 3 000 a 14 % pod historická maxima. Naděje či víra v to, že se díky vládní a monetární podpoře vše brzy vrátí do stavu ze začátku roku, je aktuálně výrazná, otázkou je její opodstatněnost.
Býci by neměli propadat optimismu. Ekonomika USA vykazuje hrozivá čísla, další testování minim na akciovém trhu tak může přijít, a to i po několika měsících. Historicky by to nebylo nic zvláštního, třeba v roce 2008 v září akcie začaly strmě ztrácet, do začátku prosince indexy naopak posilovaly, aby v březnu 2009 byly hluboko pod podzimními minimy.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz