Americký akciový index S&P 500 se ve srovnání s evropskými a asijskými indexy celkem držel a neztratil v pátek ani 4 %. Uzavřel sice těsně pod supportem okolo 2 040, ale je stále bezpečně nad 2 000.
V nejbližší době lze ze strany politiků a centrálních bank čekat výraznou snahu o uklidnění situace. Pro poslední červnový týden se nabízí scénář pokračování poklesů cen akcií, v první polovině července ale tradičně trhy zažívají klidné dny, protože je doba dovolených a Wall Street není výjimkou.
Nejbližší support je v zóně 2 020 až 2 000. Prolomení pod 2 000 by znamenalo zhoršení akciového výhledu. Na opačné straně by byl pozitivním signálem návrat nad 2 050.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) v pátek vystřelil o 49 % výše. K maximům z letošního ledna a února mu chybí jen asi 9 %.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 neprolomil hladinu supportu na 2 020 až 2 000. Výsledek referenda ve Spojeném království se na trzích projevil tak, jak bylo v případě příklonu k brexitu očekávané. Nepříznivá makrodata z USA byla ve stínu dění v Evropě mimo pozornost trhu. Případné prolomení supportu na hladině 2 000 by přispělo ke zhoršení již tak špatného výhledu. Těžko hledat informace, které by indexy v nejbližší době povzbudily k růstu a testování historických maxim. Pozitivním výsledkem pro následující období bude již to, že se poklesy nezmění v panické výprodeje. Převládají obavy z neznámého.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz