Za celý týden index S&P 500 odepsal 5,77 %, což byl nejvyšší týdenní pokles indexu od září 2011. Akcie z mnohaměsíčního úzkého rozpětí vykolejily negativní zprávy z Číny, benchmark bez zaváhání prolomil jeho spodní linii okolo 2 040 bodů a pátečním propadem o 3,19 % průraz potvrdil.
Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za šest a půl roku. Údaje, které potvrdily rostoucí potíže Číny, srazily také akcie v Asii a Evropě.
"Hlavním zdrojem obav je Čína. Vypadá to, jako by to trh najednou pochopil," řekl agentuře Reuters Scott Wren z investičního institutu banky Wells Fargo.
Oslabilo všech deset hlavních sektorů z indexu S&P 500. Největší ztráty zaznamenal energetický sektor kvůli propadu cen americké ropy pod 40 dolarů za barel. Akcie Applu se kvůli obavám o vývoj v Číně, která je důležitým trhem pro firmu, propadly o 4,6 procenta.
Index S&P 500 se obchoduje výrazně pod 200denním klouzavým průměrem, což mnozí techničtí analytici považují za signál pro další pokles. 50denní klouzavý průměr se shora nebezpečně přiblížil, takzvaný kříž smrti (protnutí linie 200denního průměru shora průměrem 50denním) je na spadnutí.
Nejbližší rezistence jsou na psychologické hladině 2 000 a na předchozím supportu v zóně 2 020 až 2 040. Pokud jde o nejbližší hladinu supportu, v úvahu připadá zóna 1 950 až 1 970. Ta fungovala jako support pro index S&P 500 od prosince 2014 do začátku února 2015. Hladina 1 950 je navíc hezké kulaté číslo.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) vysílal po několik posledních let pro americké akcie pozitivní signál. V týdnu ale vzrostl o zhruba 120 % a přiblížil se k hodnotě 30, kterou pamatujeme naposledy z října 2014. V té době index S&P 500 odepsal téměř 10 %. V nejbližší době by vysoké hodnoty indexu VIX společně s přeprodaností akciového trhu mohly vygenerovat rychlý, ale pravděpodobně jen krátkodobý růst cen akcií.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Korekce je na spadnutí, u indexů Dow nebo Russell 2000 (firmy s malou tržní kapitalizací) dokonce začala. Stýská se vám po nudných týdnech posledních šesti měsíců? Graf indexu S&P 500 se za poslední dva dny rapidně změnil. Hybatelem se staly zprávy z Číny, které spustily výprodej na všech akciových trzích. Indexy čínských burz přitom zůstávají pro rok 2015 ve slušném zisku, zatímco americké trhy jsou v mínusu. Letní horko tedy nakonec dorazilo i na americké burzy, přeprodaný trh ale zřejmě příští týden předvede korekci poklesu a situace se částečně uklidní.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz