Index S&P 500 posiloval již od pondělí, v úterý přidal dokonce přes procento a půl, čímž jasně prolomil rezistenci 3 600 i zavírací maximum ze 17. listopadu. Na konci týdne pak rekord ještě navýšil, stejně jako se to v týdnu podařilo indexům Dow a Nasdaq Composite.
Denní graf indexu je v býčím nastavení. Rezistence 3 600 se změnila v nejbližší support. Následuje podpora na psychologicky významné hladině 3 500. Pokud ta by byla proražena, pravděpodobně by S&P 500 sestoupil k 3 400 a výhled by se změnil na nepříznivý.
Index S&P 500 přitom v současnosti testuje historická intradenní maxima. Po jejich případném proražení a uzavření nad nimi nelze stanovit rezistenci, a proto by se nabízelo nejbližší kulaté číslo 3 700 (případně některá z Fibonacchiho hladin, jejichž počáteční úrovně ovšem de facto závisejí od přesvědčení konkrétního technického analytika).
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) je na nejnižší úrovni od konce února, a to pod 50- a 200denním klouzavým průměrem. Pro akcie tak vysílá pozitivní signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Den díkůvzdání a nákupní horečka zvaná Black Friday letos (jako kdyby) podpořily silný růstový trend zahájený po oznámení první optimistické zprávy o americké vakcíně na covid-19 po třetí fázi testování. Dalším, spíše psychologickým prvkem bylo vystoupení indexu Dow nad 30 000, psychologie zkrátka hraje roli.
Trh podobné zprávy upřednostňuje před aktuálně stále vysokou nezaměstnaností, růstu počtu nakažených covidem-19 a hrozbou dalších omezení v ekonomice. Protiváha k růstovému patternu spojenému se Dnem díkůvzdání by tu tedy byla.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz