Úterý 21. ledna 2025 15:08
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap zlato
reklama
RebelsFunding

Americký dolar dnes: 3 možné scénáře

13.06.2023 12:39  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics64880a8848d14.jpg

Vypadá to, že úterý bude na měnovém trhu intenzivní. Jen jeden den před oznámením rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách bude zveřejněn nejdůležitější ekonomický indikátor. Osud amerického dolaru visí na vlásku, protože údaje o inflaci v USA budou mít rozhodující vliv na rozhodnutí centrální banky a budoucí trajektorii dolaru. Podívejme se na možné scénáře dnešní dynamiky USD a určeme nejpravděpodobnější výsledek.

Americký dolar tají dech

Americká měna zahájila dnešní den poklesem napříč spektrem, zůstává ale uvězněna v úzkém cenovém pásmu 103,40–103,60.

analytics64880a9387a1c.jpg

Současnou liknavost dolaru lze přičíst na vrub opatrnému sentimentu investorů před zveřejněním klíčových dat o květnovém růstu spotřebitelských cen v USA.

Doba zveřejnění dat se kryje se začátkem dvoudenního měnověpolitického zasedání Federálního rezervního systému.

Obchodníci s futures v současnosti zohledňují 80% pravděpodobnost, že centrální banka zítra oznámí přestávku ve stávajícím cyklu zpřísňování měnové politiky.

Odborníci na trh se domnívají, že čerstvé údaje o inflaci by mohly buď posílit převládající očekávání trhu, nebo zcela změnit výhled.

Bez ohledu na výsledek je americký dolar připraven silně na zveřejnění údajů zareagovat a opustit případně fázi konsolidace.

Dnes by volatilita USD mohla prudce vzrůst, ale směr jejího pohybu je nejistý. Analytik Yohay Elam nastínil na základě jádrové složky inflace tři možné krátkodobé scénáře vývoje amerického dolaru a určil ten nejpravděpodobnější.

1. USD stagnuje

Pokud trh v květnu zaznamená výrazné zmírnění inflačních tlaků, klesne pravděpodobnost zvýšení sazeb v tomto měsíci téměř na nulu. Takový scénář by výrazně oslabil vyhlídky na červencové zpřísnění sazeb.

Co znamená výrazné zmírnění? Zvýšení jádrového indexu spotřebitelských cen (CPI) o 0,3 % (nebo méně) na měsíční bázi by podle Yohaye Elama znamenalo udržitelný dezinflační trend, který by vyvolal prudký pokles dolaru.

Vzhledem k nedávným známkám slabosti americké ekonomiky, například nedávnému růstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, se ale odborník domnívá, že pravděpodobnost růstu jádrové inflace o 0,3 % je průměrná. Nižší údaj vypadá velmi nepravděpodobně.

2. USD prudce stoupá

Meziměsíční růst jádrového indexu spotřebitelských cen o 0,5 % se rovná 6% meziročnímu růstu. Takový vývoj by se rozhodně nelíbil Federálnímu rezervnímu systému, který usiluje o udržení inflace zhruba na úrovni 2 %.

Trvalý růst cen přiměje podle očekávání americké politiky k agresivnějšímu postoji a donutí obchodníky, aby na poslední chvíli revidovali své prognózy ve prospěch jestřábího výhledu. Dolar by následně plošně stoupal.

Yohay Elam považuje růst jádrového indexu spotřebitelských cen o 0,5 % za možný, ale nepravděpodobný scénář, protože cenové tlaky v poslední době začaly v různých sektorech americké ekonomiky znatelně slábnout.

3. USD mírně klesá

Pokud bude jádrový index spotřebitelských cen v souladu s očekáváním a vzroste meziměsíčně o 0,4 %, ukazoval by na přetrvávající inflační tlaky, protože CPI v dubnu také vzrostl o 0,4 %.

Nezvládl by ale přesvědčit Federální rezervní systém, aby pro blízkou budoucnost signalizoval další zpřísnění. Místo toho by se centrální banka v červnu nejspíš rozhodla pro pauzu a čekala by na další údaje, které by určily její další směřování.

I když by důvěra obchodníků v červnovou pauzu nepochybně dolehla na dolar, míra jeho poklesu by byla vcelku omezená, protože šance na další – červencové – zpřísnění se nemění.

Yohay Elam uvádí, že nejpravděpodobnějším scénářem je růst jádrového indexu spotřebitelských cen o 0,4 %, protože nedávné prognózy ekonomů byly ve 4 z 5 případů přesné.

Další faktory, které je třeba vzít v úvahu

Kromě jádrového CPI budou obchodníci pozorně sledovat i trajektorii celkové inflace v USA. V tomto ohledu má větší význam meziroční údaj.

Současné prognózy ekonomů o meziročním růstu CPI se pohybují v pásmu od 4,8 % do 3,9 %. Data analytického agregátora Truflation ale naznačují, že skutečná hodnota se může nacházet výrazně pod tímto pásmem.

Oliver Rust, šéf produktového oddělení společnosti Truflation, uvedl, že index spotřebitelských cen je v současnosti mnohem blíž k cílové úrovni 2 %, jak uvádí americká vláda. Podle posledních odhadů Truflation činil reálný index spotřebitelských cen k 12. červnu 2023 zhruba 2,75 %.

Pokud se předpovědi analytiků potvrdí a inflace v květnu meziročně prudce klesne, šlápne Federální rezervní systém nejspíš na brzdu a bude vážně zvažovat možnost ukončení cyklu zvyšování sazeb. Tento scénář je pro americký dolar problematický a teoreticky mu otevírá cestu k dlouhodobému medvědímu trendu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americký default se blíží, ale jednání byla odložena
    Otázka zvýšení dluhového stropu USA vyvolala ekonomické obavy po celém světě. Zprávy koneckonců naznačovaly, že v prvních dvou červnových týdnech by v USA mohlo dojít k defaultu.
  • Americký deficit a obchodná vojna
    Americký obchod s Čínou, resp. americký deficit obchodnej bilancie je výsledkom asymetrie v krajine v rámci spotreby a investícií a toho, čo sa v krajine dokáže vyrobiť. Tým, že je spotreba v krajine vyššia ako výrobná kapacita, krajina musí dodatočnú spotrebu uspokojovať dovozom tovarov z iných krajín.
  • Americký deficit obchodní bilance se dočkal snížení, analýza USD/CAD
    Americká obchodní bilance se dočkala snížení deficitu, když v březnu skončil rozdíl mezi exportem a importem ve z...
  • Americký deficit s Čínou klesl v březnu nejníže od roku 2014
    Včera zveřejnily Spojené státy výsledky obchodní bilance, jejíž deficit dosahoval v březnu 50 mld. dolarů. Deficity převyšující tuto hranici v poslední době nejsou nic neobvyklého a zejména v porovnání s minulými lety se jedná o další z důkazů, že se americké ekonomice relativně daří. Není žádným tajemstvím, že je americká ekonomika silně spotřebitelsky založená, takže v dobách expanze deficity rostou, zatímco jejich pád sledujeme zejména v době většího zpomalení až recese.
  • Americký dluh míří k 20 bilionům USD v roce 2015 a nad 100 % HDP, říká zpráva pro Kongres. Kdo jsou věřitelé?
    Na letošních 13,6 bilionu amerických dolarů a do roku 2015 o další bezmála polovinu k 19,6 bili...
  • Americký dolar během dnešní seance posiloval - EURUSD v oblasti podpory 1,09
    Pár EUR/USD dnes zaznamenává dynamický pokles, přičemž americký dolar na širokém devizovém trhu posiluje. Pár aktuálně ztrácí téměř 0,7 % a propadá se do blízkosti zóny podpory stanovené na úrovni 1,09. Dnes jsme se dozvěděli index newyorského Fedu za výrobní sektor a údaje ukázaly mnohem lepší než očekávaný údaj. Index nejenže zaznamenal prudký odraz, ale vychází pozitivně a je na nejvyšší úrovni od července. Důležité je, že index ISM se od listopadu pohybuje pod úrovní 50 bodů, což naznačuje pokles ekonomické aktivity. Jedna vlaštovka ovšem jaro nedělá a navíc jsme v poslední době zaznamenali vyšší ceny pohonných hmot, které mohou případnou expanzi zastavit. Nicméně dolar má stále co říci a zdá se, že s takovými údaji by měl Fed v květnu zvýšit úrokové sazby. Tento týden se dozvíme další regionální údaje a na konci týdne index PMI.
  • 💲Americký dolar blízko dvouměsíčních maxim
    Začátek týdne přináší posílení dolaru. EUR/USD se hlásí hluboko pod 1,10 a nyní vůči americké měně ztrácí i japonský jen. Při pohledu na dolarový index jsme aktuálně svědky testování 1měsíčního maxima, ale k tomu, aby index zaznamenal nejvyšší hodnoty od června, stačí jen mírný pohyb nad 103,3. Futures kontrakty na GOLD zároveň mažou zisky z posledních týdnů a obchodují se poblíž důležité úrovně 1900 USD.
  • Americký dolar bude ve druhém čtvrtletí 2013 vítězem při jakémkoli vývoji
    John J. Hardy, FX stratég Saxo Bank. Americkému dolaru se bude ve druhém čtvrtletí roku 2013 nadále dařit, výhledově m...
  • Americký dolar čeká na mimořádné zasedání Fedu
    Experti minulý pátek zaznamenali prudký nárůst "medvědí" nálady na americkém dolaru. Po rozhodnutí Fedu o sazbě americký dolar prudce vzrostl a poté klesl. Ke stabilizaci má ještě daleko. Dnes je na programu neplánované jednání regulátora.
  • Americký dolar čeká na překvapení
    Americkou měnu podporuje převaha "jestřábích" nálad mezi představiteli Fedu. Podle odborníků je regulátor připraven zpřísňovat měnovou politiku rychlejším tempem, než se očekávalo. V případě posílení "jestřábích" nálad představitelů Fedu získá americký dolar další podporu růstu.
  • Americký dolar hledal svůj další směr
    Minulý týden zaznamenal americký dolar oslabení k novým tříměsíčním minimům, avšak ve středu, po zveřejnění údajů o inflaci v USA trhy zneklidněly, což vedlo jak ke korekci akciových trhů a posílení USD. Tato změna sentimentu byla nicméně krátká a chuť k riziku po zbytek týdne opět rostla.
  • Americký dolar hledá podporu k opětovnému růstu
    Americký dolar zahájil nový týden více směrnou dynamikou. Zůstává mezi dvěma protichůdnými kroky. V takové situaci je podle expertů těžké pro americkou měnu růst, ale také není důvod pro pokles.
  • Americký dolar hledá svůj další směr
    Minulý týden se u světové rezervní měny projevily rozdílné nálady. V prvních dnech posilovala a dosáhla nejvyšší hodnoty od začátku dubna, později však poměrně výrazně oslabila a ztratila výsledek z celého týdne a skončila v červených číslech. Silné ekonomické údaje z celého světa vybízejí investory k udržování rizikovějších pozic, které za současných podmínek slibují lepší výnosy než bezpečné aktiva.
  • Americký dolar i nadále vede
    Spousta sankcí, které byly uvaleny na Rusko jsou velmi silné, jelikož jsou založeny na americkém dolaru, jakožto nejpoužívanější měnou na finančních trzích ve světě, obchodu a v rezervách centrálních bank. Někteří lidé však varují, že takto ozbrojená zelená měna by mohla narušovat její dominanci a vzbudit obavy, že menší měny, jako třeba čínský renminbi, by na mezinárodní scéně získali větší roli.
  • Americký dolar je i nadále silný a jeho růst dnes může znovu pokračovat
    Akciovému trhu ve Spojených státech nadále dominuje očekávání růstu nákladů na půjčky, což negativně ovlivňuje akcie technologických společností, ale i společností s významnými finančními dluhy, které se objevily během akutní fáze pandemie koronaviru. Tradičně rostoucí úrokové sazby negativně ovlivňují dynamiku akciového trhu, ale ne všech akcií. Za těchto podmínek dostávají cenné papíry společností v bankovním sektoru dobrou podporu, protože zvýšení úrokových sazeb má příznivý vliv na atraktivitu bankovních vkladů a tím i na příjmy těchto finančních organizací.
  • Americký dolar je před zveřejněním maloobchodních prodejů v USA stabilní
    Americký dolar zůstává před zveřejněním maloobchodních prodejů na páru s eurem stabilní (14:30). Lednový report z maloobchodu by měl ukázat nezměněný růst na úrovni prosincového výsledku +0,3 % m/m. Jádrový ukazatel by měl dle odhadů také růst o 0,3 % m/m. Pár EURUSD se obchoduje v blízkosti tříletých minim, nicméně zkouší prorazit nad hladinu 1,0850.
  • Americký dolar je zpátky ve hře
      John J. Hardy, ředitel oddělení FX Strategy Saxo Bank Obchodně vážený index amerického dolaru se v průběhu uplynuléh...
  • Americký dolar je zpátky ve hře
    Obchodně vážený index amerického dolaru se v průběhu uplynulého týdne opět obchodoval na dvouměsíčním ma...
  • Americký dolar klesá, australský také.
    Přestože jsou obě ekonomiky v rozdílné kondici, převažují obavy investorů na australském dolaru, neboť příští...
  • Americký dolar klesá níže – obavy z recese se zvyšují
    V ranním evropském obchodování americký dolar klesl a pokračoval tak v nedávném výprodeji poté, co slabé údaje z americké ekonomiky naznačily, že se blíží recese a poskytly FEDu další argumenty pro zpomalení agresivního zvyšování úrokových sazeb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex