Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:31
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster srovnani

Americký dluh míří k 20 bilionům USD v roce 2015 a nad 100 % HDP, říká zpráva pro Kongres. Kdo jsou věřitelé?

09.06.2010 15:20  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na letošních 13,6 bilionu amerických dolarů a do roku 2015 o další bezmála polovinu k 19,6 bilionu dolarů vzroste americký státní dluh podle odborné zprávy Ministerstva financí a poradců administrativy prezidenta Baracka Obamy, která byla předána zákonodárcům amerického Kongresu. Ze zprávy dále vyplývá, že poměr dluhu k HDP dosáhne letos 93 % a do roku 2015 překročí 100% úroveň na hodnotu 102 procent produktu země.

,,Ekonomičtí experti prezidenta docházejí k závěru, že jedno procento HDP dokáže vytvořit jeden milion pracovních míst. A toto jedno procento HDP ztrácíme kvůli masivnímu růstu zadlužení americké ekonomiky," uvedl republikánský zástupce Dave Camp, který závěry zprávy prezentoval.

Odkazoval se rovněž na studii profesorky University of Maryland Carmen Reinhartové, která v rámci fiskální komise je jedním z členů, majících prezidentovi doporučit cesty ke snížení dluhu. Tato zpráva dochází k závěru, že pro USA už zadlužení od 90 % HDP výrazně zpomaluje ekonomický růst země.

Celkový objem americkéhu dluhu v držení investorů se podle zprávy MF a ekonomických expertů při započtení Číny a dalších ekonomik, soukromých investorů a penzijních fondů zvýší ještě letos na 9,1 bilionu amerických dolarů ze 7,5 bilionu USD v roce 2009. Čisté veřejné zadlužení pak podle zprávy do roku 2015 vzroste na odhadovaných 14 bilionů dolarů či 73 procent HDP. (Celkový americký dluh obsahuje ještě oblast sociálního zabezpečení, důchodový program a všechny vládní fondy.)

Zpráva rovněž konstatuje, že americký dluh rapidně vzrostl s ekonomickou recesí a s ní spojenými stimuly, finanční záchranou Wall Street, ale také vlivem dvou válek vedených v Afghánistánu a v Iráku.

Podle samotné zprávy je rostoucí dluh jedním z faktorů, které přispívají ke zlobě Američanů-voličů a zvyšuje pravděpodobnost, že v listopadových volbách do Kongresu obnoví svoji kontrolu nad zákonodárným sborem Republikáni. To by významně oslabilo pozici demokratického prezidenta Baracka Obamy.

Například zpráva Potomac Research Group konstatuje, že ani ne v poločase vlády prezidenta ukazuje rozložení politických sil na to, že by mohl být po delší době hlavou USA, která v roce 2012 neobhájí druhé funkční období. Mezi faktory, které by mohly k pádu Obamy přispět, jmenuje výraznou změnu v politických preferencích v souvislosti krize směrem doprava (tlak pocitu promrhaných peněz ve prospěch bank), katastrofu vyvolanou havárií prošiny BP v Mexickém zálivu (vyčítána nedostatečná pozornost tématu a ztráta politických bodů) či ochladnutí médií, která začínají publikovat nepříznivě ohledně ekonomického ,,oživení", ropné katastrofy či pro Američany klíčové zdravotnické reformy. Nepříznivě se podle Valliera pro Obamu vyvíjí takzvaná Electoral College Map, pomocí které výzkumná skupina předpovídá úspěch ve volbách v posledních třech desítkách let (více ZDE).


Největší držitelé amerického dluhu:
(dle posledních dostupných dat, z nichž nejstarší míří cca ke konci roku 2009)

15. Rusko - Mezi lednem 2008 a březnem 2009 investice narostly na 138,4 mld. USD z 35,2 mld. USD, údaje z konce roku 2009 hovoří o 128,1 mld. USD, tedy v roce 2009 v zásadě stagnovaly

14. Depozitní instituce (komerční banky, spořitelny apod.) - Ke konci roku 2009 dle dat Fedu přibližně 145 miliard USD

13. Hong Kong - Od června 2009 investice narostly o cca polovinu na současných 146 miliardy USD z 99,8 mld. USD v polovině loňského roku

12. Brazílie - Dle MF země 157 mld. USD s maximem 158 mld. USD v červnu 2008 a naopak 126 mld. USD letos v březnu

11. Pojišťovny - Podle posledních dat Fedu 162,2 mld. USD (zahrnuje i nemofondy a životní pojišťovny)

10. Karibská bankovní centra - Finanční instituce na Bahamách, Bermudách, Kaymanských ostrovech či Panenských ostrovech drží cca 180 mld. USD proti 107 mld. USD v červnu 2008, avšak cca 215 mld. USD v březnu 2009

9. Exportéři ropy - Patří sem Ekvádor, Venezuela, Indonésie, Bahrajn, Irán, Irák, Kuvajt Omán, Katar, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Alžír, Gabon, Libye a Nigérie s podílem 188 mld. USD (poměrně stabilní podíl)

8. Velká Británie - Aktuálně cca 280 mld. USD při silné fluktuaci za poslední dva roky (55 mld. USD v červnu 2008)

7. Penzijní fondy - Privátní i vládní s cca 490 mld. USD

6. Federální a lokální vlády - Poměrně stabilní podíl mezi 515 až 550 mld. USD od roku 2006

5. Vzájemné fondy - Necelých 700 mld. USD s poklesem od počátku roku 2009 přibližně o desetinu

4. Kontinentální Čína - Přibližně 750 mld. USD (pokles od poloviny roku 2009 o cca 50 mld. USD), samostatně stojí Hong Kong na 13. příčce se 150 mld. USD

3. Japonsko - Cca 770 mld. USD a od loňska návrat před Čínu

2. Všichni další investoři (privátní a vládou sponzorované fondy a podniky) - 1,11 bilionu USD, tento podíl se řádově zečtyřnásobil od prosince 2007

1. Fed - Překročil 5 bilionů amerických dolarů nepřetržitým růstem od roku 2007 a objem je přibližně dvojnásobný, než před 10 lety

Změny lze porovnat proti článku publikovanému v polovině roku 2009

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, peopledaily.com.cn)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americký akciový trh: 31. ledna 2022
    Americký trh se uzavřel na konci týdne, který se nesl ve znamení pohybu jako na horské dráze, na vyšší úrovni. V pátek si americké akcie připsaly zisky. Dow přidal 1,7 %, NASDAQ vzrostl o 3,1 % a S&P500 se zvýšil o 2,4 %.
  • Americký akciový trh: 31. ledna 2022
    Americký akciový trh byl v pátek a v pondělí býčí: Dow přidal 1,2 %, NASDAQ stoupl o 3,4 % a S&P 500 vzrostl o 1,9 %. Japonský Nikkei v úterý ráno vzrostl o 0,3 %. Energetika: Ropa narazila na silnou rezistenci na úrovni 90 USD za barel. Nicméně ropa Brent se stále pohybuje kolem maxima z roku 2014 na úrovni 89,60 USD za barel.
  • Americký akciový trh 4. května 2022
    Fed dnes zvýší sazby. V úterý americké akcie rostly: Dow přidal 0,2 %, NASDAQ vzrostl o 0,2 % a S&P500 vzrostl o 0,5 %. S&P500 je na 4175 a zůstává v rozmezí 4140–4210. Trhy dnes večer čekají na rozhodnutí Fedu. Očekává se, že Fed zvýší sazby o +0,5 % a oznámí snížení peněžní zásoby (snížení bilance aktiv Fedu) ve výši přibližně 95 miliard USD/měsíc.
  • Americký akciový trh 5. 1. 2022
    Americký trh je na maximech navzdory obrovské epidemii omikronu v USA. V úterý hlavní americké indexy uzavřely smíšeně. Dow přidal 0,6 %, NASDAQ klesl o 1,3 %, S&P500 ztratil 0,1 %.
  • Americký bankovní gigant vydává ekonomické varování
    Stratégové Bank of America říkají, že posun v makroekonomickém prostředí by mohl být katalyzátorem, díky kterému ceny na kryptotrhu vzrostou.
  • Americký bankovní systém je třeba dát do pořádku
    Býčí potenciál v eurech a libře se pomalu chýlí ke konci, takže brzy může nastat medvědí korekce. To není překvapivé, protože chuť riskovat klesá, především kvůli prohlášením amerických politiků, kteří stále mluví o důležitosti pokračování boje proti cenovému tlaku a rizikům, která přináší. Na trhu se také neustále mluví o tom, kam současná bankovní krize povede a jak těžce ovlivní ekonomiku, která je na pokraji recese, což je přímým znamením, že se poptávka po bezpečných aktivech vrací.
  • Americký default se blíží, ale jednání byla odložena
    Otázka zvýšení dluhového stropu USA vyvolala ekonomické obavy po celém světě. Zprávy koneckonců naznačovaly, že v prvních dvou červnových týdnech by v USA mohlo dojít k defaultu.
  • Americký deficit a obchodná vojna
    Americký obchod s Čínou, resp. americký deficit obchodnej bilancie je výsledkom asymetrie v krajine v rámci spotreby a investícií a toho, čo sa v krajine dokáže vyrobiť. Tým, že je spotreba v krajine vyššia ako výrobná kapacita, krajina musí dodatočnú spotrebu uspokojovať dovozom tovarov z iných krajín.
  • Americký deficit obchodní bilance se dočkal snížení, analýza USD/CAD
    Americká obchodní bilance se dočkala snížení deficitu, když v březnu skončil rozdíl mezi exportem a importem ve z...
  • Americký deficit s Čínou klesl v březnu nejníže od roku 2014
    Včera zveřejnily Spojené státy výsledky obchodní bilance, jejíž deficit dosahoval v březnu 50 mld. dolarů. Deficity převyšující tuto hranici v poslední době nejsou nic neobvyklého a zejména v porovnání s minulými lety se jedná o další z důkazů, že se americké ekonomice relativně daří. Není žádným tajemstvím, že je americká ekonomika silně spotřebitelsky založená, takže v dobách expanze deficity rostou, zatímco jejich pád sledujeme zejména v době většího zpomalení až recese.
  • Americký dolar během dnešní seance posiloval - EURUSD v oblasti podpory 1,09
    Pár EUR/USD dnes zaznamenává dynamický pokles, přičemž americký dolar na širokém devizovém trhu posiluje. Pár aktuálně ztrácí téměř 0,7 % a propadá se do blízkosti zóny podpory stanovené na úrovni 1,09. Dnes jsme se dozvěděli index newyorského Fedu za výrobní sektor a údaje ukázaly mnohem lepší než očekávaný údaj. Index nejenže zaznamenal prudký odraz, ale vychází pozitivně a je na nejvyšší úrovni od července. Důležité je, že index ISM se od listopadu pohybuje pod úrovní 50 bodů, což naznačuje pokles ekonomické aktivity. Jedna vlaštovka ovšem jaro nedělá a navíc jsme v poslední době zaznamenali vyšší ceny pohonných hmot, které mohou případnou expanzi zastavit. Nicméně dolar má stále co říci a zdá se, že s takovými údaji by měl Fed v květnu zvýšit úrokové sazby. Tento týden se dozvíme další regionální údaje a na konci týdne index PMI.
  • 💲Americký dolar blízko dvouměsíčních maxim
    Začátek týdne přináší posílení dolaru. EUR/USD se hlásí hluboko pod 1,10 a nyní vůči americké měně ztrácí i japonský jen. Při pohledu na dolarový index jsme aktuálně svědky testování 1měsíčního maxima, ale k tomu, aby index zaznamenal nejvyšší hodnoty od června, stačí jen mírný pohyb nad 103,3. Futures kontrakty na GOLD zároveň mažou zisky z posledních týdnů a obchodují se poblíž důležité úrovně 1900 USD.
  • Americký dolar bude ve druhém čtvrtletí 2013 vítězem při jakémkoli vývoji
    John J. Hardy, FX stratég Saxo Bank. Americkému dolaru se bude ve druhém čtvrtletí roku 2013 nadále dařit, výhledově m...
  • Americký dolar čeká na mimořádné zasedání Fedu
    Experti minulý pátek zaznamenali prudký nárůst "medvědí" nálady na americkém dolaru. Po rozhodnutí Fedu o sazbě americký dolar prudce vzrostl a poté klesl. Ke stabilizaci má ještě daleko. Dnes je na programu neplánované jednání regulátora.
  • Americký dolar čeká na překvapení
    Americkou měnu podporuje převaha "jestřábích" nálad mezi představiteli Fedu. Podle odborníků je regulátor připraven zpřísňovat měnovou politiku rychlejším tempem, než se očekávalo. V případě posílení "jestřábích" nálad představitelů Fedu získá americký dolar další podporu růstu.
  • Americký dolar dnes: 3 možné scénáře
    Vypadá to, že úterý bude na měnovém trhu intenzivní. Jen jeden den před oznámením rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách bude zveřejněn nejdůležitější ekonomický indikátor. Osud amerického dolaru visí na vlásku, protože údaje o inflaci v USA budou mít rozhodující vliv na rozhodnutí centrální banky a budoucí trajektorii dolaru. Podívejme se na možné scénáře dnešní dynamiky USD a určeme nejpravděpodobnější výsledek.
  • Americký dolar hledal svůj další směr
    Minulý týden zaznamenal americký dolar oslabení k novým tříměsíčním minimům, avšak ve středu, po zveřejnění údajů o inflaci v USA trhy zneklidněly, což vedlo jak ke korekci akciových trhů a posílení USD. Tato změna sentimentu byla nicméně krátká a chuť k riziku po zbytek týdne opět rostla.
  • Americký dolar hledá podporu k opětovnému růstu
    Americký dolar zahájil nový týden více směrnou dynamikou. Zůstává mezi dvěma protichůdnými kroky. V takové situaci je podle expertů těžké pro americkou měnu růst, ale také není důvod pro pokles.
  • Americký dolar hledá svůj další směr
    Minulý týden se u světové rezervní měny projevily rozdílné nálady. V prvních dnech posilovala a dosáhla nejvyšší hodnoty od začátku dubna, později však poměrně výrazně oslabila a ztratila výsledek z celého týdne a skončila v červených číslech. Silné ekonomické údaje z celého světa vybízejí investory k udržování rizikovějších pozic, které za současných podmínek slibují lepší výnosy než bezpečné aktiva.
  • Americký dolar i nadále vede
    Spousta sankcí, které byly uvaleny na Rusko jsou velmi silné, jelikož jsou založeny na americkém dolaru, jakožto nejpoužívanější měnou na finančních trzích ve světě, obchodu a v rezervách centrálních bank. Někteří lidé však varují, že takto ozbrojená zelená měna by mohla narušovat její dominanci a vzbudit obavy, že menší měny, jako třeba čínský renminbi, by na mezinárodní scéně získali větší roli.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani