Úterý 21. ledna 2025 00:20
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
InstaForex
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Finanční ředitelé v očekávají pro rok 2024 růst HDP až 1,5 %. Výzvou zůstává udržitelnost

26.06.2024 10:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čeští finanční ředitelé očekávají v roce 2024 optimističtější ekonomický výhled s růstem HDP mezi 0,6 % a 1,5 %. Pro loňský rok přitom většina z nich počítala s růstem do 0,5 %. Přetrvává však opatrnost při přijímání rizik. Vyplývá to z průzkumu mezi finančními řediteli českých společností realizovaným poradenskou a technologickou společností Deloitte. Významnou výzvou zůstává udržitelnost a nové povinnosti v oblasti ESG. Firmy čelí zejména vysokým nákladům a obtížnému měření výsledků. Přesto se snaží hledat způsoby, jak tyto překážky překonat a dosáhnout dlouhodobé udržitelnosti a konkurenceschopnosti.

Finanční ředitelé mají pozitivní očekávání ohledně ekonomického růstu i navzdory nejistotě ohledně vývoje inflace ve střední Evropě.

„Rok 2024 se nese ve znamení postupných kroků, hledání interních řešení a využívání vlastních zdrojů. Ekonomický výhled je optimističtější než v předchozích letech, ale opatrnost v přijímání rizik přetrvává,“ komentuje Ladislav Šauer, Partner Deloitte a Lídr CFO Programu pro ČR.

Pozitivní predikce růstu HDP v kontrastu se silnou nejistotou ohledně inflace

Očekávání českých CFO na HDP mezi 0,6 % a 1,5 % je v souladu s ekonomickou prognózou Deloitte. Ta předpokládá růst HDP v roce 2024 o 1,6 %. Ekonomický optimismus přitom panuje i v okolních zemích, finanční ředitelé v celé střední Evropě očekávají růst HDP svých zemí v průměru o 1,1 %. Ještě loni přitom očekávali růst jen 0,33 %.

„Očekávaný nárůst HDP v Česku a střední Evropě ukazuje na regionální optimismus. Menší shoda naopak panuje ohledně vývoje inflace. Zvýšení indexu spotřebitelských cen očekává 44 procent českých finančních ředitelů, jeho pokles o jeden procentní bod více. Ve zbytku střední Evropy přitom podobnou nejistotu nenajdeme, 57 % CFO v celém regionu očekává růst inflace,“ vysvětluje David Marek, hlavní ekonom Deloitte.

Polovina českých CFO předpokládá také mírné zvýšení nezaměstnanosti, zatímco ostatní počítají s jejím setrváním na stávající úrovni. V celé střední Evropě očekává nárůst nezaměstnanosti 38 % CFO, což je výrazný pokles oproti 68 % v roce 2023. Pokud jde o index spotřebitelských cen, 41 % českých CFO předpokládá jeho mírné zvýšení, zatímco 45 % očekává snížení, což odráží nejistotu ohledně inflace. Ve střední Evropě 57 % respondentů očekává nárůst spotřebitelských cen, což opět naznačuje obavy z pokračující inflace v regionu.

„Tato data ukazují na určitou míru nejistoty ohledně ekonomického vývoje, která může ovlivnit rozhodování finančních ředitelů o investicích a strategických krocích. Opatrnost při přijímání rizik zůstává klíčová, zejména v kontextu implementace ESG opatření. ESG může pomoci stabilizovat podnikání a zmírnit ekonomické výkyvy, ale vyžaduje pečlivé plánování a měření efektivity,“ dodává Šauer.

Výzvy a strategie českých firem v rámci udržitelnosti a ESG

České firmy se musí stále více zaměřovat na otázky udržitelnosti a ESG, tedy environmentálních, sociálních a správních faktorů. České firmy se v oblasti udržitelnosti nejčastěji zaměřují na zvyšování energetické účinnosti (21 %), což zahrnuje modernizaci budov, strojů a zařízení. O efektivitu materiálů a používání recyklovatelných, nebo recyklovaných materiálů s nižšími emisemi se snaží dalších 12 %. Integrace obnovitelných zdrojů je prioritou pro 11 % respondentů, zatímco 10 % firem se zaměřuje na rozvíjení oběhového hospodářství.

„České firmy se musí udržitelnosti věnovat nejen z důvodu legislativních změn v rámci EU, ale také pod tlakem svých byznysových partnerů. Velké firmy totiž stále častěji vyžadují od dodavatelů vykazování nefinančních ukazatelů, například uhlíkovou stopu. Tyto změny se tak propisují i do menších a středních podniků, které se jim musí rychle přizpůsobit,“ vysvětluje David Mejsnar, lídr pro ESG a udržitelnost společnosti Deloitte.

Firmy v tomto ohledu čelí značným překážkám. Mezi největší problémy řadí finanční ředitelé obtížné měření environmentálního a sociálního dopadu (23 %), vysoké náklady na implementaci udržitelných opatření (21 %) a regulační nejistotu (13 %). Tyto výzvy, společně s například nedostatkem interních znalostí a informovanosti nebo chybějící podporou ve formě dotací, brání rychlejšímu pokroku v oblasti udržitelnosti. České firmy přesto hledají způsoby, jak tyto výzvy překonat a přispět k dlouhodobé udržitelnosti a konkurenceschopnosti na trhu.

„Firmy už se snaží zahrnout do svého fungování zejména ta opatření, která jim mohou přinést přímé úspory. Tedy lepší hospodaření v oblasti energetické účinnosti a materiálové efektivity. V tomto ohledu pro ně může být povinnost nefinančního reportingu dokonce pozitivní motivací ke změnám, které prospějí jejich fungování. Vedle toho společnosti implementují řešení, která mohou být směřována přímo k zákazníkům, což odpovídá rostoucí poptávce po udržitelných produktech. Co ale dělá firmám problémy, je nastavení funkčního systému pro měření a reportování ESG parametrů. Právě tato nutnost na ně přitom stále naléhavěji dopadá,“ uzavírá Mejsnar.

Od roku 2010 vydává společnost Deloitte průzkum názorů finančních ředitelů v České republice. Toto 16. vydání bylo zpracováno v kontextu průzkumu CFO ve střední Evropě, oba tyto průzkumy poskytují přehled o ekonomických a podnikových trendech, klíčových hrozbách, příležitostech a prioritách. Průzkum odráží nálady a postoje CFO v kontextu hospodářské situace, s důrazem na řízení v době nejistoty a opatrnost v přijímání rizik.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Finanční krize v roce 2019? 15 znaků blížící se recese
    Přehřívání trhu a slábnoucí výsledky z minulého roku jsou pro řadu analytiků předzvěstí blížící se finanční krize, či dokonce potenciálního pádu burzy. Samozřejmě, nikdo nemůže s jistotou prohlásit, kdy ekonomická krize skutečně přijde. V následujícím článku si probereme, které signály mohou naznačovat blížící se finanční krizi a také, jak se v nejkritičtějším případě při pádu burzy zachovat.
  • Finanční očekávání českých domácností na rok 2024
    České domácnosti počítají v letošním roce s vyššími výdaji, 3 lidi z 10 předpokládají, že poroste i jejich příjem, 60 % respondentů v podzimním průzkumu STEM/MARK pro Home Credit uvedlo, že neplánuje žádnou větší investici. Letní dovolenou v zahraničí si však nenechá ujít 37 % dotázaných.
  • Finanční Páka
    Finanční Páka Pro klienty s profesionálním statusem nabízíme nyní páku až 1:500   Klienti, kteří splní požadavk...
  • Finanční pomoc Maďarsku v ohrožení. EK a MMF opouštějí Budapešť kvůli tlaku vlády na centrální banku
    Evropská komise spolu s Mezinárodním měnovým fondem předčasně ukončily předběžná...
  • Finanční průlom: S&P 500 a Dow po snížení sazeb Fedu stoupají na historická maxima
    Index S&P 500 těsně poté, co Federální rezervní systém oznámil snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů a naznačil budoucí kroky, ve čtvrtek vystřelil na rekordní hodnoty a zavřel na nových maximech.
  • Finanční půjčky: Jaká je historie dluhů?
    Zmínky o prvních půjčkách najdeme již ve starověku. K dnešním online půjčkám vedla dlouhá doba, během které se měnili lidé, jejich potřeby i fungování bankovnictví. Jak tomu bylo kdysi a zůstaly některé funkce z dávných období zachovány i v dnešním toku peněz?
  • Finanční represe na rozvinutých trzích
    Finanční represe je termín, který popisuje skutečnost, že na mnoha rozvinutých trzích jsou reálné dluhopisové výnosy do doby splatnosti, tedy nominální výnosy snížené o inflaci, záporné. Důsledkem tohoto faktu je, že držitelé vládních dluhopisů v reálném vyjádření dosahují záporných výnosů a držbou těchto dluhopisů reálná hodnota jejich kapitálu, resp. úspor v čase klesá.
  • Finanční restart Čechů? Lidé touží opět více investovat do volného času i vlastní budoucnosti. Na jídle a bydlení chtějí naopak šetřit!
    Ekonomická situace v Česku se postupně stabilizuje a s ní i odvaha Čechů utrácet a zároveň si uvědomit, kde rodinný rozpočet krvácí nejvíce. Průzkum Provident Financial ukázal, že téměř polovina lidí by ráda více škrtila výdaje na nejnákladnější položky, jako jsou energie, údržba bytu i jídlo. Naopak v investicích do spořících produktů či vlastního volného času by Češi rádi opět přidali.
  • Finanční ředitel ČEZ: Plynu je v Evropě dost, zdražování je běžný sezonní stav
    Plynu a kapacit pro jeho zpracování je nyní na evropském trhu dostatek, dodávky v ohrožení nejsou. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl finanční ředitel energetické skupiny ČEZ Martin Novák. Podle něj se současný růst velkoobchodních cen plynu nevymyká běžným sezonním výkyvům a nelze jej připodobnit k loňskému skokovému zdražování. Upozornil na to, že evropské zásobníky na plyn budou brzy plné, a navíc přibývají nové terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG).
  • Finanční ředitelé napříč světovou ekonomikou jsou čím dál pesimističtější
    Výsledky pravidelné studie Duke University/CFO Global Business Outlook za třetí čtvrtletí ukázaly, že podnikatelský optimismus v USA v aktuálním třetím čtvrtletí poklesl na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Většina finančních ředitelů očekává nástup hospodářské recese ještě před prezidentskými volbami v příštím roce. Tato studie finančních ředitelů přitom probíhá již 94 čtvrtletí v řadě.
  • Finanční sektor na vzestupu?
    Aktuálním tématem kapitálových trhů jsou dopady proinflačního prostředí na jednotlivé akciové sektory. Pod tlakem se nachází především růstové akcie, zejména technologické firmy. Peníze investorů tak proudí do nových odvětví, a to do oblastí financí, energetiky a základních surovin. Ty totiž nejvíce trpěly uzavřením ekonomiky kvůli pandemii COVID-19. „Pro banky je navíc obecně slibným faktorem probíhající hospodářské oživení. Finanční tituly totiž mají tendenci překonávat průměr trhu v době, kdy se obnovuje aktivita v průmyslu, rostou sazby, výnosová křivka je strmější a rostou inflační očekávání,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Finanční sektor v ČR zůstává podle zátěžových testů ČNB odolný
    Finanční sektor v Česku zůstává vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Banky jsou dostatečně kapitálově vybavené pro absorpci šoků i v případě déletrvajících ekonomických potíží a klimatických šoků. Nebankovní finanční sektor, tedy pojišťovny či penzijní fondy, zůstává rovněž odolný. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali představitelé České národní banky. ČNB nechala poměr výše hypotéky a hodnoty nemovitosti (LTV) na 80 pct. Na úrovni platné od června zůstaly i limity dalších ukazatelů. Bankovní rada ČNB nechala beze změny sazbu takzvané proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu. Je 1,5 pct.
  • Finanční skupina SAB Finance letos dosáhne rekordního zisku
    Rok 2021 je pro SAB Finance extrémně úspěšným: Třetí čtvrtletí roku 2021 se stalo nejvýnosnějším kvartálem v historii SAB Finance s výnosy téměř 85 milionů korun. Jen za říjen SAB Finance dosáhla rekordních výnosů ve výši 42,5 milionů Kč a očekávaný zisk před zdaněním za prvních 10 měsíců atakuje hranici 148 milionů Kč.
  • Finanční společnost State Street oznámila výsledky za 4Q, výhled analytiky nepotěšil
    Finanční společnost State Street reportovala výsledky za čtvrtý kvartál fiskálního roku 2024. Výsledky mírně překonaly analytická očekávání, avšak výhled čistých úrokových výnosů analytiky nepotěšil.
  • Finanční technologie mění pravidla hry ve finančním sektoru
    Rychlé proměny v digitálním světě jsou jedním z aktuálních témat a globální finanční sektor si je konečně vědom příležitostí, které představují finanční technologie.
  • Finanční trh bude sledovat především červencovou inflaci
    Hlavním motivem tohoto týdne je inflace. Červencové statistiky budou zveřejněny v ČR a následně USA. V tuzemsku se růst spotřebitelských cen měl udržet pod 3 % a v USA patrně poprvé za 5 měsíců nedošlo k dalšímu navýšení tempa – dle odhadů ale nadále zůstává vysoké (nad 5 %). Dále dorazí tuzemská nezaměstnanost a řada důležitých předstihových indikátorů z USA i eurozóny. Zbylé země CEE regionu, Maďarsko a Polsko, zveřejní předběžné výsledky HDP za druhý kvartál.
  • Finanční trh se dál hroutí
    Zlato v reakci na rostoucí výnosy dluhopisů, které podpořily dolar a během jednoho dne klesly o 50 USD, zaznamenalo prudký výprodej. Drahý kov čelí výzvám, protože investoři stále ještě vstřebávají páteční údaje o inflaci a opětovné obavy z dalšího zpomalení růstu v Číně kvůli poslední vlně covidu. Situace související s covidem-19 v Číně by mohla vyústit v delší období problémů s dodavatelskými řetězci, což by posílilo obavy z inflace. Navíc, očekávání agresivního zvyšování sazeb Federálního rezervního systému, která jsou nyní z hlediska kontroly inflace považována za nedostatečná, jsou poněkud nadsazená. Očekávalo se, že Fed dokáže zpomalit zvyšování sazeb do září nebo října. Teď se ale taktika změnila. Analytici odhadují, jak agresivní bude a jak dlouho potrvá. Agresivní zpřísňování by mohlo pokračovat do konce roku. Zlatu v důsledku toho dál hrozí výraznější výprodej. Support na hladině 1 800 USD za unci se nemusí udržet a trh se zlatem by mohl klesnout na 1 750 USD za unci.
  • Finanční trhy hledají jednotící myšlenku, ropa ještě využívá obnovení sankcí
    Úterní obchodování v Evropě se rozjíždí bez jasného směru či jednotného tématu. Ropa ještě využívá k mírným ziskům poslední zprávy o plném obnovení amerických sankcí, ale dluhopisy jsou nerozhodné při mírném nárůstu výnosů a akcie v Evropě od začátku nasbíraly drobné ztráty.
  • Finanční trhy jsou v poslední době trochu „tricky“
    Vývoj cen některých finančních instrumentů se v poslední době může někomu zdát trochu chaotický a ne tak úplně odpovídající ekonomickým fundamentům.
  • Finanční trhy očekávají zhoršení obrázku veřejných financí a vyšší emisi státních dluhopisů
    Předpokládáme, že pouze z důvodu nižších daňových příjmů vzroste deficit státního rozpočtu minimálně na 150 mld. Kč. Další prohloubení deficitu půjde na vrub výdajové strany, která závisí na diskrečních opatřeních vlády. V menší míře očekáváme i výpadek daňových příjmů municipalit a horší hospodaření zdravotních pojišťoven skrze nižší výběr pojistného. V případě, že by státní rozpočet opravdu dosáhl deficitu 200 mld. Kč, jednalo by se tak o nejvyšší deficit v historii. S těmito vyhlídkami již počítají i finanční trhy. České státní dluhopisy se v posledních dnech dostaly pod tlak a investoři se jich zbavují. Desetiletý výnos státního dluhopisu vzrostl za poslední týden o 70 bazických bodů a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. I tak se však výnosy státních dluhopisů drží z historického hlediska na velmi nízké úrovní. V kombinaci s vysokým ratingem země a nízkým zadlužením nebude problém pro Ministerstvo financí vydat nové státní dluhopisy na pokrytí deficitu státního rozpočtu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna