EUR/USD
Nejobchodovanější měnový pár na světě si vybírá chvilku oddych od nějakých výraznějších trendů. To lze vidět na vývoji měnového páru, který se zdá, jakoby se připravoval na nějakou větší akci. Trend, který zde trval 34 dní, vystřídala konsolidace, která trvá již dní 48. Pochopitelně že v konsolidaci na nižších časových rámcích vykazuje trh jak růstový, tak klesající trend, tudíž lze obchodovat střídavě na obě strany. Z dlouhodobějších časových rámců však sleduji trh z investičního hlediska a čekám na trend. Z pohledu na čistý cenový graf si lze všimnout, co předchází každému trendu a to širší, ale někdy i užší oblast konsolidace. To budou oblasti, kam by se mohl trh znovu dojít podívat a otestovat, zda zde jsou nějací aktivní kupci/prodejci. Z technického pohledu lze vidět, že se trh nachází na silné support úrovni a v konsolidaci tvoří trh nižší low a vyšší high, což vytváří symetrický trojúhelník. Trh je tedy připraven na nějakou akci. Prostor by v obou případech (short/long) byl zpět k oblastem konsolidace.
Na vyšších časových rámcích má své co říct fundament a ten je nakloněn na stranu amerického dolaru. Může se však klidně stát, že dolar začne oslabovat ať už kvůli komentářům Donalda Trumpa, rozšiřujícímu se schodku státního rozpočtu v USA, klesající obchodní bilanci anebo celkově nejistotě kolem obchodních válek. Z makroekonomického hlediska je situace jasná, FED zvyšuje sazby a má v plánu pokračovat, což podporuje rostoucí inflace, na druhé straně Atlantiku ECB drží sazby na nule a dlouho držet bude a inflace se plácá kolem 2%.
Zlato
Bezpečný přístav, který je spekulativně spíše nebezpečný. Tak by se dala popsat pozice zlata v roce 2018. Pokud vezmeme v potaz rostoucí geopolitická rizika kolem obchodních válek (na kterých mimochodem vydělával v první polovině roku japonský jen), odstoupení USA od jaderné dohody s Iránem, nebo kolaps emerging markets měn a s tím spojený odliv kapitálu, tak zlato své pověsti bezpečného přístavu nedostálo. Investoři očividně dávají přednost ostatním aktivům jako například japonskému jenu, švýcarskému franku, nebo americkým dluhopisům, s čímž je spojen i růst amerického dolaru. Právě rostoucí americký dolar je převážně příčinou klesající ceny zlata, jelikož je jeho cena vyjádřena v dolarech. Jak sem již zmínil, fundament hovoří dále ve prospěch amerického dolaru, což by v aktuálním prostředí znamenalo pokles ceny zlata. Z pohledu technické analýzy je náhled také shortový, kdy trh překonal support úroveň 1239.54, ze které se následně stává rezistence. Další rezistence je na úrovni 1294, kde trh vytvořil užší konsolidaci, ze které následně nastala silná prodejní aktivita. Důležitá bude především reakce na úroveň 1239.54, kterou by měli prodejci udržet.
Částečně lze zmínit i další determinanty, které hovoří pro pokles ceny zlata. Například počet short kontraktů hedge fundů a velkých institucí se za poslední měsíc více jak z 6ti násobil. Investory přesvědčilo rozhodnutí FEDU dále pokračovat v utahování měnové politiky a výhledu silnějšího amerického dolaru.
Index S&P 500
Americký akciový index, který táhne poslední dobou 5 společností se stejnou kapitalizací jako spodních 282 společností. Nikoho pak nepřekvapí, že se jedná o firmy z technologického sektoru, které zažívají pohádkový rok. Společnost Amazon dokázala na burze od začátku roku zhodnotit cenu akcií o více jak 50%, což udělalo z šéfa Amazonu Jeffa Bezose nejbohatšího může moderní historie s majetkem přes 150 mld. dolarů. Každopádně index se zatím nedokázal úplně vzpamatovat z výprodeje na začátku roku, ačkoliv pozitivní výsledková sezona přibližuje trh dosavadnímu historickému maximu. Od začátku roku je však index v plusu přes 4% a sentiment zůstává na zbytek letošního roku pozitivní.
Z technického hlediska není moc co hledat, pokud se zaměříme stejně jako v předchozích dvou případech na oblasti konsolidace, ze kterých nastala výraznější aktivita. Poslední takovou úrovní, kde předcházela oblast konsolidace nákupní aktivitě je úroveň 2740. Právě tam lze očekávat aktivitu zbylých kupců, ale to by trh musel začít výrazněji reagovat na rizika kolem obchodních válek. Trh se dále dlouhodobě drží nad 200 denním klouzavým průměrem a tvoří vyšší low a vyšší high, což dokumentuje i trendová linie, která čeká na třetí dotyk trhu.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.