Sobota 18. ledna 2025 02:53
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap trade smarter

Finanční krize v roce 2019? 15 znaků blížící se recese

11.09.2019 12:18  Autor: LYNX  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Přehřívání trhu a slábnoucí výsledky z minulého roku jsou pro řadu analytiků předzvěstí blížící se finanční krize, či dokonce potenciálního pádu burzy.

Samozřejmě, nikdo nemůže s jistotou prohlásit, kdy ekonomická krize skutečně přijde.

V následujícím článku si probereme, které signály mohou naznačovat blížící se finanční krizi a také, jak se v nejkritičtějším případě při pádu burzy zachovat.

Finanční krize 2019

Následující témata jsou diskutována:

  • Co je recese?
  • Finanční krize v historii
  • Blíží se recese? Musíte hledat jinde, než ze zpráv od politiků a centrálních bank
  • 15 indikátorů blížící se finanční krize
  • 7 rad jak investovat během finanční krize

Co je recese?

V případě recese neboli krachu na burze dojde k náhlému a velmi prudkému poklesu hodnoty aktiv. Následně mezi investory zpravidla zavládne panika a začnou jednat iracionálně, což daný pokles ještě umocní. Mimochodem ke krachu na burze může dojít i na býčím trhu jako například v roce 1987. Dopad krachu na burze je ve skutečnosti poněkud odlišný od medvědího trhu, který dlouhodobě stabilně klesá. Zpravidla se dá hovořit o medvědím trhu poté, co ztratil více než 20% hodnoty ze svého maxima.

Skutečné krachy na burze jsou obvykle krátkodobým fenoménem v horizontu dnů maximálně týdnů, během kterých zažívají ceny prudký a nekontrolovatelný pokles. Tato definice je však pouze orientační a subjektivní. Investoři zpravidla také hovoří o krachu na burze a to tehdy, kdy trhy klesnou o 40-50% jako jsme mohli vidět v roce 2000 a 2008. Tyto poklesy trvaly v horizontu měsíců a let. Pokud trh takto klesá stabilně bez jakýchkoliv korekcí a šoků, můžeme hovořit o ekonomické krizi.

Neoficiálně je měsíc říjen symbolem recese, jelikož právě během tohoto měsíce došlo ke dvěma nejznámějším krachům burzy cenných papírů v letech 1929 a 1987.

S jistotou můžeme o recesi mluvit, když se ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích projeví útlum ekonomiky nebo ekonomika ve srovnání s předchozími obdobími stagnuje.

Mezi typické znaky recese patří:

1. Pokles poptávky
2. Klesající ceny na akciovém trhu
3. Pesimistické prognózy pro ekonomiku
4. Klesající nebo stagnující mzdy
5. Pokles ochoty investovat
6. Rostoucí počet bankrotů
7. Pokud pokles recese pokračuje nebo pokud stagnace pokračuje, následuje fáze deprese.

Černé pondělí, 19. října 1987

Finanční krize v historii

Krachy na burze nikdy nelze předvídat s jistotou. Neexistuje žádný vzorec, který by bylo možné aplikovat z minulosti na budoucnost. Přesto se o to můžeme pokusit. Podíváme-li se do minulosti, zjistíme, že zpětně lze najít poměrně přesné příčiny, které k dané ekonomické krizi vedly. V historii došlo již k celé řadě větších či menších finančních krizí. V tomto článku se podrobněji podíváme na 4 nejznámější.

Krach na burze v roce 1929

Krach na burze v New Yorku ze dne 24. 10. 1929, také známý jako Černý čtvrtek, odstartoval první finanční krizi s celosvětovými dopady. Ceny akcií na NYSE začaly znenadání prudce klesat, investoři propadli panice a začali hromadně prodávat své akcie pod cenou, což způsobilo domino efekt. Dow Jones tak během jediného dne ztratil 15% své hodnoty a za následující měsíc a půl klesl téměř o 50%.

Tento pád burzy odstartoval největší ekonomickou krizi a recesi ve 30. letech minulého století. Ke krachu na burze se navíc přidala bankovní krize a mezinárodní dluhová krize, jejíž přímé důsledky ovlivňovaly celý svět celé následující desetiletí. Teprve v roce 1932 dorazil Dow Jones na své dno, od kterého se odrazil, přičemž ztratil bezmála 89% své hodnoty.

Čtěte také: Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa

Tato finanční krize byla přímým důsledkem první světové války. Amerika po roce 1918 průběžně zásobovala Evropu obrovským množstvím importovaných surovin (zejména jídla), potřebných k rekonstrukci válkou zdevastované Evropy. Zhruba po 10 letech však evropské státy už dokázali zásobovat svoji poptávku po jídle samy. Než na to stihli američtí zemědělci zareagovat, zůstali s obrovskými přebytky, které vedly k poklesu cen. To nevyhnutelně vedlo k obrovským dluhům a následné insolvenci celé řady velkých zemědělských firem.

USA byly nuceny v důsledku interní krize během krátké doby úplně přerušit jakoukoliv materiální podporu Evropy, což řadu evropských států (zejména Německo) přivedlo do obrovské recese. Nezaměstnanost se zvýšila a naopak investice a výdaje se snížily. Obrovská inflace vedla k drastickému oslabení ekonomiky evropských států. Tento fakt vedl k radikalizaci politiky v Evropě a částečně právě díky tomuto nepříznivému vývoji se Adolf Hitler dostal v roce 1933 k moci, což Evropu pomalu nasměrovalo k dalšímu válečnému konfliktu.

Pád burzy v roce 1929

Světově proslulá fotka na Wall Street během pádu burzy v roce 1929 (Wall Street Journal, 11. října 2008).

Krach na burze v roce 1987

Další známá finanční krize, též přezdívaná „černé pondělí“, odstartovala 19. 10. 1987. Během tohoto dne poklesl Dow Jones o 9%. Investoři opět zpanikařili a začali se plošně zbavovat svých akcií. Následující den hodnota klesla o dalších 25%. Tento den je stále držitelem rekordu, co by historicky největšího intradenního poklesu indexu Dow Jones. Tento pád burzy byl zapříčiněn prudkým zvýšením úrokových sazeb na kapitálovém trhu.

Řada analytiků se také domnívá, že jedním ze spouštěčů této ekonomické krize byl počátek automatického obchodování, na které tehdejší trh ještě nebyl uzpůsobený. Drastický pokles vyvolal domino efekt, ve kterém se aktivovaly investorům nové a nové stop-lossy. FED byl tak během velmi krátké doby nucen rychle snížit úrokové sazby na úroveň, na které byly před vypuknutím finanční krize. Panika mezi investory se brzy uklidnila a hodnota indexů se pomalu vydala směrem nahoru.

Krach na burze v roce 2000

V roce 2000 svět zasáhla ekonomická krize také známá jako „Dot-com bublina“. V důsledku rychlého rozvoje internetu v letech 1997-2000 vznikalo velké množství nových online firem a hodnota akcií celé řady z nich velmi prudce a neudržitelně stoupala. V kombinaci se stále rostoucím množstvím drobných spekulantů a snadno dostupným investičním kapitálem vedla tato situace k euforické náladě mezi investory, která pohlcovala stále více lidí.

Výsledkem bylo, že internetové společnosti, které často ani nevykazovaly žádný zisk, byly na burze oceněny zcela nepřiměřenými částkami. Samozřejmě, že tyto společnosti nebyly schopny naplnit očekávání investorů a bublina tudíž v roce 2000 praskla. Během pouhých 2 let ztratil index NASDAQ 83% své hodnoty a index S&P 500 ztratil téměř 50% své hodnoty. Tento krach na burze způsobil mírnou recesi na celém světě.

Krach na burze v roce 2008

Nejnovější ekonomická krize z roku 2008 se také nazývá úvěrová krize. Byla do značné míry způsobena dlouhodobě stagnujícím trhem s nemovitostmi v USA. Vzhledem k tomu, že banky několik let předtím nabízely svým klientům velmi specifické nestandardní hypotéky, které měly formu dluhopisů, začala hodnota těchto aktiv velmi rychle klesat.

V důsledku toho se celá řada bank dostala do finančních problémů a byla nuceny odepsat stovky miliard dolarů z nakoupených dluhopisů. Podstatné bylo, že nebylo na první pohled zřejmé, které banky skutečně zažívají finanční krizi. To vedlo ke skepsi mezi spotřebiteli i mezi bankami samotnými. Akciové indexy po celém světě následně spadly přibližně o 50%.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.


Blíží se recese?

Blíží se recese? Musíte hledat jinde, než ze zpráv od politiků a centrálních bank

Je přirozené, že politici, centrální banky a obvykle i většina velkých finančních hráčů až do posledního momentu proklamují, že recese je velmi nepravděpodobná. Koneckonců, právě tento okruh hráčů je obvykle viněn z kolapsu ekonomiky. A dokonce i tam jsou odpovědní lidé, kteří mají stejně jako mnozí z nás nutkání nepřipouštět si nepříjemnou pravdu. Každý, kdo se vyhýbá nepříjemným reformám, které jsou naléhavě nutné k udržení růstu, zpravidla silně přispívá k příchodu recese na trh.

Mnozí z vás si budou pamatovat roky 2007/2008: téměř jsme byli ohromeni prohlášeními, že malý problém na americkém trhu s bydlením by neměl mít vliv na americkou ekonomiku jako celek. A na globální ekonomiku by tato krize neměla mít dopad už vůbec. Nikdo samozřejmě recesi a následný pokles na akciových trzích nechce. Fakt, že se však investoři oddávají zbožnému přání tím, že přebírají zbožná přání centrálních bank a politiků, však recesi nijak neoddaluje. Před deseti lety tomu nebylo jinak.

Údajně nízké riziko recese se proměnilo v ekonomickou krizi, která dokonce převyšovala krachy ze začátku 90. let a mohla být zastavena pouze extrémními opatřeními centrálních bank. Pokud by některý z velkých hráčů včas rozpoznal znamení signalizující blížící se krizi a měl odvahu jednat včasným a odhodlaným způsobem, dopady krize mohly být mnohem menší. Konání velkých hráčů však bylo úplně opačné. Banky půjčovaly klientům závratné sumy peněz a politici si netroufli zasahovat do silného finančního průmyslu.

Recese – různé příčiny, stejné varovné signály

I dnes největší riziko představuje finanční průmysl. Ale především, tentokrát jsou to nízké úrokové sazby, které jsou lákavé. Zejména v eurozóně, kde se problémy napojí na brexit a nepředvídatelnou politiku USA, která těžce ovlivňuje globální ekonomiku, což je třeba považovat za nejdůležitější rizikové faktory. Můžeme tedy varovné signály porovnat s těmi z let 2007/2008?

Signály, které naznačují větší a déle přetrvávající slabost v ekonomice, jsou vždy stejné. Faktory, které způsobují slabost, mohou být úplně jiné, důsledky jsou stále podobné. Investor by měl očekávat medvědí trend na světových trzích, zajistit odpovídajícím způsobem své portfolio, a pokud je aktivní obchodník, spekulovat na pokles místo růstu. Pro vás, jako investora je klíčové rozpoznat správné znaky signalizující blížící se recesi.

Recese – různé příčiny, stejné varovné signály

Přijde finanční krize v roce 2019? 15 indikátorů nastávající recese

Jak jsme již nastínili, ekonomické krize obvykle přicházejí plíživě a svojí plnou silou udeří nečekaně a intenzivně. U každého pádu burzy se zpravidla dají zpětně dohledat důvody a příčiny, které k dané ekonomické krizi vedly. Vždy jsou to problémy někde v pozadí, o kterých se všeobecně ví, ale drtivá většina investorů jejich náznaky zaslepeně ignoruje a spekulují na rostoucí ceny, dokud pohár nepřeteče.

Velké burzovní krachy obvykle předchází „černá labuť“. Tento pojem v ekonomice je symbolem pro nečekanou událost, kterou (téměř) nikdo nedokázal včas předpovědět. Tyto události zpravidla mají celosvětový dopad. Zpětně se vždy dá vše poměrně přesně vysvětlit a spoustu investorů nechápe, jak to jeho předchůdci nedokázali rozpoznat.

Obrovské zadlužení

Ve Spojených státech vzrostl poměr zadlužení amerických společností ku hrubému domácímu produktu na více než 45%. Tento poměr nebyl nikdy v historii takhle vysoký. Dluh je ještě mnohem větší, než byl v případě finančních krizí z roku 2000 a 2008.

Zvyšování úrokových sazeb v USA

Momentálně ekonomika v USA běží na plné obrátky. FED v reakci na silnou hospodářskou konjunkturu v uplynulých letech reagoval postupným zvyšováním úrokových sazeb. Navíc FED avizoval, že letos zvýší svoji krátkodobou úrokovou sazbu na více než dvojnásobně. Po zvýšení krátkodobých úrokových sazeb zpravidla přichází i navýšení těch dlouhodobých.

Zvyšování úrokových sazeb ovlivňuje americkou ekonomiku hned v několika směrech. Za prvé vyšší úrokové sazby vedou k vyšším nákladům pro společnosti, které mají velké úvěry a mohou se tak snadno během krátké doby dostat do finančních problémů. Zadruhé po zvýšení úrokových sazeb se dluhopisy zpravidla stávají atraktivnějším aktivem pro investory a stále více lákavější alternativou k akciím. A konečně, v důsledku vyšších úrokových sazeb, se zdraží půjčování peněz, což logicky omezí poptávku po úvěrech a hypotékách a zbrzdí se tak hospodářský růst.

Historický graf Federal Funds Rate – úrokové sazby Fedu pro mezibankovní trh. Zdroj: Macrotrends.net

Inverzní výnosová křivka

Ruku v ruce se zvyšováním úrokových sazeb jde také vyšší tlak na krátkodobé vládní dluhopisy. Obvyklá situace spočívá v tom, že úvěry s kratší splatností mají nižší výnos než ty se splatností delší. V poslední době poklesl zájem o desetileté dluhopisy USA, což způsobilo značné snížení výnosové křivky, což je graf znázorňující vztah mezi úrokovým výnosem a měnící se dobou splatnosti. Zájem o americký dvouletý úvěr již překročil zájem o ten pětiletý.

Taková oslabující nebo dokonce inverzní výnosová křivka, kde je krátkodobá úroková sazba vyšší než dlouhodobá úroková míra, naznačuje, že trh bere v úvahu potenciální ochlazení ekonomiky. Nejvýznamnější výnosová křivka je rozdíl mezi 2letou a 10letou, přičemž v minulosti po takové situaci na trhu následovala vždy recese. V případě inverzní výnosové křivky probíhá na trhu zpomalení růstu. V případě nižšího hospodářského růstu je mimo jiné nízká inflace, protože inflace je stanovena na základě dlouhodobějších úvěrů.

Inverzní výnosová křivka

Inverzní výnosová křivka amerických dluhopisů. Zdroj: Gurufocus.com

Inverzní výnosová křivka byla sice před každou recesí v inverzi, ale neznamená to, že vždy, když nastane inverze, nastane i krize. Úroková křivka naruby tedy neznamená automaticky recesi.

Obchodní válka

Světová ekonomika stále více pociťuje dopady již více než rok trvající obchodní války mezi USA a Čínou. Mezinárodní měnový fond (IMF) dokonce snížil očekávání růstu světové ekonomiky a poukázal na vlivy chaosu vyplývajícího z této obchodní války. V Číně došlo k poklesu akciových trhů o více než 25% z jejich vrcholů v roce 2018. V Evropě, mimo jiné, trpí automobilový průmysl v důsledku zavedení celé řady nových tarifů.

Velcí hráči v automobilovém průmyslu představovali údaje za loňský rok, přičemž společnostem jako je Volvo, Ford, či Daimler prudce klesly zisky. Za hlavní příčinu jsou považovány právě vyšší dovozní tarify vycházející z obchodní války mezi USA a Čínou. Jak výrazně se obchodní válka týká evropských států je jasně viditelné na německém indexu DAX, který za rok 2018 klesl o 18%.

Nárůst volatility na trzích

Pokles hodnoty cenných papírů jde ruku v ruce s vyšší volatilitou. Index VIX je měřítkem očekávané volatility na indexu S&P 500. Během posledních několika let index VIX průběžně klesal. V minulosti se zpravidla před finanční krizí index VIX rapidně zvýšil.

V níže uvedeném grafu je vidět, že v posledních měsících index VIX průběžně stoupá a může být na cestě k neudržitelně vyšší úrovni. Podobný pohyb jsme mohli vidět též před ekonomickou krizí v roce 2008. V každém případě v příštím roce můžeme očekávat volatilnější trhy než v posledních několika letech.

VIX Index - graf

Dot.com bublina 2.0

Na trhu je opět podobná situace jako v roce 2000. Najdeme zde celou řadu přeceněných společností, které však reálně nevykazují jakýkoliv zisk. Akcie FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google) v uplynulých letech silně posilovaly akciové trhy a toto ocenění se zdá být dále neudržitelné.

Čtěte také: Které akcie patří mezi FAANG?

V uplynulém roce jsme také mohli vidět celou řadu faktorů indikující oslabení obchodovaných společností. Netflix, Amazon a Tesla mají obrovské poměry ceny akcií ku výnosům. V případě podobných společností jako je Tesla navíc negenerují žádný zisk a mají obrovské dluhy. I u gigantů jako je Apple to vypadá, že je už za svým vrcholem, jelikož trpí velkým poklesem poptávky v Asii v důsledku výše zmíněné obchodní války.

„Smart money“ investoři se zbavují svých akcií

Podle „Smart money flow index“ společnosti Bloomberg, mnoho předních světových investorů v poslední době systematicky opouští akciový trh. Index dokonce klesl pod úroveň z roku 2000 a 2008. Pro většinu lidí je těžké určit, jak tento index přesně interpretovat, ale je to něco, co je potřeba vzít v úvahu.

Nepředvídatelný Trump

Svérázné a nepředvídatelné chování prezidenta Spojených států amerických se také může přičinit na případné finanční krizi. Eskalující emoce mezi USA a Severní Koreou, obchodní válka s Čínou, nebo zablokování přísunu peněz vládě USA, která stále neodhlasovala postavení Trumpovy vysněné zdi na hranici Mexika a USA, je pouze začátek výčtu diplomatického tlaku iniciovaným Donaldem Trumpem.

Pokud toto ochromení americké vlády potrvá dlouho, bude mít fatální důsledky pro americkou ekonomiku. O tom, co dalšího Trump chystá v posledním roce jeho mandátu, můžeme jen spekulovat.

Oslabení technické analýzy

Pokud se podíváme na dlouhodobý graf S&P 500, zjistíme, že vzestupný trend posledních 10 let skončil. Samozřejmě, že trendová linie je poněkud subjektivní, ale určitě se něco děje. Za prvé se index zvýšil nad vrchol února loňského léta a pak rychle spadl zpět.

V posledních měsících došlo k obrovskému zvýšení volatility. Poslední zhoršení nastalo poté, kdy se dostal index S&P 500 na úroveň 2600 bodů směrem dolů. Tato hranice se v průběhu roku stala důležitým supportem na trhu. Proražení takto silného supportu zpravidla indikuje další pokles cen.

S&P 500 - graf

Dlouhodobě negativní HDP

O recesi podle definice můžeme mluvit, pokud je hrubý domácí produkt (HDP) ekonomiky po dobu dvou po sobě jdoucích čtvrtletí negativní. Tato definice je však velmi zavádějící, protože podle ní bychom mohli o recesi mluvit například v případě, kdy se HDP během roku pohybovalo o -1,0 %, +0,1 %, -0,8 % a opět +0,1 % procenta. Nicméně tento výpočet již nebere v potaz způsob, jakým HDP klesalo.

Navíc tato data jsou pro vás jako investory zveřejněna příliš pozdě. HDP za čtvrté čtvrtletí chodí zpravidla až v únoru následujícího roku, což je zpoždění až 2 měsíce. Kromě toho výše uvedená definice recese je čistě teoretická.

Recese v roce 2019

Graf: Pokud se podíváme na výše uvedený graf, vidíme v letech 2000/2001 a 2008 několik prudkých propadů z high ceny. To je dostatečně velký nátlak, aby negativně ovlivnil zisky společností a ceny akcií. Ten, kdo s prodejem čekal na 2 po sobě jdoucí ztrátové čtvrtletí, prodal své akcie za prakticky nejnižší možnou cenu.

Míra nezaměstnanosti také není adekvátním indikátorem, jelikož se jedná o retrospektivní ukazatel. Logicky, pokud plošně klesne poptávka na trhu, společnosti nepropustí své zaměstnance bezprostředně. Propouštění a opětovné zaměstnání zaměstnanců je zpravidla proces, který trvá měsíce. A vždy riskujete, že nebudete moci znovu obsadit volná místa, pokud jste byli s propouštěním příliš unáhleni.

Kromě toho existují právní problémy: Než budete moci propustit bez větších problémů zaměstnance ve větším měřítku, situace na trhu musí být opravdu kritická. Údaje o trhu práce proto vždy zaostávají za skutečnou situací na trhu o tři až šest měsíců.

Proto nelze použít míru nezaměstnanosti jako relevantní indikátor recese. Naopak obraz, který míra nezaměstnanosti o situaci na trhu poskytuje je velmi zkreslený, protože v počátečních fázích recese poskytuje představu, že situace na trhu je lepší než ve skutečnosti.

Retrospektivní data tedy mohou být značně zavádějící. Které ukazatele jsou směrodatné?

Nejčastěji využívanými jsou následující 4 indikátory:

  • Index nákupních manažerů
  • ZEW a IFO
  • Chování spotřebitelů

Klesající index nákupních manažerů

Index nákupních manažerů je velmi důležitým počátečním ukazatelem blížící se recese. Právě manažeři nákupu společností jsou první, kdo rozpozná, jak se situace ve společnosti reálně vyvíjí v důsledku nárůstu nebo snížení množství objednávek. Když dojde k větším změnám v těchto indexech, je potřeba zbystřit.

Propady indexů nákupních manažerů

Graf: Medvědím signálem je prolomení hranice 50 bodů u indexu nákupních manažerů, protože to znamená, že více nákupních manažerů očekává v následujících měsících pokles než růst. Nicméně na akciových trzích je situace pod 50 již velmi negativní, takže je potřeba se na tržní podmínky adaptovat dříve.

Údaje o nových zakázkách v daném odvětví jsou také zajímavé ukazatele, ale vždy jsou zveřejňovány se zpožděním až dvou měsíců, zatímco indexy nákupních manažerů obsahují prohlášení z posledních dvou nebo tří týdnů, a jsou proto mnohem aktuálnější. A během recese je zpravidla potřeba reagovat bezprostředně. Potřebujete tedy ukazatele, které co nejvěrněji popisují aktuální situaci na trhu, což indexy nákupních manažerů jsou.

ZEW a IFO index

V Evropě jsou Index ekonomických očekávání (ZEW) a Index podnikatelského klimatu (IFO) velmi aktuální a smysluplné ukazatele zároveň.

Index ekonomických očekávání (ZEW) a Index podnikatelského klimatu (IFO)

Index ZEW odráží ekonomická očekávání mnoha odborníků z finančního sektoru, které měsíčně provádí ZEW Institute. Úrovně pod nulou znamenají, že většina investorů očekává pokles ekonomiky. To nemusí nutně vést k recesi, ale je to nápadný varovný signál. Již silné výpady směrem dolů jsou dobrým důvodem k opatrnosti.

index podnikatelského klimatu ifo, je založen na průzkumu zhruba 7000 německých společností

Index podnikatelského klimatu IFO, je založen na průzkumu zhruba 7000 německých společností a jejich posouzení současné situace a také predikce vývoje v nadcházejících měsících. Průměr obou průzkumů je měsíčně publikovaný pod názvem Ifo Business Climate Index.

Zde platí pravidlo, že tři měsíce postupně klesající hodnoty již znamenají znatelné zhoršení situace v podnicích. Ale i zde byste měli věnovat pozornost podezřelým vrcholovým formacím, které se rozpadají směrem dolů.

Tyto 2 indexy jsou důležité ze dvou důvodů: Zaprvé znáte názor lidí, kteří jsou blízko podstatným informacím. Zadruhé průzkumy jsou prováděny se zpožděním pouze několika týdnů, takže informace z nich vyplívající jsou velmi aktuální. V zásadě odrážejí mnohem pravdivější obraz o aktuální situaci na trhu než ekonomické údaje o průmyslové produkci, trhu práce nebo HDP.

Chování spotřebitelů

Chování a nálada spotřebitelů také poskytují zajímavou indikaci. Často můžou být silným varovným signálem, zatímco v médiích je jakékoliv nebezpečí okamžitě smeteno ze stolu.

Spotřebitelská důvěra v USA vs Dow Jones

Graf: Spotřebitelská důvěra (modře) v USA vs index Dow Jones (zeleně)

Například z dlouhodobého hlediska je důvěra spotřebitelů v USA velmi blízká americkému akciovému trhu. Pokud se nálada amerických spotřebitelů v průběhu několika měsíců zhorší, doporučuje se opatrnost, což je také pochopitelné. Koneckonců, spotřeba je páteří ekonomiky. Pokles spotřeby tedy poměrně rychle stlačí zisky společností.

Ale i na tzv. „míru úspor“ se vždy vyplatí podívat. Když spotřebitelé začínají šetřit stále více peněz, je to známka nedůvěry k perspektivám růstu nebo strachu ze ztráty zaměstnání. Investoři často nemají přímý pohled na to, jak spotřebitelé vidí celkovou situaci na trhu. Přitom právě tento faktor je určující, zda se růst ekonomiky udrží, či zastaví. Míra úspor vždy poskytne zajímavý přehled.

Výnosy dluhopisů

Další oblastí, která může sloužit jako klíčová předběžná indikace recese, jsou výnosy státních dluhopisů. Klesající výnosy znamenají rostoucí ceny dluhopisů. Pokud cena vzroste, výnos (efektivní návratnost vypočítaná na základě ceny dluhopis) klesne. Tento fakt ukazuje na rostoucí poptávku, což znamená, že na dluhopisový trh proudí více peněz než dříve.

Je tomu tak proto, že investoři již očekávají pokles podnikových zisků, a proto přesouvají své peníze z akciového trhu na trh dluhopisový. Také pokles úrokových sazeb snižuje úroveň výnosu. A pokud centrální banky snižují úrokové sazby, je to jen proto, že musí stimulovat ekonomiku, jelikož hrozí zpomalení růstu. Tuto praktiku centrální banky využívají právě i k předcházení recesi.

graf výnosů německých státních dluhopisů

Pokud výnosy německých (graf výše) nebo amerických (graf níže) státních dluhopisů dokončí vrcholovou formaci, může se také jednat o silný varovný signál.

graf výnosů amerických státních dluhopisů

Celkový obraz je rozhodující

Jak vidíte, existuje několik předběžných ukazatelů blížící se recese. Vše co potřebujete, je vědět, kde hledat. Žádný z těchto ukazatelů neposkytuje absolutní jistotu, že se ekonomika skutečně dostane do recese. Pokud však všechny indikátory generují varovné signály, měli byste být alespoň velmi opatrní, protože pravděpodobnost, že v nadcházejících měsících budou lukrativnější krátké pozice, je obrovská.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

Jak investovat během finanční krize?

Akciové trhy se v přirozených podmínkách z dlouhodobého hlediska vždy zvyšují. Z minulosti zjistíme, že každá finanční krize je paradoxně skvělou příležitost ke koupi akcií. Je proto důležité mít stranou dostatečně velký kapitál, abyste mohli po skončení ekonomické krize profitovat. Existuje pár rad, kterých se držet, pokud cítíte, že se blíží ekonomická krize.

Celkový obraz je rozhodující

3 rady pro pasivní investory:

  1. Šetřete peníze na to, abyste mohli nakoupit akcie na dně.
  2. Pokud dlouhodobě investujete, můžete se rozhodnout sedět tiše na dobře diverzifikovaném akciovém portfoliu a vybírat dividendu. Akcie v dlouhodobém horizontu půjdou vždy směrem nahoru.
  3. Přidejte zlato a stříbro do svého portfolia, abyste využili jakékoliv zvýšení cen drahých kovů během krachu na akciovém trhu. V minulosti byly drahé kovy často považovány za bezpečné útočiště v době finanční krize

4 rady pro aktivní investory

  1. Obchodujte na short: Věděli jste, že můžete vydělat peníze z klesajících cen akcií? Principiálně prodáváte akcie, které v tuto chvíli nevlastníte, abyste je nakoupili později za nižší cenu a profitovali na rozdílu. Tímto způsobem můžete vydělat peníze z klesajících cen.
  2. Obchodovat s opčními deriváty, kde se dá lépe řídit riziko.
  3. Přidejte zlato a stříbro do svého portfolia, abyste mohli profitovat na jakémkoliv zvýšení cen drahých kovů. Spekulativní investoři mohou také zvážit nakoupení akcií těžařských firem.
  4. Používejte technickou analýzu, jejímž prostřednictvím můžete z grafu vyčíst například kdy se otočil klesající trend, nebo na jaké úrovni se vytvořili cenové supporty.

Obchodujte na světových trzích s LYNX

Obchodujte na více než 100 burzách na více než 30 trzích po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, ale i německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Investujte do akcií s LYNX

Čtěte také

Akciové trhy

Akciové trhy – 10 největších burz světa a jaký na ně má vliv politika?

05. září 2019 | Burzovní průvodce

Co přesně jsou centrální banky a jak ovlivňují akciové trhy? Jaké jsou hlavní politické vlivy? A jak nedávné politické události ovlivnily akciové trhy?

Číst dále
technická analýza

Technická analýza: Praktický průvodce

21. srpna 2019 | Technická analýza

Technická analýza je často skloňovaným termínem. Co ale znamená? Objevte jak správně začít používat technickou analýzu.

Číst dále

6 nejdůležitějších investičních trendů pro rok 2019

15. srpna 2019 | Burzovní průvodce

Nejžhavějšími loňskými investičními trendy v roce 2018 byly kryptoměny (Bitcoin, Blockchain & Co.) na začátku roku a marihuanové akcie.

Číst dále

The post Finanční krize v roce 2019? 15 znaků blížící se recese appeared first on LYNX Czech Republic.

Klíčová slova: Akciové trhy | Míra nezaměstnanosti | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciový trh | Analýza | Zhodnocení | Bloomberg | Centrální banky | DAX | Dluhopis | Ekonomika | Fed | High | IFO index | Indikátor | Indikátory | Investice | Investor | Investování | Mezibankovní | Technická analýza | Money management | Bitcoin | Brexit | Peníze | Stříbro | Akciové indexy | Inflace | Nasdaq | Dow Jones | USA | Nezaměstnanost | Spotřebitelská důvěra | HDP | Obchodní deník | Dluhová krize | Německo | Apple | Dluhopisový trh | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | NYSE | Obchodník | Portfolio | Pozice | Riziko | S&P 500 | Short | Smart money | Trend | Trigger | Ukazatel | VIX | VaR | Výnos | Wall Street | Zlato | Úroková míra | Úrokové sazby | Deriváty | Banky | Dluhopisy | Obchodování | Finanční krize | Hospodářský růst | Indexy | Úroková sazba | Investoři | Fond | Business | Pravděpodobnost | Drahé kovy | Výnosy dluhopisů | Mezibankovní trh | Zisk | Panika | Deprese | Výsledky | Emoce | Index nákupních manažerů | Obchodovat | Investovat | Facebook | LYNX | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Wall Street Journal | Ceny akcií | Index | Analýzy | Cena | Černá labuť | Dolar | Dow Jones index | Ekonomická krize | Graf | Hodnota akcií | Hrubý domácí produkt | Index Dow Jones | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Index VIX | Jak investovat | Krach na burze | Management | Money Flow Index | Portfolia | Pro investory | Řízení rizika | Signály | Trh | Volatility | Vydělat peníze | Zlato a stříbro | Zisky | ZEW | Federal Funds Rate | ROCE | Hrubý domácí produkt (HDP) | Úvěr | Světové ekonomiky | Velcí hráči | Burze | Pokles úrokových sazeb | Automobilový průmysl | Pád burzy | Zvyšování úrokových sazeb | Výnosová křivka | Přehled | Vládní dluhopisy | Černé pondělí | Kryptoměny | S&P | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Bezpečné útočiště | Stagnace | Úvěrová krize | Blockchain | Tesla | Poplatky | Mzdy | Predikce | Bankovní krize | Krize | Výnosy | Ekonomické údaje | Zvýšení volatility | Růst ekonomiky | Pokles ekonomiky | Očekávání | Spekulativní investoři | Inverzní výnosová křivka | Obchodní války | Očekávání investorů | Obchodní válka | FAANG | Ekonomické krize | Marihuanové akcie | Hodnota indexu | Sazby Fedu | Úrokové sazby Fedu | Nakoupit akcie | Riziko recese | Výnosové křivky | Pokles cen | Burzovní průvodce |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Finanční dopady zvýšení minimální mzdy
    Minimální měsíční mzda se pro rok 2025 zvyšuje z 18 900 Kč na 20 800 Kč. Zvýšení minimální mzdy je příznivou zprávou pro zaměstnance pracující za minimální mzdu a nepříznivou zprávou pro zaměstnavatele nabízející práci za minimální mzdu. Jak se změní čistá mzda zaměstnance? O kolik stoupnou mzdové náklady zaměstnavatele?
  • Finanční firma Ant ze skupiny Alibaba plánuje vstup na burzu
    Společnost Ant Group, která je finančně technologickou dceřinou firmou čínského internetového prodejce Alibaba, plánuje ještě v letošním roce vstoupit na burzu v Hongkongu. Cílem firmy je dosáhnout ohodnocení více než 200 miliard USD (4,7 bilionu Kč), uvedla dnes s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters.
  • Finanční gigant bude obchodovat s bitcoinem
    „Zatímco ještě před necelými dvěma týdny se cena bitcoinu pohybovala na úrovni kolem 41 000 dolarů, dnes se dostala pod úroveň 30 000 dolarů. Obrovská proměnlivost ceny bitcoinu může generovat vysoké zisky i ztráty, proto by investoři na kryptoměnových trzích měli být velice ostražití,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Finanční gramotnost Čechů je průměrná, přesto nemají zájem ji zvyšovat
    Podle aktuálních dat společnosti EMA data každý 13. Čech hodnotí svou finanční gramotnost jako špatnou nebo dokonce velmi špatnou. Přesto se právě tato skupina loni nevěnovala vylepšení svých znalostí. Má to ale v plánu – v roce 2021 se lidé se špatnou finanční gramotností chtějí v této oblasti vzdělávat až v 75 % případů.
  • Finanční gramotnost Čechů se podle ČBA mírně zlepšila
    Finanční gramotnost Čechů se mírně zlepšila, když index finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace (ČBA), stoupl na 56 bodů z loňských 55 bodů. Stále platí že, čím vyšší vzdělání, tím lepší povědomí o financích. I letos pro respondenty bylo nejtěžší otázkou určit, který z navrhovaných úvěrů je z hlediska úrokové sazby výhodnější. O výsledcích průzkumu ohledně finanční gramotnosti dnes informovali představitelé ČBA na tiskové konferenci. Průzkum ČBA a agentury Ipsos se uskutečnil během srpna mezi 1063 respondenty ve věku 18 až 79 let.
  • Finanční gramotnost v českých rodinách: O hodnotě peněz diskutuje s dětmi jen polovina rodičů
    Čeští rodiče se podle průzkumu snaží vést děti k finanční gramotnosti a využívají k tomu různé nástroje. Dubnový průzkum Partners Banky ukázal, že nejpopulárnějším stylem výuky jsou diskuze o samotné hodnotě peněz, následované využíváním kapesného jako prostředku k učení. To svým dětem dává 8 z 10 dotazovaných rodičů. V průměrů dostávají čeští nezletilí přes 700 korun měsíčně, dospělí, kteří pokračují ve studiích, od rodičů pak průměrně dostávají bezmála 2800 korun. Třetina rodičů kapesné dětem podmiňuje, například prospěchem nebo domácími pracemi.
  • Finanční konference ShowFx World v Praze se koná 16. února
    Všichni obchodníci a ti, koho zajímá dozvědět se více o obchodování a investicích, jsou zváni na bezplatnou vzdělávací akci – Finanční konferenci ShowFx World v Praze.
  • Finanční krize burze kvůli cenovým bublinám. Je Bitcoin bublina rizikem?
    Titulky New York Times v posledních měsících často nadnášejí otázky, zda se blíží další finanční krize. Světová ekonomika ovšem stále roste. Zdá se, že hlavní světové orgány se z minulosti poučily a tvorbou cenových bublin se nenechají zaskočit.
  • Finanční krize kvůli cenovým bublinám. Je Bitcoin bublina rizikem?
    Titulky New York Times v posledních měsících často nadnášejí otázky, zda se blíží další finanční krize. Světová ekonomika ovšem stále roste. Zdá se, že hlavní světové orgány se z minulosti poučily a tvorbou cenových bublin se nenechají zaskočit.
  • Finanční krize pomohla akciím k nejlepšímu býčímu výsledku v historii
    Světové akcie vyrostly oproti svým minimům ze začátku března 2009 o více než 174 procent. A navíc se zdá, že tento dosud nevídaný býčí trh není...
  • Finanční očekávání českých domácností na rok 2024
    České domácnosti počítají v letošním roce s vyššími výdaji, 3 lidi z 10 předpokládají, že poroste i jejich příjem, 60 % respondentů v podzimním průzkumu STEM/MARK pro Home Credit uvedlo, že neplánuje žádnou větší investici. Letní dovolenou v zahraničí si však nenechá ujít 37 % dotázaných.
  • Finanční Páka
    Finanční Páka Pro klienty s profesionálním statusem nabízíme nyní páku až 1:500   Klienti, kteří splní požadavk...
  • Finanční pomoc Maďarsku v ohrožení. EK a MMF opouštějí Budapešť kvůli tlaku vlády na centrální banku
    Evropská komise spolu s Mezinárodním měnovým fondem předčasně ukončily předběžná...
  • Finanční průlom: S&P 500 a Dow po snížení sazeb Fedu stoupají na historická maxima
    Index S&P 500 těsně poté, co Federální rezervní systém oznámil snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů a naznačil budoucí kroky, ve čtvrtek vystřelil na rekordní hodnoty a zavřel na nových maximech.
  • Finanční půjčky: Jaká je historie dluhů?
    Zmínky o prvních půjčkách najdeme již ve starověku. K dnešním online půjčkám vedla dlouhá doba, během které se měnili lidé, jejich potřeby i fungování bankovnictví. Jak tomu bylo kdysi a zůstaly některé funkce z dávných období zachovány i v dnešním toku peněz?
  • Finanční represe na rozvinutých trzích
    Finanční represe je termín, který popisuje skutečnost, že na mnoha rozvinutých trzích jsou reálné dluhopisové výnosy do doby splatnosti, tedy nominální výnosy snížené o inflaci, záporné. Důsledkem tohoto faktu je, že držitelé vládních dluhopisů v reálném vyjádření dosahují záporných výnosů a držbou těchto dluhopisů reálná hodnota jejich kapitálu, resp. úspor v čase klesá.
  • Finanční restart Čechů? Lidé touží opět více investovat do volného času i vlastní budoucnosti. Na jídle a bydlení chtějí naopak šetřit!
    Ekonomická situace v Česku se postupně stabilizuje a s ní i odvaha Čechů utrácet a zároveň si uvědomit, kde rodinný rozpočet krvácí nejvíce. Průzkum Provident Financial ukázal, že téměř polovina lidí by ráda více škrtila výdaje na nejnákladnější položky, jako jsou energie, údržba bytu i jídlo. Naopak v investicích do spořících produktů či vlastního volného času by Češi rádi opět přidali.
  • Finanční ředitel ČEZ: Plynu je v Evropě dost, zdražování je běžný sezonní stav
    Plynu a kapacit pro jeho zpracování je nyní na evropském trhu dostatek, dodávky v ohrožení nejsou. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl finanční ředitel energetické skupiny ČEZ Martin Novák. Podle něj se současný růst velkoobchodních cen plynu nevymyká běžným sezonním výkyvům a nelze jej připodobnit k loňskému skokovému zdražování. Upozornil na to, že evropské zásobníky na plyn budou brzy plné, a navíc přibývají nové terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG).
  • Finanční ředitelé napříč světovou ekonomikou jsou čím dál pesimističtější
    Výsledky pravidelné studie Duke University/CFO Global Business Outlook za třetí čtvrtletí ukázaly, že podnikatelský optimismus v USA v aktuálním třetím čtvrtletí poklesl na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Většina finančních ředitelů očekává nástup hospodářské recese ještě před prezidentskými volbami v příštím roce. Tato studie finančních ředitelů přitom probíhá již 94 čtvrtletí v řadě.
  • Finanční ředitelé v očekávají pro rok 2024 růst HDP až 1,5 %. Výzvou zůstává udržitelnost
    Čeští finanční ředitelé očekávají v roce 2024 optimističtější ekonomický výhled s růstem HDP mezi 0,6 % a 1,5 %. Pro loňský rok přitom většina z nich počítala s růstem do 0,5 %. Přetrvává však opatrnost při přijímání rizik. Vyplývá to z průzkumu mezi finančními řediteli českých společností realizovaným poradenskou a technologickou společností Deloitte. Významnou výzvou zůstává udržitelnost a nové povinnosti v oblasti ESG. Firmy čelí zejména vysokým nákladům a obtížnému měření výsledků. Přesto se snaží hledat způsoby, jak tyto překážky překonat a dosáhnout dlouhodobé udržitelnosti a konkurenceschopnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding