Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:31
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Inflace v říjnu zrychlila, analytici čekají další růst

11.11.2024 14:53  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta, inflace tak zrychlila ze zářijových 2,6 procenta. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,3 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků táhly inflaci vzhůru především ceny služeb spojených s bydlením, u zboží byl růst cen umírněný. V závěru roku lze podle nich očekávat další zrychlení inflace nad tři procenta. V evropském srovnání si Česko pohoršilo, když mělo 15. nejvyšší inflaci ze 41 sledovaných zemí, zatímco v září byla 17. nejvyšší.

V oddíle bydlení byly podle ČSÚ v říjnu meziročně vyšší ceny elektřiny o 10,5 procenta, teplo a teplá voda zdražila o 8,3 procenta, nájemné vzrostlo o 6,2 procenta. Dražší bylo v říjnu i stravování a ubytování, ceny stravovacích služeb stouply meziročně o 6,9 procenta a ubytovacích služeb o devět procent. Z potravin zdražily zejména máslo a čokoláda. Zlevnily naopak pohonné hmoty a oleje, jejich cena klesla o 11,4 procenta. Ceny zboží v říjnu meziročně úhrnem vzrostly o 1,3 procenta a ceny služeb o 5,3 procenta.

"Pozitivně lze hodnotit relativně umírněný meziměsíční cenový vývoj ve stravovacích a ubytovacích službách, u výrobků pro domácnost či oděvů a obuvi. Naopak ne zcela optimisticky vyznívá poměrně robustní růst cen v oddíle rekreací a kultury, který lze interpretovat jako nadále doutnající inflační uhlík v problematickém sektoru služeb, a také nezvykle silné zdražení v kategorii bydlení," řekl ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Podle něj tak zatím nelze mluvit o definitivním překonání inflace z minulých let.

V evropském žebříčku inflace podle investiční platformy Portu si Česko proti září pohoršilo. Ve srovnání se sousedními státy na tom byly lépe Rakousko, kde ceny meziročně vzrostly o 1,8 procenta, a Německo, kde vzrostly o dvě procenta. Naopak na Slovensku byla inflace 3,1 procenta a v Polsku pět procent.

Říjnová meziroční inflace 2,8 procenta byla v souladu s podzimní prognózou České národní banky (ČNB). Ani ve struktuře spotřebního koše nebyly odchylky od predikce významné, uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. V příštím roce bude podle něj nárůst cenové hladiny zpomalovat a postupně se navracet k dvouprocentnímu cíli centrální banky.

Analytici nicméně čekají v závěrečných měsících letošního roku zrychlení inflace, zejména kvůli vlivu loňské srovnávací základny. "V listopadu a prosinci inflace nejspíše opět vystoupí z tolerančního pásma kolem inflačního cíle. Zkraje příštího roku se však opět vrátí pod hranici tří procent," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Tento vývoj by podle něj neměl bránit ČNB v pokračování snižování úrokových sazeb. Pokles sazeb by přitom podpořil výkon české ekonomiky.

Zdroj: Reuters, ČTK, Cyrrus, Portu, Deloitte

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v Rusku zpomalila na 14,3 pct., HDP ve čtvrtletí klesl o 4,1 pct.
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v srpnu zpomalilo na 14,3 procenta z 15,1 procenta v předchozím měsíci. Meziměsíčně ceny klesly za pomoci stabilního kurzu rublu a slabé poptávky. Ruská ekonomika pak ve druhém čtvrtletí podle revidovaných údajů klesla o 4,1 procenta, předběžný údaj počítal s poklesem o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Nejnovější údaje tak poskytují ruské centrální bance prostor pro další snižování úrokových sazeb, upozornila agentura Reuters.
  • Inflace v Řecku dosáhla 1,5 procenta
    Roční míra inflace v Řecku v lednu překvapivě vystoupila na téměř pětileté maximum 1,5 procenta, zatímco ještě v prosinci činila 0,3 procenta. Oznámil to dnes řecký statistický úřad. Země se několik let potýkala s deflací. Lednová hodnota překonala odhady analytiků, kteří míru inflace v anketě agentury Reuters odhadovali na 0,4 procenta.
  • Inflace v Řecku je kvůli krizi téměř na nule
    Roční míra inflace v Řecku v únoru klesla na 0,1 procenta, a dostala se tak nejníže za posledních 45 let...
  • Inflace v Řecku klesla na nulu
    Míra inflace v Řecku v lednu meziročně klesla na nulu. Podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen...
  • Inflace v Řecku v březnu zrychlila na 1,7 %
    Roční míra inflace v Řecku v březnu vystoupila na 1,7 procenta z 1,4 procenta v únoru. Vyplývá to z dnešních údajů řeckého statistického úřadu, harmonizovaných s metodikou výpočtu EU. Růst je výraznější, než se čekalo.
  • Inflace v Řecku v únoru mírně klesla
    Roční míra inflace v Řecku v únoru mírně klesla na 1,4 procenta z 1,5 procenta v lednu. Vyplývá to z dnešních údajů řeckého statistického úřadu, harmonizovaných s metodikou výpočtu EU.
  • Inflace v Řecku zpomalila, výroba dál klesá
    Roční míra inflace v Řecku v lednu činila 0,2 procenta, a zpomalila tak z 0,8 procenta, kde byla v prosinci...
  • Inflace v říjnu kvůli statistickým faktorům zrychlila na 8,5 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta. Stalo se tak po předchozích osmi měsících snižování tempa inflace. Údaj za říjen je ale ovlivněný tím, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,1 procenta.
  • Inflace v říjnu výrazně stoupla na 5,8 procenta a ještě poroste
    Meziroční inflace v říjnu výrazně stoupla na 5,8 procenta ze zářijových 4,9 procenta a byla nejvyšší od října 2008. Zrychlení inflace bylo zároveň nejvýraznější od ledna 2012. Inflace přitom podle ekonomů má svůj vrchol stále ještě před sebou a ve zbytku letošního roku a na počátku příštího roku se dostane zřejmě až k sedmi procentům. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v říjnu zvýšily o procento. Dnešní data o inflaci, která opět zvýšila sázky trhu na růst sazeb České národní banky, vedla k posílení koruny pod hranici 25,20 Kč za euro. Česká měna se tak dostala na nejsilnější úroveň od konce února 2020.
  • Inflace v říjnu vzrostla na 8,5 pct., podle expertů ale inflační tlaky slábnou
    Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně vzrostly o 8,5 procenta, meziroční inflace se tak proti září zvýšila o 1,6 procentního bodu. Růst inflace ale ovlivnilo to, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Také Česká národní banka (ČNB) a ekonomičtí analytici se shodují, že růst inflace byl technického charakteru a inflační vlna opadává. Ředitel sekce měnové ČNB Petr Král očekává, že v lednu se inflace skokově sníží ke dvěma procentům.
  • Inflace v srpnu zůstala 2,2 procenta, přesáhla odhady
    Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako v červenci. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,3 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Srpnová inflace překvapila finanční trh, který ji očekával na úrovni dvou procent, byla i o 0,4 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB). Za vyšším tempem růstu spotřebitelských cen stály podle analytiků zejména ceny potravin, nové vzedmutí inflace ale nečekají.
  • Inflace v Turecku dál klesá, v březnu sestoupila na 50,5 procenta
    Míra inflace v Turecku se dál snižuje, a sestupuje tak z maxima téměř za čtvrt století, na kterém se ocitla na podzim loňského roku. V březnu inflace zvolnila na 50,5 z únorové hodnoty 55,2 procenta, oznámil dnes turecký statistický úřad. Výsledek je lepší, než čekala většina analytiků, inflace v Turecku ale navzdory nynějšímu zvolnění dál zůstává nejvyšší v Evropě.
  • Inflace v Turecku dál klesá, v květnu na 39,6 procenta, nejníže za rok a půl
    Míra inflace v Turecku se dál snižuje, v květnu činila 39,6 procenta a poprvé od začátku loňského roku je pod hranicí 40 procent. Ve své zprávě to dnes uvedl turecký statistický úřad. Zlevňuje bydlení, zatímco růst cen potravin a nápojů se prakticky zastavil. Dál však oslabuje turecká lira, které nepomohlo ani zvolení uznávaného ekonoma do funkce ministra financí v nové vládě.
  • Inflace v Turecku dál zvolňuje, za říjen byla 48,58 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v říjnu pokračoval ve zpomalování. Míra inflace klesla na 48,58 procenta z tempa 49,38 procenta v předchozím měsíci, oznámil dnes turecký statistický úřad. Druhý měsíc za sebou se tak inflace drží pod 50 procenty. Předtím byla více než rok výrazně nad touto hodnotou.
  • Inflace v Turecku dosáhla téměř 25 procent
    Meziroční míra inflace v Turecku se v září vyšplhala na téměř 25 procent, tedy na nejvyšší úroveň za 15 let. Vyplývá to podle agentury Reuters ze včerejší zprávy tureckého statistického úřadu. Za růstem spotřebitelských cen stojí současná měnová krize v zemi. Turecká lira od začátku roku ztrácí vůči americkému dolaru zhruba 40 procent.
  • Inflace v Turecku je nejvyšší za téměř 15 let
    Spotřebitelské ceny v Turecku se v srpnu ve srovnání se stejným obdobím loni zvýšily o 17,9 procenta. To je nejvyšší růst od konce roku 2003. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil turecký statistický úřad. Údaje podle analytiků upozorňují na nestabilní výhled vývoje cen v době propadu kurzu domácí měny.
  • Inflace v Turecku poprvé za osm měsíců klesla
    Míra inflace v Turecku poprvé za osm měsíců klesla. Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 71,6 procenta, což je o 3,9 procentního bodu méně než v květnu. Dnes o tom informovala agentura Bloomberg. Oproti předchozímu měsíci ceny vzrostly o 1,6 procenta.
  • Inflace v Turecku poprvé za téměř tři roky překročila 20 procent
    Meziroční míra inflace v Turecku poprvé za téměř tři roky překročila 20 procent. Turecký statistický úřad dnes oznámil, že spotřebitelské ceny se v listopadu meziročně zvýšily o 21,31 procenta po říjnovém nárůstu o 19,89 procenta. Údaje podle analytiků podtrhují rizika spojená s výrazným snižováním úrokových sazeb. To vedlo k propadu kurzu turecké měny, který zvyšuje dovozní ceny.
  • Inflace v Turecku se blíží k 70 procentům
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v březnu zrychlil na 68,5 procenta z 67,1 procenta v předchozím měsíci. Inflace tak vzrostla již pátý měsíc za sebou, a to navzdory agresivnímu zvyšování úrokových sazeb tureckou centrální bankou. Vyplývá to z dnešních údajů tureckého statistického úřadu. Prudký růst cen je považován za jednu z hlavních příčin porážky vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v nedělních komunálních volbách, upozornila agentura AFP.
  • Inflace v Turecku se poprvé po měsících zmírnila
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v listopadu poprvé po několika měsících mírně zpomalil. V porovnání s předchozím měsícem se snížil o více než tři procentní body na 21,6 procenta. Oznámil to dnes turecký statistický úřad. V říjnu inflace poprvé za 15 let překonala hranici 25 procent. Za nynějším zmírněním inflace je silnější turecká lira, nižší daně a slevy zboží.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new