Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:51
reklama
SAB Finance
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Partner

Rusko stojí válka 25 miliard denně, spočítal profesor válečných studií. I při embargu na ropu tak mohou válku financovat dlouhé měsíce, vždyť barel ropy teď prvně v historii stojí přes 3000 Kč

07.03.2022 09:54  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Západ zřejmě tento týden zavede embargo na ruskou ropu. Podobné embargo nyní uplatňuje například vůči Íránu. Otázkou je, do jaké míry by embargo na ruskou ropu uplatnil. A do jaké míry by uplatnil související embargo na ruský zemní plyn. 

I kdyby se jednalo o embargo úplné, je přehnaně optimistické sázet na to, že ruskou ekonomiku „vyřadí z provozu“ v řádu dnů nebo týdnů a že tedy zásadně pozmění plány Kremlu s dobýváním Ukrajiny. Embargo je ale bezpochyby razantní sankcí a ve spojení s dalšími, zejména těmi uvedenými o minulém víkendu, je to zaručený způsob, jak ruské ekonomice přivodit opravdu silné krvácení.  

Silné krvácení ruské ekonomiky ale znamená také to, že Kreml může tlačit na své generály, aby ukrajinskou „zvláštní vojenskou operaci“ dokončili co nejdříve, aby náklady nenarůstaly do nezvládnutelných mezí. Ruští vojáci tak zřejmě i proto stupňují svoji agresi a jejich nápor zjevně stále méně rozlišuje mezi vojenskými a civilními cíli. Evidentně usilují o brutální „srovnání se zemí“ celých měst. Nepochybně právě i proto, že pospíchají. A pospíchají z důvodů reputačních, aby se Ukrajina neproměnila v další „Afghánistán“. Ale právě i z důvodů finančních.  

Lawrence Freedman, profesor válečných studií londýnské King’s College, odhaduje náklady válčení, jimž Rusko čelí, na lehce přes miliardu dolarů denně (cca 25 miliard korun denně).  

Pro srovnání, ruské příjmy z ropy a plynu loni činily 250 miliard dolarů. Při současných cenách by mohly činit až kolem 400 miliard dolarů. Uvažme ale, že ceny z nemalé části narůstají proto, že trh předpokládá zavedení embarga na ruskou ropu a plyn. Ruská uralská ropa se minulý týden nabízela v rekordní slevě. Ta se pohybovala kolem 20 dolarů na barel v porovnání s cenou barelu ropy Brent v „Dated“ kontraktu, tedy v kontraktu pro okamžité fyzické dodání.   

Pokud tedy bude cena ropy Brent činit třeba 120 dolarů za barel, jsou Rusové stále schopni prodat svoji uralskou ropu za ceny v pásmu od 95 do 100 dolarů za barel. Třeba Indům, Číňanům nebo, jako minulý týden, západní ropné společnosti Shell.  

Se zavedením embarga možnost prodávat alespoň ve slevě bude dále ochromena. I tak by si Rusko mohlo letos přijít na tržbách z ropy a plynu na 300 miliard dolarů. Tyto tržby pokryjí skoro celý rok jeho válčení na Ukrajině. Samozřejmě, jde o hrubé srovnání, od tržeb je například třeba odečíst náklady. Na druhou stranu, Rusko exportuje i další suroviny, třeba hliník, nikl, zlato nebo uhlí.  

Z toho všeho plyne, že i při zavedení embarga má Rusko prostředky na válčení třeba po celý letošní rok. Sankce jej sice budou ekonomicky velmi bolet a zvyšovat frustraci vlastního obyvatelstva, avšak neznamenají, že Rusku dojdou peníze na vedení války.  

Uvažme též, že má stále stovky miliard dolarů devizových rezerv, zejména ve zlatě nebo čínské měně, ačkoli ty bude Rusko muset zčásti rozpouštět na obranu rublu. Ten bude muset centrální banka bránit kromě jiného proto, aby se jí inflace v zemi zcela nevymkla kontrole.  

Sankce Západu, včetně embarga na ruskou ropu a plynu, tedy nepochybně citelně zvyšují ekonomický tlak na Rusko. Způsobují mu silné finanční krvácení. Kreml je však schopen i za takových podmínek přesměrovat své výdaje z jiných užití právě na válku a armádu, i kdyby mělo vlastní obyvatelstvo těžce strádat třeba i hlady. Právě proto je ošidné sázet na rychlé hospodářské zhroucení Ruska a kolaps financování jeho válčení. Takové hroucení může nastat nejdříve v příštím roce.  

Mezitím sankce pocítí také lidí na Západě, byť ne tak bolestivě tako Rusové. Korunová cena ropy Brent se dnes poprvé v historii přehoupla přes 3000 korun (viz graf níže). Tato cena přitom zohledňuje jak dolarovou cenu ropy, jež, jak víme, dramaticky stoupá, tak kurs koruny k dolaru, jenž citelně slábne. Oboje vede k tomu, že řidiči u českých čerpacích stanic už dnes za naftu platí celorepublikově průměrně zhruba 45 korun za litr, za litr benzínu pak dávají více než 43 korun. V těchto cenách přitom embargo na ruskou ropu a plyn ještě není tak úplně započteno…

Ropa Brent dnes v korunách poprvé vyjde na více než 3000 Kč za barel. (zdroj: Bloomberg)



Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rusko pokračuje v boji s inflací, covidem i sankcemi
    Současné Rusko čelí mnoha výzvám a aktuálně poutá pozornost finančních investorů jeho boj s inflací a pandemií spolu s nekonečnou přetahovanou se západními mocnostmi o vliv ve světě.
  • Rusko popírá i připouští invazi, bude však dál jednat. Akcie se zvedají
    Včerejší komentáře bankéřů z Fedu trhům radost neudělaly. Zvláště James Bullard dál opakuje svou podporu pro rychlé zvedání sazeb a brzké vyfukování bilance. Jenže to už jsme slyšeli dříve a nejde o překvapení. Většinu pozornosti tak stále poutá bezpečnostní téma.
  • Rusko překonalo sankce a v rekordním množství zaplavuje světový trh pšenicí. Její cena se tak ve světě prudce propadá, navzdory omezení vývozu z Ukrajiny, takže Rusko hledá způsob, jak ji zase zvýšit
    Rusko letos upevňuje svoji pozici největšího světového vývozce pšenice. Pomáhá mu, že překonalo dopady západních sankcí, a také to, že blokací a bombardováním ukrajinských přístavů zásadně podvazuje zemědělský export svého klíčového konkurenta.
  • Rusko přestalo Evropě dodávat plyn. Jde-li o nátlak Kremlu, cena plynu vylétne minimálně o vyšší desítky procent a v Česku zkrachuje několik dalších dodavatelů energií
    Fakt, že plynovodem Jamal dnes přestal z Ruska do Evropy téct plyn, je velmi závažný. Pokud se nejedná o krátkodobou, například technickou záležitost, jež se vyřeší v řádu hodin, bude následkem situace prudké zdražení velkoobchodních plynu v EU, až se v pondělí otevřou příslušné burzy. Přerušení dodávek přichází v nejméně vhodnou dobu, kdy obchodníci s plynem vyčkávají, zda slib Vladimíra Putina, že Rusko dodá Evropě více plynu, není opět jen planý.
  • Rusko se loni zotavilo, těžba ropy stoupla o 2%
    Těžba ropy v Rusku, která byla loni kvůli pandemii utlumená, se loni zotavila a zvýšila se o 2%. Na úroveň vytěžených barelů ropy denně se chce Rusko dostat do května. Vzhledem k tomu, že ropná pole se vyčerpávají, je to podle analytiků velmi ambiciózní plán.
  • Rusko se nestahuje a nervozita znovu stoupá. Data podporují vyšší sazby
    Po zprávách o začátku stahování ruských vojsk se sice objevila varování, že to zatím nelze potvrdit, ale včera jim investoři nevěnovali pozornost. Dnes už trochu ano, když varování zopakoval šéf NATO a americký ministr zahraničí. Podle Anthony Blinkena USA nezaznamenaly žádné stahování, naopak některé klíčové ruské jednotky se přiblížily k ukrajinským hranicím. Nervozita z bezpečnostní hrozby je tak částečně zpět, táhne ropu vzhůru a škodí akciím.
  • Rusko se podle televize Nexta chystá odpojit od globálního internetu
    Rusko zahájilo přípravy na odpojení se od globálního internetu, uvedla na svém twitterovém účtu běloruská nezávislá televize Nexta s odvoláním na dokument ruské vlády. Nejpozději do pátku se podle ní všechny servery a domény musejí přesunout do ruské zóny.
  • Rusko se stává druhým největším těžařem kryptoměn po USA
    Podle nejnovější zprávy ruské zpravodajské publikace Kommersant Rusko poprvé obsadilo druhé místo v souvislosti s regulační nejistotou ve Spojených státech, která by mohla žebříčkem brzy otřást.
  • Rusko se v pondělí probudí jako Severní Korea (ovšem stále s jadernými hlavicemi). USA a EU se dohodly se zmrazení rezerv ruské centrální banky, ta tak přichází o stovky miliard dolarů
    Spojené státy a Evropská unie se podle čerstvé zprávy agentury Bloomberg dohodly na zamrazení rezerv ruské centrální banky.
  • Rusko se zmínilo o vyjednávání a akcie jsou v euforii. Evropa pošle Rusku více peněz
    Dnešní vývoj na akciových trzích je téměř euforický. Evropa strmě roste, když částečně dohání včerejší americký obrat. Ale také Wall Street se posouvá slušně vzhůru. Opětovný nárůst dluhopisových výnosů trhům nevadí, poslední jestřábí komentáře z Fedu zapadly.
  • Ruskou ekonomiku po Prigožinově pokusu o puč svírá nejistota, rubl dnes slábne na takřka patnáctiměsíční minimum. Trhy míní, že víkendové dění Putina oslabilo
    Víkendový pokus o puč v Rusku má dnes dohru na trzích. Ruská měna oslabila před polednem středoevropského času na více než 85 rublů za dolar. Nad úrovní 85 rublů za dolar přitom obchodování naposledy uzavírala loni 1. dubna.
  • Rusko ukončuje svůj zákaz vývozu nafty, ta by tak mohla zlevnit i v Česku. Přes ukončení zákazu se však rubl dnes dále propadá – pod úroveň jednoho amerického centu
    Rusko ukončuje svůj zákaz vývozu motorové nafty. Vláda země to dnes oznámila na sociální síti Telegram. Zákaz platil zhruba dva týdny. Pro Rusko nebyl ekonomicky udržitelný. Rusko si doplnilo zásoby, vyčerpané sezónou sklizní a válkou na Ukrajině, a další pokračování zákazu by se mu tak vymstilo. Nemělo by totiž kde palivo skladovat a rafinerie v zemi by omezovaly činnost, což by se nakonec dost prodražilo.
  • Rusko - Ukrajinské rozhovory: nebylo dosaženo pokroku
    Setkání ministrů zahraničí Ukrajiny a Ruska v turecké Antalyi skončilo a vedoucí obou delegací uspořádali tiskové konference. Hlavním závěrem je, že nedošlo k žádnému zásadnímu pokroku. Ruský ministr zahraničí Lavrov neměl pravomoc dohodnout se na příměří nebo humanitárních koridorech, protože Rusko si myslí, že v Bělorusku probíhají skutečná jednání. Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba řekl, že Rusko očekává, že Ukrajina kapituluje. Dle něj se tak ale nestane. Řekl však, že je otevřený více jednáním na vysoké úrovni. Ruský protějšek Lavrov také řekl, že další setkání jsou vítána, ale pouze pokud budou mít přidanou hodnotu. Lavrov také řekl, že Ukrajina nechce vyhovět jejímu požadavku, a proto bude ofenzíva pokračovat. Kuleba i Lavrov uvedli, že někdy v budoucnu by se mohlo uskutečnit setkání Zelenskij-Putin.
  • Rusko-ukrajinský konflikt, den 19.
    Hlavní indexy amerického akciového trhu, jako jsou Dow Jones, NASDAQ a S&P 500, uzavřely v pátek s novými poklesy a stále se obchodují kolem svých lokálních minim. Podle očekávání zůstává americký akciový trh pod tlakem v důsledku několika faktorů. Zaprvé je zde nejvyšší pravděpodobnost zvýšení klíčových sazeb Fedu již tento týden. Zadruhé je tady složitá geopolitická situace na Ukrajině. Třetím faktorem je úplné stažení měnového stimulačního programu Fedu. Tyto faktory mohou vyvíjet tlak na akciový trh po velmi dlouhou dobu. Podívejme se na ně blíže.
  • Rusko-ukrajinský konflikt, den 20.
    Hlavní indexy amerického akciového trhu, jako jsou Dow Jones, NASDAQ a S&P 500, uzavřely pondělí s novými poklesy a stále se obchodují kolem svých lokálních minim. Jak je vidět, o uklidnění trhů v tuto chvíli ani nemůže být řeč. Americký akciový trh se nadále pohybuje pouze směrem dolů. Kryptoměnový trh je zamrzlý, ale může kdykoli obnovit pokles. Rizikové měny jsou vůči dolaru stále velmi nízko. Ruský rubl je ruskou centrální bankou ze všech sil brzděn před novým propadem. Vojenská operace na Ukrajině pokračuje. Zatím nejsou k dispozici ani žádné pozitivní zprávy, které by naznačovaly možné příměří a zastavení palby.
  • Rusko-ukrajinský konflikt, den 21.
    Hlavní indexy amerického akciového trhu – DOW Jones, NASDAQ a S&P 500 – uzavřely úterý s poměrně silnými zisky, které však nemají na současný technický obraz vůbec žádný vliv. Americký akciový trh po dlouhém vzestupném trendu nadále ustupuje a většina odborníků se stále ještě domnívá, že rok 2022 bude velmi náročný. Během včerejšího dne se neobjevila jediná skutečně důležitá zpráva týkající se geopolitiky. Stojí za zmínku, že investoři a obchodníci nyní nejvíce reagují právě na geopolitiku. Domníváme se, že včerejší růst indexů byl způsoben dnešním zasedáním Fedu, protože jiné důvody k tomu nebyly. Nicméně tato předběžná reakce trhu jen stěží odhaluje smýšlení Fedu. Jinými slovy, je nepravděpodobné, že by to znamenalo, že Fed dnes zaujme k vlastní měnové politice holubičí postoj. Připomeňme, že jakékoli zpřísnění měnové politiky je pro akciový trh negativní, protože znamená, že výnosy bezpečných aktiv, jako jsou bankovní vklady, rostou. V důsledku toho klesá poptávka po rizikových aktivech, mezi něž patří i akcie. Růst akciového trhu den před oznámením výsledků zasedání Fedu proto teoreticky znamená, že investoři v utahování měnové politiky nevěří. V praxi se však mohou řídit názorem, že zvýšení sazeb nebude o 0,5 %, ale spíše o 0,25 %, což je za současných okolností stále velmi dobré, protože inflace nadále roste vysokým tempem a v dobrém slova smyslu měl Fed začít zvyšovat sazby již dávno.
  • Rusko-ukrajinský konflikt, den 22.
    Hlavní indexy amerického akciového trhu, jako jsou DOW Jones, NASDAQ a S&P 500, uzavřely středu s výraznými zisky. Nejednalo se o přiměřenou reakci akciového trhu. Včera Fed shrnul své druhé letošní zasedání. Pozoruhodné je, že trh si byl dlouho téměř jistý, že dojde ke zvýšení sazeb o 0,5 %, ale ve skutečnosti Fed zvýšil sazby pouze o 0,25 %. Trhy byly na tento výsledek připraveny, takže americký dolar spíše klesl než vzrostl a akciový trh zakončil den spíše růstem než poklesem. I když se o zpřísnění měnové politiky mluvilo i tak, takže reakce stále není zřejmá.
  • Rusko-ukrajinský konflikt, den 26.
    Hlavní indexy amerického akciového trhu – DOW Jones, NASDAQ a S&P 500 – uzavřely v pátek s dalším výrazným ziskem. Celkově americké akciové indexy rostou již čtyři dny v řadě. Celý tento pohyb nyní vypadá jako retracement poklesu. Upřímně řečeno, je velmi těžké říci, proč americký akciový trh nyní roste. Již vícekrát jsme se zamýšleli nad tím, proč americká měna klesla poté, co Fed poprvé po třech letech zvýšil sazby. Možná proto, že trhy s tímto zpřísněním počítaly dlouho před rozhodnutím Fedu. Pokud by tomu tak bylo, mohlo by skutečně na nějakou dobu dojít k obratu u všech nástrojů navázaných na Fed. Z dlouhodobějšího hlediska však všechny nejrizikovější nástroje pravděpodobně obnoví svůj pokles. Koneckonců Fed letos oznámil dalších šest zvýšení sazeb. S tak silným plánem zpřísňování měnové politiky je nový býčí trend nepravděpodobný. Proto považujeme současné pohyby na americkém akciovém trhu za retracement.
  • Ruskou státní firmu Rosněfť nejvíce zasáhl pokles těžby ropy v Rusku
    Ruská státní ropná společnost Rosněfť, kterou řídí blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin, zaznamenala od invaze ruských vojsk na Ukrajinu největší pokles produkce ve srovnání s ostatními těžaři. Na celkovém snížení těžby v zemi od invaze se Rosněfť spolu se svými dceřinými společnostmi podílela dvěma třetinami, ukazují podle agentury Bloomberg údaje ruského ministerstva energetiky. Je to zhruba dvojnásobek podílu firmy na celkové těžbě, což znamená, že Rosněfť byla zasažena neúměrně.
  • Rusko útočí na ukrajinské zásoby obilia
    Najnovšie informácie ukazujú, že Rusko útočí nielen na zásoby paliva v celej krajine, ale rozhodlo sa zničiť aj zásoby potravín. Ukrajina hlási, že Rusko zničilo šesť obilných síl. Ako možno vidieť, akékoľvek vyhliadky týkajúce sa ukrajinského vývozu pšenice alebo kukurice sú veľmi nepravdepodobné.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new