Patrik Mackových
Pozor na euforii
06.11.2019 V předchozích komentářích jsem se věnoval tématice, čeho chce Trump svým jednáním dosáhnout a jeho snahy vypumpovat akciový trh na "maximum“, a to se mu i podařilo. Celý čas požadoval od Federálního rezervního systému, aby začal se snižováním sazeb, a tak podpořil trh a ekonomiku. Pravděpodobně i to byl jeden z důvodů, proč uvalil několik cel, aby donutil Fed k uvolněné monetární politice. I přes to, že Trump tvrdil, že usiluje o co nejvíce uvolněnou politiku Fedu, přičemž tyto kroky stále obhajoval a fed následně kritizoval, lze říci, že dosáhl svého.
Sentiment brexitové dohody je pryč. Britská libra opět ztrácí na hodnotě
23.10.2019 Informace o předběžném dosažení brexitové dohody, které se podařilo dosáhnout vyjednavači obou stran, dokázaly poslat britskou libru koncem minulého týdne opět do zelených čísel. Obchodní den uzavřela libra na hodnotě 1,288 USD, přičemž během dne dosahovala ceny těsně pod 1,3 USD – to představuje pětiměsíční maxima. Jenže britský parlament během víkendu dohodu neschválil, Británie musí čelit opětovnému odkladu a Skotsko s Walesem chtějí další referendum, což britskou měnu oslabuje.
„Zlaté ETF“ dosahují rekordního nárůstu přílivu peněz od finanční krize
14.10.2019 Zlato známe jako bezpečný přístav, v nejistých dobách, anebo v čase ekonomické recese se postupně stává středobodem zájmu. Investoři se v posledních měsících přichylují k tomuto drahému kovu čím dál víc.
Microsoft bude podporovat své akcie odkupem
23.09.2019 Microsoft na své tiskové konferenci oznámil buybacky (zpětný odkup akcií) v rekordní výši 40 miliard dolarů. Navzdory vysoké konkurenci největších technologických gigantů je stále největší společností na světě z hlediska kapitalizace.
ECB bude dále masivně tisknout peníze
16.09.2019 Ve čtvrtek 12. 9. přišla ECB s masivními stimuly, aby zachránila zpomalující ekonomiku eurozóny, čímž výrazně pomohla zemím PIGS od dalšího zadlužování. Když se podíváme na aktuální čísla ekonomického růstu, není to žádná sláva a podle ECB je slabá i inflace. Důvody ke stimulaci můžeme hledat i na globální scéně – ať už se jedná o nejistotu kolem brexitu, nebo o obchodní válku mezi USA a Čínou, která do značné míry ovlivňuje i EU.
Trhy sází, že Trump před volbami přijde s velkým „deal China“
10.09.2019 Před pár dny jsme viděli další zvyšování cel ze strany USA a o minutu později i z čínské strany. Přesto se dá říci, že akciový trh na tyto zprávy výrazněji nereagoval. Právě naopak, i s přihlédnutím k ostatním fundamentům trh pokračuje v růstu a například S & P 500 se obchoduje v blízkosti 2 960 USD, což není tak daleko od svého vrcholu z konce července (3 025 USD). Optimismus na trh dodala zpráva o obchodních vyjednavačích (Čína a USA), kteří se dohodli na další schůzi v říjnu. Další jednání by měli absolvovat ve Washingtonu.
Fungují pobídky pouze pro akciový trh nebo i pro ekonomiku?
26.08.2019 Není pochyb o tom, že ve špatných časech snižování úrokových sazeb působí na ekonomiku jako silný stimul resp. hnací motor k nastartování ekonomické expanze. Zda podobně působí i kvantitativní uvolňování je však sporné. Netřeba však pochybovat o tom, že trh reaguje velmi pozitivně na oba zmíněné stimuly, protože fungují jako signál na další růst. Od 2008 se tak stalo několikrát, kdy centrální banky zavedly QE a v poslední době i snižování sazeb a trh na to reagoval velmi pozitivně. Dokazuje to i následující graf.
US dluhopisy: přijde recese rovnou, anebo trhy ještě půjdou nahoru?
19.08.2019 V posledních dnech téměř všechna média psala o indikátoru, který předpovídá recesi - vyslal totiž svůj varovný signál. Jedná se o sledování výnosů z desetiletých a dvouletých amerických vládních dluhopisů. Jestliže jsme tento týden poprvé od roku 2005 mohli zaregistrovat vyšší výnosy jak u dvouletých, tak i u desetiletých dluhopisů, byla na to zaměřená dost masivní pozornost. Akciové indexy celosvětově zaregistrovaly pokles. V praxi se stejně tak měří spread (rozdíl) mezi výnosem těchto dvou instrumentů a pokud je negativní, pak trh vysílá signál, že pravděpodobně to není s ekonomikou tak dobré, jak všichni tvrdí.
Komodity přes mobil – vysoké zisky a vysoká rizika
13.08.2019 Co se myslí výrazem komodita? Zjednodušeně jde o produkty jednotné kvality a ceny, které produkuje velké množství výrobců. Nejedná se tedy například o mobilní telefony, které se liší v mnoha svých znacích. Komodity se dělí do jednotlivých skupin: energie jako je ropa nebo plyn, dále kovy, tedy nejen vzácné kovy jako zlato, stříbro, platina či paladium, ale třeba i měď a konečně zemědělské produkty (např. různé druhy obilí, kakao, káva, maso a dobytek nebo třeba i pomerančová šťáva). Na každé komoditní burze, kde dochází k obchodování, jsou určeny požadované vlastnosti jednotlivých komodit a jejich obchodovatelné množství.
Spekulace přes mobil – vysoké zisky a vysoká rizika
13.08.2019 Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často rizika. Projděme si takovou situaci na konkrétním investičním příkladu.
Německé banky ztratily od svých maxim více než 90 procent hodnoty
12.08.2019 Během tohoto týdne zaznamenala druhá největší banka v Německu čtvrtý po sobě jdoucí pokles v oblasti tržeb. Provozní zisk klesl ve druhém čtvrtletí o 17,5 procenta na úroveň 298 miliónů EUR (oproti předcházejícímu čtvrtletí). V minulém roce šlo o zisk 401 miliónů EUR za stejné období. Příjmy ve druhém čtvrtletí klesly o 2,2 procenta na 2,1 miliardy EUR, což bylo mírně nad očekávání analytiků.
Trading v mobilu: vysoké zisky a vysoká rizika
10.08.2019 Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často rizika.
Fed stimuluje méně, než trh čekal
02.08.2019 Ve středu FED snížil hlavní úrokové sazby o 25 bodů - konkrétně z pásma 2.25-2.5 procenta na 2.00-2.25 procenta. Jde o první snížení od prosince 2008. Trhy i navzdory pozitivnímu impulzu ze strany centrální banky během tohoto obchodního dne klesaly. Trh zřejmě očekával větší uvolňování měnové politiky a zmíněný “rate cut” o 25 bodů byl už v ceně akcií započítaný.
Průzkum: koruna je pro Čechy stále nejdůvěryhodnější měna
31.07.2019 Pro naprostou většinu obyvatel Česka zůstávají nejdůvěryhodnějším platidlem klasické měny – v čele je česká koruna, která je nejdůvěryhodnější měnou pro 73 procent Čechů, následována s odstupem eurem (11 %) a americkým dolarem (8 %). Bitcoin je nejdůvěryhodnější měnou pro 5 % respondentů. Tomu odpovídá i porozumění kryptoměnám, když přes 70 % obyvatel Česka přiznává, že vůbec, anebo jen částečně rozumí tomu, jak bitcoin funguje. Vyplývá to z červencového výzkumu průzkumu agentury Ipsos pro brokera TopForex.
ECB: nové kvantitativní uvolňování je naspadnutí
29.07.2019 Jednání guvernérů o úrokových sazbách ničím nepřekvapilo. Úroková sazba pro hlavní refinanční operace zůstává na nezměněné nulové úrovni a ostatní úrokové sazby pro jednodenní refinanční a jednodenní sterilizační operace se také nezmění. V posledních dnech pravděpodobnost snižování sazeb (rate cut) narůstala, díky čemuž oslabovalo euro a německý akciový index DAX rostl.
Co může podpořit trhy k dalšímu růstu?
22.07.2019 V tomto článku bych se chtěl zaměřit na možnost, zda-li ještě trh disponuje silou, aby dále rostl. Jedná se však o subjektivní pohled, který je málo pravděpodobný, nicméně není nereálný. Pokud si myslíme, že akciový trh nemůže dále růst i při novém vrcholu, pokusím se nastínit pár důvodů, proč by i při nynějších číslech mohl růst. Na druhou stranu se na trhu vyskytují i další rizika, které mu nemusí dát šanci.
Inflace v USA a Německu lehce nad očekáváním
15.07.2019 V Německu byly zveřejněny výsledky HICP v meziročním srovnání za červen (Harmonizovaný index spotřebitelských cen) na úrovni 1.5 procenta, přičemž se očekával výsledek 1.3 procenta jako tomu bylo i po minulé měsíce. To jsou docela pozitivní zprávy pro německou ekonomiku .. Eurozónu poslední měsíce sužuje nízká inflace, která je daleko od inflačního cíle těsně pod 2 procenty.
Růst zaměstnanosti v USA poslal akcie dolů
09.07.2019 Ostře sledovanou událostí na konci července byl summit G20. Na trhu stále panuje optimismus po setkání americké a čínské diplomacie a vytvoření částečné obchodní dohody. Od tohoto data (28.-29. červen) index S&P 500 dosáhl opět nových maxim na 3000 USD a Shanghai Composite Index narostl téměř o tři procenta na úroveň 3048 CNY. I přes tyto pozitivní zprávy ale netrvalo dlouho a akciový index Shanghai Composite Index se v pondělí propadl o více než 2,5 procenta. Menší pokles můžeme vidět i v USA, či na evropských indexech. Což není nic nezvyklého po předcházející rally směrem vzhůru.
Na výsledek Summitu G20 se ještě nečekalo s takovým napětím
28.06.2019 Dnes a zítra (28. - 29. června) se koná nejdůležitější událost tohoto měsíce – Summit G20 v Japonsku. I když tento summit nebývá pro finanční trhy zásadní událostí, tentokrát to bude jiné. Napětí a očekávání trhů se dají doslova „krájet“.
Další uvolňování peněz jako příznak závislosti na růstu
24.06.2019 Obavy z obchodní války, poklesu celosvětového ekonomického růstu a slabé inflace způsobily očekávanou rétoriku Fedu, který sice v červnu nechal sazby na nezměněné úrovni, ale varoval, že pokud budou hrozby pokračovat, čeká nás jejich snížení.
Trump tlačí FED k podpoře růstu
10.06.2019 Někomu možná připadá, že Donald Trump neví, co dělá. Avšak zavádění nových cel má přitom velmi dobře promyšlené. I když tento článek bude mít čistě spekulativní charakter, zatím to do sebe všechno zapadá.
Kdy dopadne Tesla na dno?
23.05.2019 Akcie společnosti Tesla i nadále prudce klesají. Od 7. května klesly o více než 20 procent, od jejich vrcholu na 389 USD tak tento propad již přesahuje hranici 50 procent, vzhledem k tomu, že se aktuálně obchodují za zhruba 192 dolarů za akcii. Došlo tak na slova hned několika analytiků, kteří už nějakou dobu hlásili, že TSLA je a byla velmi nadhodnocená. Narůstající dluh a minimální zisky si tak žádají svoji daň.
Globální ekonomiku i akciové trhy ovlivňuje do značné míry obchodní válka
17.05.2019 V posledních dnech jsme mohli pozorovat, jak americké indexy zareagovaly na obnovený a možná ještě větší obchodní konflikt mezi USA a Čínou. Ačkoliv se jednalo o poměrně malý výprodej 5 – 6 procent, a tím pádem jen logickou korekci po strmém růstu, může jít o spouštěč mnohem horších predikcí do budoucna.
Pozor na optimismus na akciových trzích
09.05.2019 Akciový index S&P 500 spouští svoji korekci po dlouhém čtyřměsíčním růstu. Na přelomu listopadu a prosince jsme zaznamenali cca 21 procentní propad a díky změně monetární politiky se podařilo centrálním bankám situaci opět dočasně posunout a zachránit. Akciové indexy dokázaly vymazat předcházející ztrátu a navíc dokázaly vytvořit nový historický vrchol.
Fed zatím šrouby nepřitahuje
06.05.2019 Úrokové sazby se pohybují i po středečním zasedání Fedu v hodnotách mezi 2.25-2.50 procenty. Předseda Fedu Jerome Powell potvrdil, že nevidí důvod pro zvyšování, či snižování úrokových sazeb a ty tedy zůstávají neměnné.
Japonská ekonomika, jako jedno velké „letadlo“
29.04.2019 Podle nejnovějších kalkulaci (Nikkei) se Bank of Japan (BoJ) stala majoritním akcionářem ve 23 společnostech, jako je např. Nidec, Fanuc, Omron a to prostřednictvím ETF, přičemž od prvního čtvrtletí patřila mezi top 10 akcionářů už v 49,7 % zalistovaných japonských společnostech. V tomto druhu nesmyslného stimulu by měla podle všeho pokračovat.
IBM nepříjemně překvapilo
23.04.2019 IBM se řadí mezi technologické špičky v oblasti výroby počítačového softwaru, cloudových systémů, kognitivního softwaru, ale i další výrobní portfolio a oblast služeb společnosti IBM jsou mnohem, mnohem rozsáhlejší.
TopForex: Letní dovolené do Turecka nejspíše nezlevní
11.04.2019 Během loňského roku se zdálo, že zájezdy do Turecka výrazně zlevní díky znehodnocení turecké liry (TRY). Podle srovnání katalogových cen velkých cestovních kanceláří, které provedla společnost TopForex, však korunové ceny zájezdů do Turecka meziročně (2019/2018) vzrostly, konkrétně v případě turecké riviéry jsou na letošní sezónu ceny vyšší přibližně o 10 % v porovnání s loňským rokem. Vedle měnových kurzů totiž sehrála důležitou roli u ceny zájezdů do Turecka česká a mezinárodní poptávka i inflace turecké liry. Analýza TopForex ukazuje, že ani v dalších měsících nemusí cena těchto zájezdů klesat.
TopForex: Letní dovolené do Turecka nejspíše nezlevní
04.04.2019 Během loňského roku se zdálo, že zájezdy do Turecka výrazně zlevní díky znehodnocení turecké liry (TRY). Podle srovnání katalogových cen velkých cestovních kanceláří, které provedla společnost TopForex, však korunové ceny zájezdů do Turecka meziročně (2019/2018) vzrostly, konkrétně v případě turecké riviéry jsou na letošní sezónu ceny vyšší přibližně o 10 % v porovnání s loňským rokem. Vedle měnových kurzů totiž sehrála důležitou roli u ceny zájezdů do Turecka česká a mezinárodní poptávka i inflace turecké liry. Analýza TopForex ukazuje, že ani v dalších měsících nemusí cena těchto zájezdů klesat.
Centrální banky budou nejspíš opět odkládat zvyšování sazeb
01.04.2019 Jak už jsme dříve odhadovali, ECB pravděpodobně odloží zvyšování sazeb, přestože prvotní plán směřoval na léto 2019 a následně pak na konec roku. Špatné výsledky a pokračující negativní makroekonomická data se stále zhoršujícími prognózami, tento nástroj dále oddalují.
Desetiletý růst. Jak dlouho ještě vydrží?
25.03.2019 V březnu je tomu právě deset let, co trhy ve finanční krizi spadly na své dno. Výročí je to překvapivě vysoké, protože atakuje první příčky z hlediska délky ekonomické expanze v U.S a dá se tak i říci, že celosvětově. V této situaci by měl každý, kdo investuje do akcií a nemovitostí minimálně zpozornět, protože i když všechno vypadá růžově, je třeba se podívat na věc i z druhé strany. V létě, nebo na podzim bychom mohli být svědky nejdelší ekonomické expanze v historii.
Desetiletý růst. Jak dlouho ještě vydrží?
25.03.2019 V březnu je tomu právě deset let, co trhy ve finanční krizi spadly na své dno. Výročí je to překvapivě vysoké, protože...
Turecko rozšiřuje "klub" zemí v recesi
14.03.2019 Turecko se přidává k zemím, které se podle kvartálních výsledků HDP dostaly do technické recese. Výsledky však mohou představovat pouze špičku ledovce celé turecké ekonomiky.
Turecko rozšiřuje „klub“ zemí v recesi
14.03.2019 Turecko se přidává k zemím, které se podle kvartálních výsledků HDP dostaly do technické recese. Výsledky však mohou p...
Ceny zemního plynu by mohly letos klesat
13.03.2019 Zemní plyn na mnohých trzích bude i nadále vytlačovat z energetiky uhlí, v případě Německa dokonce částečně nahradí i odstavované jaderné zdroje. Také predikce největšího světového dovozce zemního plynu, Číny jsou pro následující roky rostoucí. Výrazně má spotřebu zemního plynu podle International Energy Agency také zvýšit Střední východ. Přesto analytici nesázejí na růst této komodity v letošním roce. Například podle expertů na obchod s plynem z FX Empire, je totiž nabídka přesycená a radí spíše vyčkat na vhodnou chvíli k prodeji zásob.
Ceny zemního plynu by mohly letos klesat
11.03.2019 Zemní plyn na mnohých trzích bude i nadále vytlačovat z energetiky uhlí, v případě Německa dokonce částečně nahradí i odstavované jaderné zdroje. Také predikce největšího světového dovozce zemního plynu, Číny jsou pro následující roky rostoucí. Výrazně má spotřebu zemního plynu podle International Energy Agency také zvýšit Střední východ. Přesto analytici nesázejí na růst této komodity v letošním roce. Například podle expertů na obchod s plynem z FX Empire, je totiž nabídka přesycená a radí spíše vyčkat na vhodnou chvíli k prodeji zásob.
Jak Buffettovi zhořkl kečup
04.03.2019 I mistr tesař se někdy utne. Legendární hodnotový investor Warren Buffett přiznal, že neučinil nejlepší investiční rozhodnutí a to se společností Kraft Heinz (KHC), která od minulého týdne klesla o více než 30 procent.
Co se skrývá za růstem akcií?
21.02.2019 I když se ekonomika v US přehřívá a dočkali jsme se zvyšování sazeb, tak musíme brát v potaz i faktor, který bude určitě hrát roli v dalších měsících. Na začátku ledna stav v ekonomice nevypadal nejlépe. Změnila se však samotná monetární politika Fedu, která do vysoké míry ovlivnila trhy. Tímto rozhodnutím bylo zrušení zvyšování sazeb v roce 2019 (vysoká pravděpodobnost) a teoreticky uvažování o možném mírném zvýšení, resp. snížení.
Ekonomické varování z Německa
15.02.2019 Z mezičtvrtletních výsledků německé ekonomiky, které byly zveřejněny ve čtvrtek, nesrší příliš velký optimismus. Již zmíněné výsledky růstu HDP jedné z největších ekonomik Eurozóny, skončily mírně pod očekáváním.
Globální očekávání tlumí řadu rizik. Pozitivní zprávou je však plošně nízká nezaměstnanost
07.02.2019 Minulý týden jsme byli svědky důležitých prohlášení z pohledu Fedu a ECB. Stanovily se i patřičné kroky k udržení růstu za každou cenu. Řeč je o stopnutím zvyšování sazeb v USA, alespoň v tomto roce a pokud by to bylo nezbytné, tak i k jejich opatrné snižování.
Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 4.
07.02.2019 Forex (také FX) je ve světě finančních obchodníků jedno z nejpoužívanějších slov. Forex je zkratka pro Foreign Exchange a znamená směnu cizích měn. Trh s nimi je největším a nejlikvidnějším trhem na světě, kde jsou mezinárodně obchodovány měnové páry. Denní objemy realizovaných transakcí přesahují 5 bilionů amerických dolarů. Mezi hlavní měnové páry patří EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD a USD/CHF. Nejvíce obchodovanou měnou je americký dolar. Trhy jsou otevřeny 24 hodin denně 5 dní v týdnu.
Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 3.
07.02.2019 Co se myslí výrazem komodita? Zjednodušeně jde o produkty jednotné kvality a ceny, které produkuje velké množství výrobců. Nejedná se tedy například o mobilní telefony, které se liší v mnoha svých znacích. Komodity se dělí do jednotlivých skupin: energie (ropa, plyn), kovy (zlato, stříbro), zemědělské produkty (kakao, káva), maso a dobytek (telata, vepřové půlky mražené). Na každé komoditní burze, kde dochází k obchodování, jsou určeny požadované vlastnosti jednotlivých komodit a jejich obchodovatelné množství.
Centrální banky zmírňují jestřábí politiku
04.02.2019 Fed udělal klíčový krok k dalšímu vývoji na akciových trzích. Během tohoto, z pohledu ekonomiky důležitého týdne jsme mohli být svědky prohlášení Maria Draghiho a také včerejšího zasedání Fedu.
Zpřísňování evropské měnové politiky se odkládá na neurčito
28.01.2019 Evropská Centrální Banka (ECB) podle očekávání nechala úrokové sazby na nezměněné úrovni. Hlavní úrokové sazby zůstávají na minimální úrovni 0.0 procenta a depozitní úrokové sazby zůstávají nezměněny na mírně záporné úrovni -0.4 procenta.
Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 2.
25.01.2019 Před internetem a expanzí mobilních operátorů byla doba, kdy obyčejný zájemce o investování neměl při získávání informací moc na výběr. Nejbližším zdrojem byla často místní knihovna nebo předplacený časopis. Vyžádané reporty od finančních institucí byly často drahé a na počkání – i několik dní.
Čínská centrální banka spouští největší penězovod ve své historii
23.01.2019 Druhé největší ekonomice – Číně, hrozí další ekonomické zpomalení. Podle nejnovějších informací ekonomů z Reuters má ekonomický růst země zpomalit na 6.3 procenta tento rok, z původních předpokládaných 6.6 procent. Další zdroje hovoří o poklesu na 6.5 procenta. V roce 2017 to bylo 6.9 procent.
Čínská centrální banka spouští největší penězovod ve své historii
21.01.2019 Druhé největší ekonomice – Číně, hrozí další ekonomické zpomalení. Podle nejnovějších informací ekonomů z Reuters má ekonomický růst země zpomalit na 6.3 procenta tento rok, z původních předpokládaných 6.6 procent. Další zdroje hovoří o poklesu na 6.5 procenta. V roce 2017 to bylo 6.9 procent.
Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.
17.01.2019 Online svět zpřístupnil obchodování cenných papírů široké veřejnosti, a není tak už jen výhradou vybraných skupin obyvatel. Občan nemusí chodit do banky nebo hledat makléře, teoreticky nepotřebuje ani konzultovat, do čeho a jak investovat. Dokonce ani nemusí mít výkonný počítač a kolem něj řadu monitorů, jak to vídáme ve filmech o investičních bankéřích z Wall Street. Ke stejným ziskům se teoreticky může dostat s obyčejným „smartphonem“, na který si zdarma stáhne obchodní aplikaci, jakou je například Metatrader. Obchodovat tak může doslova kdekoliv a kdykoliv. A když přitom nevěří svému úsudku, může realizovat tzv. social trading, tedy nastavit své obchody tak, aby kopírovaly obchodování vybraného investora nebo firmy.
Rekordní spokojenost Slováků s eurem: to by dnes neměnilo 9 z 10 Slováků
16.01.2019 Zítra to bude na den přesně 10 let, kdy Slováci definitivně vyměnili slovenské koruny za euro a v obchodech začalo platit výlučně eury. I když v prvních týdnech převládal špatný pocit ze zdražování, ve skutečnosti euro vyšší ceny nepřineslo. Dekáda s eurem potvrdila, že lidé i podniky si na novou měnu zvykli. "Euro jednoznačně usnadnilo příchod nových investic i export zboží do zahraničí, na kterém je postavena slovenská ekonomika. I přes mnoho pesimistických předpovědí se s novou měnou drtivá většina obyvatel Slovenska rychle sžila," hodnotí deset let eura na Slovensku analytik TopForex Patrik Mackových.
Trhy se vzpamatovávají. Na jak dlouho?
16.01.2019 V prosinci jste možná zaznamenali výrazný pokles, který byl ke konci měsíce aspoň trochu napraven. Nic to však nemění na věci, že největší akciové indexy za rok 2018 skončily ve ztrátě. O to horší je, že se trh otáčel po vytvoření nového vrcholu. Stále se může jednat pouze o korekci.
Trhy se vzpamatovávají. Na jak dlouho?
14.01.2019 V prosinci jste možná zaznamenali výrazný pokles, který byl ke konci měsíce aspoň trochu napraven. Nic to však nemění na věci, že největší akciové indexy za rok 2018 skončily ve ztrátě. O to horší je, že se trh otáčel po vytvoření nového vrcholu. Stále se může jednat pouze o korekci.
Čínský pesimismus dopadá i na americké akcie
04.01.2019 V posledních dnech jsme na trzích mohli zpozorovat zelená čísla, po strmém pádu z poloviny prosince, tak byla korekce směrem nahoru na místě. Dnes, resp. z druhého na třetího ledna se na trzích děly velmi nepředvídané události. Rovněž byly zveřejněny důležité makroekonomické údaje, které částečně vysvětlují dění na trzích.
Americké trhy mají zaděláno na pesimismus i po Novém roce
28.12.2018 V září letošního roku začal pád akciových společností. Zda bude pád pokračovat i po zahájení nového roku 2019, je zatím otázkou, ale situace z dlouhodobého hlediska nevypadá nejlépe, zejména pak fundamentální.
Další signály recese na obzoru
17.12.2018 Zaslepenost na trhu bývá jednou z nejhorších vlastností investorů. V tomto článku si vysvětlíme podrobněji z historického hlediska, proč může v blízké době dojít k recesi. V nedávné době jsme mohli slyšet, že několik ekonomů mění názor, přičemž když byly indexy na vrcholu vše bylo "růžové". Odborníci, kteří avizovali možnou změnu trendu byly cílem výsměchu.
Přestože ceny rostou, Češi si na vánoce koupí více
13.12.2018 Průměrnou českou i slovenskou domácnost i přes růst cen stojí letos vánoce díky růstu příjmů méně než v loňských letech. Zatímco Češi zaplatí za vybraný koš vánočních produktů 35,5 % průměrné mzdy, v případě Slováků činí podíl úplně stejného nákupu 42,9 % průměrné mzdy. Vyplývá to z předvánočního česko-slovenského cenového průzkumu, který společně realizuje již třetím rokem společnost TopForex a Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA).
Nad ekonomikou Itálie se stahují mračna
04.12.2018 Itálie před pár týdny představila svůj návrh rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 2,4 procenta. Tento plán ekonomiky, jejíž dluh představuje 131 procent HDP vyvolal nevoli Evropské unie (EU), která návrh nepřijala a zároveň dala doporučení na jeho úpravu. Itálie však ani během dodatečné třítýdenní lhůty schodek nesnížilo a země tak bude muset čelit disciplinárnímu řízení.
Stříbro: dlouho přehlížená komodita, které svítá na lepší časy?
26.11.2018 Aktuální vývoj globální ekonomiky a očekávaný nárůst poptávky díky některým technologiím, nahrávají po letech zotavení cen stříbra ze současných nízkých úrovní.
Venezuelská hospodářská katastrofa nebere konce
19.11.2018 Venezuelská vláda čelí velkému tlaku jak doma, tak ve světě. Problémem je hyperinflace a nedostatek hotovosti. Venezuelská centrální banka chystá předat komplexní ekonomické statistiky MMF (Mezinárodní měnový fond), hrozí jim totiž riziko dalších sankcí.
Draghi potvrdil směřování k inflačnímu cíli těsně pod 2%
12.11.2018 Draghi minulý týden na jednání v Irsku potvrdil, že by měla inflace postupně dospět k inflačnímu cíli, který je ve střednědobém horizontu těsně pod 2 %. Prezident ECB vyzval své kolegy, aby společně diskutovali o monetární politice ECB a jejími úkoly v oblastech dohledu.
Deusche Bank na minimu
25.10.2018 Jeden z největších bankovních gigantů v EU se nachází momentálně na historickém minimu. Důvodů je hned několik.
Jsme jen krok od recese v Turecku
22.10.2018 Turecká lira od začátku roku oslabila vůči americkému dolaru o 40 procent. Její hodnotu tlačí dolů spory se Spojenými státy a zároveň obavy z vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Navzdory k jeho nátlaku turecká centrální banka v září zvýšila úrokové sazby o 6,25 procenta na 24 procent. Erdogan kritizuje tento přistup a nejraději by snižoval úrokové sazby, aby "nastartoval ekonomiku". Právě díky zvyšování se zabránilo dalšímu prudkému oslabování domácí měny a narůstající inflaci, která se v září vyšplhala na téměř 25 procent. Podobné podmínky s úrokovými sazbami byly na tureckém trhu zaznamenané naposledy v letech 2007-2009, nad úrovní 15 procent. Úrokové sazby v Turecku byly již na mnohem vyšších úrovních, zejména v 90. letech.
Mayová v úzkých, libra se přesto drží
05.10.2018 Postavení britské premiérky Theresy Mayové při vyjednávání podmínek brexitu je skutečně nezáviděníhodné. Odmítá se vzdát své pozice při jednání s Evropskou unií (EU), stále více ztrácí pevnou půdu pod nohama. Její záměr sjednotit konzervativce v otázce brexitu na sjezdu strany v Birminghamu zatím zůstává bez pozitivní odezvy. Názory jsou i nadále rozděleny a Mayová čelí tvrdému odporu svého plánu vystoupení z EU.
TopForex představuje nového analytika
01.10.2018 Praha/ Bratislava, 1. října 2018 – Odstupujícího Petera Bukova, který v TopForex pracoval jako hlavní analytik posledn...
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | Bitcoin | Intervence | Kvantitativní uvolňování | Brexit | Řecko | Čína | Peníze | Australský dolar | Stříbro | Akciové indexy | Akciový index | Equity | Inflace | EUR/USD | GBP/USD | USD/JPY | USD/CHF | Nasdaq | Dow Jones | Mario Draghi | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | Britská libra | Koruna | BIS | G20 | HDP | Turecká lira | Bezpečný přístav | Divergence | Monetární politika | Německo | Turecko | Apple | Evropské akcie | Analytik | Výsledková sezóna | Spekulace | Ropa Brent | Česká koruna | Americké akcie | ETF | Dividendy | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Hyperinflace | Export | Import | Nikkei | Ekonomové | Akciové trhy | Míra nezaměstnanosti | Cenné papíry | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akcionář | Akciový trh | Aktiva | Americký dolar | Analýza | Zhodnocení | Balance | Bank of Japan | Bear | Bloomberg | CEO | CFD | Centrální banka | Centrální banky | DAX | Devizový trh | Nesoulad | Diverzifikace | Diverzifikace portfolia | Dividenda | Dow Jones Industrial | ECB | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Expanzivní politika | FX | Fed | Finanční deriváty | Finanční páka | Finanční trhy | Foreign Exchange | Forward | Futures | Fúze | Hedging | Index DAX | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Insider | Investice | Investor | Investování | Komodity | Korekce | Koš | Kurz | MMF | MT4 | Risk | MetaTrader | Mezinárodní obchod | Momentum | Měna | Finanční instituce | Měnové páry | Měnový pár | Měny | Nabídka | Nástroj | Obchodní systém | Obchodník | Poplatek | Portfolio | Pozice | Pákový efekt | Rally | Rate cut | Platina | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Splatnost | Spread | Trading | Trend | Tržní kapitalizace | VIX | Volatilita | Volume | Výkonnost | Výnos | Wall Street | Warren Buffett | Zisk na akcii | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Deriváty | Banky | Doporučení | EUR | USD | Commerzbank | UBS | Dluhopisy | JPY | CHF | AUD | GBP | Obchodování | Obchodování na forexu | Morgan Stanley | Euro STOXX | Obchodování s cennými papíry | Goldman Sachs | Regulátor | Objem obchodů | Shanghai Composite | Finanční krize | Hospodářský růst | Německá ekonomika | FTSE | Bank of America | Americký prezident | Indexy | Obchodování online | Úroková sazba | Globální ekonomika | Social Trading | PBOC | Investoři | Produkce ropy | Fundamenty | Fond | Ekonomie | Trh s nemovitostmi | EU | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Pravděpodobnost | Drahé kovy | BNP Paribas | Hospodářská krize | Makroekonomická data | Zisk | Berkshire Hathaway | Britská měna | Kurz koruny | Zkušenosti | Panika | Optimismus | Výsledky | Contract for Difference | Bohatství | IEA | Obchodovat | MT5 | Obchodování s akciemi | Deutsche Bank | Regulace | Financování | Investiční banky | Investovat | Makro | Obchodní seance | Makrodata | Facebook | Index strachu | Donald Trump | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Insider trading | Japonská centrální banka | Ceny akcií | Obchodníci | Centrální bankéři | Aktivum | EPS | Index | Uzavření pozice | Volatilní | Akcie Apple | Akcie Facebook | Americká centrální banka | Analytika | Analýzy | Banka | Brent | Brokerská společnost | Cena | Cena akcií | Ceny stříbra | Čínská ekonomika | Conference Board | DAX 30 | Dolar | Ekonomický růst | Ekonomický výhled | Ekonomika USA | Eura | Euro Stoxx 50 | Exchange | Fondy | Forexu | FXstreet.com | Graf | Harmonizovaný index spotřebitelských cen | HDP v EU | Index euro | Index euro stoxx 50 | Index S&P 500 | Index volatility | Instrument | Intuice | Investiční | Irsko | Jak investovat | Japonská ekonomika | Kapitálové trhy | Komodita | Komoditní | Kurz ČNB | Libra | Lira | Makroekonomické ukazatele | Management | Market | Míra inflace | Nákup akcií | Nemovitosti | Obchodování komodit | Obchodování s CFD | Odkup akcií | Online obchodování | Paládium | Portfolia | Prezidentské volby | Pro investory | Prognóza | Reuters | Roboti | Ropy | Růst HDP | Shanghai Composite Index | Signály | Spekulace na pokles | Spekulace na růst | Stoxx | TopForex | Trh | Twitter | Volatility | Výprodej | WTI | Zemní plyn | Zpráva | Zprávy | Merrill Lynch | Předpověď | Zisky | Tradeři | CNBC | Buffett | Buy | Indie | Junk bonds | Měď | Obchodní den | Průměrování | ROCE | Tim Cook | Itálie | WSJ | Investiční dotazník | QE | Komise | Contract | Volby | Cukr | Burze | Investment | Slušný zisk | Unicredit | Bank of America Merrill Lynch | Microsoft | Bankovní sektor | TLTRO | Reporty | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Čínská centrální banka | Podnikání | Pokles akcií | Vývoj akciového indexu | Evropské banky | FX Empire | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Dlouhé pozice | Výnosová křivka | Energie | Severomořská ropa | Klid | Americké trhy | Bankovnictví | Obchodování CFD | Referendum | Helicopter money | Posilování koruny | Investiční firma | Prezident ECB | Základní úrokové sazby | Firmy | Aktuální vývoj | Členství v EU | Globální finanční krize | Obchodování měnových párů | Americký akciový index | Index volatility VIX | Vývoj akciového indexu S&P 500 | Obchodníci na burze | Globální ekonomiky | Hlavní indexy | Růst akcií | Uvolňování měnové politiky | Propad | Vystoupení z EU | Kryptoměny | Severomořská ropa Brent | TradingView | Citi | S&P | Guvernér | Německý akciový index DAX | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení dolaru | Posílení koruny | Nálada na trhu | Americké indexy | Evropský trh | Nejistota | Akcionáři | CySEC | Tesla | Kapitalizace | Představitelé Fedu | Výhled | Úroková sazba ECB | Akciový index DAX | Bankéři | Poplatky | Mzdy | Silné euro | Predikce | Summit G20 | Ekonomická situace | Globální obchod | Bankovní krize | Průzkum | Začínající obchodník | Krize | Investiční rozhodnutí | Zisky firem | FTSE MIB | Zpomalení čínské ekonomiky | Výnosy | Měnový pár EUR/USD | Očekávání analytiků | Turecká centrální banka | TRY | Příjmy | Čistý příjem | Výprodej na akciovém trhu | xStation | Pokles ekonomiky | Zpomalení ekonomiky | Očekávání | Obchodování s akciovými indexy | BBVA | Ukončení měnových intervencí | Goldenburg Group | Quant | Akciové společnosti | Akcie Tesly | Kvantitativní utahování | Jerome Powell | Věštec z Omahy | ESMA | Vzácné kovy | Výnosy u dluhopisů | Obchodování na kapitálových trzích | Podnikání na kapitálovém trhu | Obchodní války | Analytik TopForex | Obchodní válka | Přijetí eura | Podniky | Globální růst | Inflace v eurozóně | Akcie Applu | Akcie společnosti | Turecké liry | Úrokové sazby v Turecku | Pokles ceny | Pokles turecké liry | BofAML | Obchodování akcií | Použití finanční páky | Reakce trhu | Cena plynu | Růst úrokových sazeb | Bear Market Risk Indicator | Inverze výnosových křivek | Růst zisků | Zpomalení hospodářského růstu | Politika Fedu | Prezident Trump | Nadhodnocené akcie | Majetek | Vysoké zisky | Ekonomické varování | Ceny zemního plynu | Německé banky | Zvýšení sazeb | Rozdílové smlouvy | Zpětný odkup akcií | Optimismus na akciových trzích | CNY | TLTRO III | Boris Johnson | Snížení sazeb | Prezidentka ECB | Akcie Commerzbank | Trading v mobilu | Spekulace přes mobil | Komodity přes mobil | US dluhopisy | Britský premiér | Stav ekonomiky | Obchodní válka mezi USA a Čínou | Zlaté ETF | Zerohedge | Kakao | Dosažení brexitové dohody | Káva | Obchod | Vyšší riziko | Firma | BAT | TradingEconomics | Vysoké riziko | Předpovědi | Rozvoj | Zdražování | Problémy | Finanční ztráty | Goldenburg Group Limited | Goldenburg | Plyn | Měnové politiky | Modelový příklad | Ztráta | Hospodaření | Hospodářská katastrofa | Budoucnost | Google | Trhy | Pohyby cen | Pokles | Situace | IHNED | Zlepšení | Obchody | Medvědi | Vývoj | Výkyvy | Vysoká rizika | Páka | Růst | Signál | Ekonomiky | Slovensko | Možnosti obchodování | CFD na ropu | Obchodování s ropu | Cestování | JDE | Unie | Chování trhu | Google Pay | Šance | Ceny | Odborníci | Diverzifikovat | Slovenská ekonomika | Blízká budoucnost | Načasování | Chování | Společnost | Bear market | Rozšíření | Přijetí | Signály recese | Vyšší ceny | Spokojenost
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot