Sobota 21. prosince 2024 17:36
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Další signály recese na obzoru

17.12.2018 12:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zaslepenost na trhu bývá jednou z nejhorších vlastností investorů. V tomto článku si vysvětlíme podrobněji z historického hlediska, proč může v blízké době dojít k recesi. V nedávné době jsme mohli slyšet, že několik ekonomů mění názor, přičemž když byly indexy na vrcholu vše bylo "růžové". Odborníci, kteří avizovali možnou změnu trendu byly cílem výsměchu.

Recese se obecně netřeba bát, je to přirozený cyklus v ekonomice, ke kterému dochází opakovaně. Zpomalení ekonomiky, resp. recese nemusí vždy znamenat krizi. Ta může nastat jako důsledek recese a tehdy nastává problém. Dobří obchodníci a racionální investoři se správnou diverzifikací dokáží vydělat i na poklesu trhů. Načasování je klíčové, ale s naprostou přesností nelze říci, v jakém bodě nastane. Je tu šance, že na aktuální vrchol (např. Na S & P 500) se jen tak brzy nepodíváme.

Pojďme se ale podívat na některé objektivní indikátory, které mohou signalizovat nadcházející ekonomický trend z globálního hlediska.

Bear Market Risk Indicator (Goldman Sachs)

Analytici z Goldman Sachs se podívali na makro, trh a technická data a zkoumali chování trhu při býčím a medvědím trendu. Následující indikátor je poskládán z vícero analytických nástrojů a makroekonomických dat (které by samostatně vydávaly mnoho falešných signálů). Tvoří ho: ohodnocení akcií, růstové momentum, nezaměstnanost, inflace, výnosová křivka dluhopisů).


Zdroj: Shiller, Have Analytics, Datastream, Goldman Sachs Global Investment Research (September)

Můžeme říci, že indikátor odráží stav přehřáté globální ekonomiky. Aktuálně se nacházíme na nejvyšších úrovních od roku 1969. Překonali jsme i tak silné období, ve kterém vznikla recese, a to v letech 2000 a 2008. V minulosti to byla hlavně inflace a růst úrokových sazeb, které hrály důležitou roli v narůstajícím riziku medvědího trendu. Samozřejmě, neznamená to okamžitou recesi, z historického hlediska, percentil může ještě stoupat, ale je třeba mít se na pozoru a situaci se pomalu přizpůsobit. Teoreticky, nástroji měnové politiky by se situace mohla oddálit ještě o pár let, třeba se však zamyslet, zda by to mělo pozitivní dopad.

Inverze výnosových křivek u dluhopisů

Inverze výnosových křivek v tomto případě znamená, že výnosy u dluhopisů s nižší durací jsou vyšší než výnosy s delší durací. V praxi to znamená, že 2-leté dluhopisy nám za daný rok přinesou větší výnos než např. 5-leté dluhopisy (za daný rok). V normálním stavu ekonomiky to bývá logicky naopak. K inverzi dochází tehdy, když investoři, resp. trh má nižší důvěru v aktuální stav ekonomiky. Vzniká tak větší poptávka po dluhopisech s kratší durací. Očekává se tak, že blízká budoucnost je rizikovější než daleká budoucnost, ta je tedy ohodnocena větším výnosem. To je spojeno s růstem a poklesem úrokových sazeb.

Tento jev můžeme považovat za negativní signál, resp. za změnu trendu na trzích, a to z býčího na medvědí. Tyto signály indikují nepříznivou budoucnost. Neznamená to, že recese vypukne zítra a nemusí vypuknout ani za půl roku, dokonce ani za rok. Je však třeba diverzifikovat a pomalu připravit své portfolio, protože otázkou není zda nastane, ale kdy.


Zdroj: Tradingview.com – vlastní zpracování

Patrik Mackových, TopForex

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Další posilování eura, japonského jenu a švýcarského franku - střednědobá technická prognóza
    Přinášíme přehled technické analýzy pro hlavní světové měny pro střednědobý investiční horizont (MT). Z pohledu zájmu ...
  • Další postup Fedu: Přichází snížení sazeb, ale do roku 2025 vstupujeme opatrně
    Všeobecně se očekává, že Federální rezervy sníží tento týden sazby o 25 bazických bodů (bps), takže cílové rozpětí základní sazby Fedu klesne na 4,25-4,50 %. Fed se začíná více řídit daty, a tak budou investoři věnovat zvýšenou pozornost vyznění Powellových poznámek po schůzce výboru a aktualizovanému souhrnu ekonomických projekcí (SEP), zejména bodovému diagramu, který přináší informace o vývoji sazeb od roku 2025 dál.
  • Další prodeje akcií a nákupy dluhopisů. Ke zhoršenému výhledu se přidává čínské téma
    Závěr týdne neukázal jasný směr hlavním měnovým párům. Dolar se vůči euru drží u 1,1335 a také proti jenu či libře se během dne spíše jen konsoliduje. Směr však rozhodně našly akciové a dluhopisové trhy. U akcií je to dolů, přičemž největší ztráty z hlavních indexů registruje opět německý DAX . Pouze s těsnou výjimkou evropských farmacií všechny sektory ztrácejí. Naproti tomu roste zájem o bezpečné dluhopisy a jejich výnosy tak dnes obnovily svůj pokles.
  • Další prohraná obchodní bitva, výhra ve válce ale ztracená ještě není
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Index Dow Jones oslabil o 0,5 %, S&P 500 si pohoršil o 0,3 % a technologický Nasdaq klesl o 0,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo zpracovatelům komodit, když jejich ztráty dosáhly výše 0,8 %. Nejziskovějším sektorem se stali realitní developeři, jejichž hodnota akcií rostla o 0,3 %.
  • Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb
    Soudě podle posledních dvou měsíčních reportů ohledně růstu spotřebitelských cen byl inflační problém v americké ekonomice vyřešen. Červnová inflační data totiž přinesla zásadní zpomalení ve všech klíčových položkách, které Fed bedlivě sleduje a věří, že je dokáže ovlivnit svojí (restriktivní) politikou. Jde především o ceny očištěné jednak o volatilní položky, jako jsou potraviny, energie či např. ojetiny, a jednak o jen málo pružné ceny bydlení.
  • Další propad v řadě. Uzavírka v Číně, ISM ukazuje zrychlení aktivity
    Negativní zprávy dnes dodávala Čína. Jednak spouští uzávěru dalšího velkého města a může čekat nové dopady na ekonomiku, dále pak zveřejnila index nákupních manažerů, který podstřelil odhady. Obdobný index z německého průmyslu byl mimochodem dnes revidován dolů, zatímco index za eurozónu se upravoval minimálně.
  • Další překvapení z americké politiky, trhy však zůstávají odolné
    Prohlášení výsledků voleb Kongresem - běžná formalita, která nečekaně vyvolala násilný střet. Vedle toho Trumpovo zarputilé odmítání porážky ve volbách a snaha na poslední chvíli najít v procesu skulinku, aby mohl zůstat v úřadě. Tisk samozřejmě po takových věcech jde, mohou mít důsledky pro společnost či zahraniční politiku, ale z pohledu finančních trhů jsou to záležitosti se zanedbatelným "materiálním" dopadem.
  • Další příjemné překvapení z Británie. Stavební sektor se začíná stabilizovat
    Takže už i britský sektor stavebnictví, o kterém se mluvilo jako o sektoru potenciálně nejvíce zasaženém brexitem, se začíná pomalu zvedat. Před malou chvílí byly zveřejněny výsledky britského PMI ve stavebnictví, který se po hlubokém pádu z minulých měsíců vrací na 49,2b. Trh přitom od srpnového výsledku čekal růst z červnových 45,9b. na pouhých 46,6b.
  • Další rekordní kvartál pro Netflix
    10 miliard hodin – tolik hodin sledovali předplatitelé Netflix v prvním kvartále roku. Jedná se o rekordní sledovanost a její zveřejnění minulou středu ihned podpořilo ceny akcií, které přidaly za minulý týden 9 %.
  • Další rudá vlna na akciích i koruně. Italské dluhopisy se zvedly
    Dnešní den nechává zapomenout na včerejší nadechnutí finančních trhů. Akcie znovu padají, a to v Evropě a Americe o 4-7 procent. Dolar opět drtí ostatní měny i zlato a zůstává při současné nejistotě a žízni po likviditě široce poptávanou měnou. Eurodolar padá na 1,0835 a pár dolar-koruna strmě stoupá na 25,55.
  • Další skvělá čísla z Evropy. Německý IFO je nejvýše v historii
    Pár dnů zpátky jsem na tomto místě psal o tom, že eurozóna, jako jeden z mála regionů, stále nabízí docela solidní ekonomická data, která ve většině případů jsou schopna i nadále překonávat většinový konsenzus. Dnešní seance to zatím jednoznačně potvrzuje. Z eurozóny totiž přišly výsledky PMI a německý index IFO, které potvrzují, že kondice evropské ekonomiky zatím zůstává i nadále velmi dobrá. Tahounem silného růstu je hlavně sektor služeb ve Francii a výrobní sektor v Německu, odkud dnes přišla skvělá čísla. PMI ve službách ve Francii totiž vystoupal z už tak vysokých 56,7b. na 58b., zatímco PMI pro výrobní sektor v Německu rostl z 58,2b. dokonce až na 59,4b., což je nejlepší výsledek od roku 2011.
  • Další skvělý začátek dne pro akcie i euro
    I ve středu ráno jedeme dál. Akcie v Evropě se vezou na vítězné vlně a přidávají v případě Německa nebo Francie přes procento a půl. Londýn zůstává o něco pozadu, naopak Milán vykazuje ještě větší zisky. Tentokrát jízdu akcií už doprovází nárůst dluhopisových výnosů a pokles ceny zlata, což naznačuje, že optimismus vede ke stahování peněz z bezpečí. A sílu pozitivního sentimentu pak dokresluje další postup eurodolaru nad 1,1200. Koruna si připisuje půl procenta na páru s dolarem, přičemž vůči euru dnes zhruba drží pozice.
  • Další slabá data spotřebitelské poptávky
    Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut se v květnu v reálném vyjádření meziměsíčně snížily o 0,1 % po dubnovém růstu o 0,1 %. Dostupná data za letošní druhé čtvrtletí tak ukazují na stagnaci spotřebitelské poptávky, zatímco první čtvrtletí bylo ve znamení jejího rychlého růstu. Podobně jako dubnový výsledek lze tak i ten za květen považovat za zklamání. Meziroční růst maloobchodních tržeb bez prodejů aut po očištění o rozdílný vliv pracovních dní v květnu zpomalil z 5,7 % na 4,4 %, zatímco tržní konsensus očekával 5,3 %. Oproti předpademickému únoru 2020 byly reálné tržby stále o zhruba 3 % nižší.
  • Další slabá data trhy nerozhodila. Akcie drží zisky, euro mírně roste
    Německý index Ifo potvrzuje horšící se kondici ekonomiky vnímanou podnikatelským sektorem. Po včerejších indexech PMI jde o další špatnou zprávu, která ovšem na trhy nijak znatelně nedoléhá. Akcie si drží výrazné zisky z úvodu, euro se mírně zvedá, dluhopisové výnosy v Německu skoro nereagují.
  • Další slabý maloobchod
    Maloobchodní tržby skončily v prosinci za naším očekáváním a spotřeba domácností v posledním kvartále uplynulého roku táhla pravděpodobně hospodářství dolů o něco výrazněji, než jsme očekávali. Meziměsíčně klesly tržby (bez automobilů) o 0,7 %, zatímco meziročně se propad tržeb díky nižší srovnávací základně z uplynulého roku trochu zmírnil z 8,7 % na 7,3 % (versus naše očekávání – 5 %). Překvapivý je především další reálný pokles tržeb z prodejů potravin - reálné nákupy potravin mezi domácnostmi meziročně spadly o více než 9 % (po sezónním očištění).
  • Další smíšená data z americké ekonomiky. Výnosy rostou, akciovým ztrátám vévodí technologie
    Výsledky amerických maloobchodních řetězců Walmart a Home Depot dodávají vítr do plachet i dalším akciím ze sektoru amerického retailu a hlavní akciový index Dow Jones je opatrně v zeleném. Zbytku zámořského trhu s akciemi se tolik nedaří. Na Nasdaq a S&P 500 dolehly náznaky zpomalující globální ekonomiky i pokles cen růstových akcií s velkou tržní kapitalizací. Euru se v podvečer daří umazat průběžné denní ztráty k dolaru a hlavní měnový pár je na 1,017 EURUSD.
  • Další spekulace o zadlužení EU ubraly EUR v pátek na lesku
    Páteční obchodování na londýnském a newyorském trhu brzy otupilo ostří vzestupu ochoty riskovat, ...
  • Další stabilizace na Wall Street pomáhá širšímu indexu mírnit letošní ztrátu
    Na zámořských akciových trzích dochází k další stabilizaci, když hlavní indexy na Wall Street rostou přibližně o procento. Index S&P 500 se obchoduje kolem 4570 bodů, což představuje zhruba třítýdenní maximum. Tento index se tak od dna z 24. ledna odrazil již o 8 %, a tak mírní letošní ztrátu na 4 %. Již zítra nás čeká nejsledovanější makroekonomický report tohoto týdne v podobě spotřebitelské inflace za leden, kde se očekává 7,3% meziroční růst. Investoři v něm zítra budou hledat vodítko pro další kroky americké centrální banky.
  • Další strmý pokles evropských akcií, dopady protiruských sankcí odnáší finanční sektor. V Praze trendu čelí CZG
    Evropské akcie od pondělního rána zažívají další strmý pokles v reakci na sankce, které míří na Rusko. Ruský rubl klesá o 25 %, i když se tomu ruská centrální banka snaží zabránit zvýšením úrokové sazby z 9,5 % na 20 %. Ruská centrální banka také oznámila, že se dnes na moskevské burze s akciemi obchodovat nebude, zavřený zůstane také trh s deriváty. Německý index DAX klesá o více jak 2,5 %. Nejvíce celá situace dopadá na finanční sektor. Société Générale klesá o více jak 10 % poté, co zastavila financování obchodů s komoditami z Ruska.
  • Další špatná data posílají trhy dolů a zhoršují americkou vyjednávací pozici
    Bankéři z Fedu v posledních dnech sice přímo nemluvili o potřebě znovu uvolňovat politiku, ale naznačili, že tato možnost zůstává velmi reálná. Na trhu mezitím jasně převládly sázky na to, že centrální banka sníží sazby v říjnu, prosinci a potom ještě jednou až dvakrát během příštího roku. Nelze se tedy moc divit, že výnosy amerických dluhopisů dnes propadly, a to na 2Y splatnosti přes 10 bazických bodů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new