Čtvrtek 14. listopadu 2024 14:20
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster

Co může podpořit trhy k dalšímu růstu?

22.07.2019 07:36  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V tomto článku bych se chtěl zaměřit na možnost, zda-li ještě trh disponuje silou, aby dále rostl. Jedná se však o subjektivní pohled, který je málo pravděpodobný, nicméně není nereálný. Pokud si myslíme, že akciový trh nemůže dále růst i při novém vrcholu, pokusím se nastínit pár důvodů, proč by i při nynějších číslech mohl růst. Na druhou stranu se na trhu vyskytují i další rizika, které mu nemusí dát šanci.

Proč by akciový index S&P 500 mohl atakovat hranici 3 100 – 3 300 USD? Důvodů je více. Mezi jeden z nejdůležitějších z nich patří tzv. “Trump efekt”. Svým způsobem si totiž americký prezident zakládá na úspěchu na akciovém trhu a bude dělat vše pro to, aby si v tomto ohledu udržel voličské sympatie a pyšnil se tím, že za jeho éry rostl trh nejvíc v historii. To se bude snažit prosadit do prezidentských voleb, které mají být v roce 2020. Může jít o taktickou hru ohledně obchodní války a můj subjektivní názor je, že pokud by došlo k nejhoršímu, tak by celý konflikt urovnal, čímž by se snažil zabezpečit v tomto směru stabilitu.

A to je ten důvod, proč stále tlačí na FED, aby snižoval sazby. Říká, že při vícenásobném snižování by akciový trh mohl ještě více vystřelit směrem nahoru. Tento krok však vyvrací jednoduchou logiku ohledně monetární politiky, kdy bychom při tak nízké nezaměstnanosti, dobrém HDP a celkem dobrých hodnot inflace viděli snižování sazeb. V takovém případě by hrozilo přehřátí (a v některých sektorech je už nyní).

Představitelé FEDu se nepřímo vyjádřili, že udělají vše proto, aby na akciových trzích udrželi růst, což je velmi silná zbraň. Tento graf to doslova potvrzuje – ukazuje totiž, že pomocí kvantitativního uvolňování a otočení rétoriky měnové politiky při potenciálním propadu dokáže zatím vždy od roku 2008 odvrátit “katastrofu”.


Zdroj: RIA, vlastní zpracování

Pokud tedy vezmeme v úvahu, že bychom zpozorovali několikanásobný “rate cut” (snižování sazeb) a vytvořila by se tak definitivní obchodní dohoda, která nepoškozuje dané státy, výsledkem může být další růst na akciovém trhu, a to dost masivní. To bychom však museli vidět i solidní podporu firem z tzv. “earning season”, která začala minulý týden. Ty mohou být v každém případě velmi negativní, vzhledem k aktuální obchodní válce.

V neposlední řadě je důležité zmínit i buy-backy (zpětné odkoupení vlastních akcií společnostmi) na finančním trhu, které dosahovalo markantních čísel. To je vlastně i hlavní faktor, který tahal akcie směrem vzhůru. I když jsou akcie globálně přeceněné, tento fakt brali investoři v úvahu jen minimálně. Je ale pravděpodobné, že buy-backy budou klesat. Do voleb v roce 2020 ještě i tak ale zbývá dlouhá doba.

Buybacky firem:

 

I když mnohým investorům přijde nelogické, aby akciový trh rostl rychlým tempem spolu s globálními riziky, nezapomínejme, že pokud dojde ke sloučení zmiňovaných faktorů (rate cuts, prezidentské volby 2020 a k tomu přizpůsobený tlak na FED, dobrá výsledková sezóna a další buybacky), tak skutečně může dojít k dalším rekordům.

Že dojde ke kombinaci všech těchto faktorů, o tom však pochybuji. Jedná se pouze o teoretický scénář. Pokud začíná výsledková sezóna, bude důležité ji pozorovat, protože může trhy podpořit, nebo naopak vyvolat několikaprocentní korekci směrem dolů. Uvidíme, jak výsledky dopadnou, jestliže se očekává, že nebudou úplně příznivé, vzhledem ke stále probíhající obchodní válce.

Patrik Mackových, TopForex

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co můžeme příští týden očekávat od eura?
    Skončil další týden, přičemž pro dolar dopadl úplně jinak, než jsem očekával. Americké zprávy nenaplnily očekávání trhu. Klíčové zprávy byly bohužel slabé, což vyvinulo na dolar tlak. Připomínám, že aktuální vlnová analýza stále ukazuje na vytvoření souboru klesajících vln. Pro stávající vlnovou analýzu se tedy snad nic zneklidňujícího nestalo. Americký dolar však klesá již několik týdnů. Byli jsme svědky slabého amerického HDP, slabých Nonfarm Payrolls, zvýšené nezaměstnanosti a poklesu indexů podnikatelské aktivity ISM. Pokud se americké ekonomice nezačne dařit lépe, poptávka po dolaru může dále klesat, což nepotřebujeme...
  • Co můžeme příští týden očekávat od eura?
    V posledních dvou týdnech probíhala na trhu aktivní korekce eura v rámci sestupné vlny 3 neboli C. Podle mého názoru je konečně čas tuto vlnu ukončit. Proto je důležité, abyste pochopili, co přinese nadcházející informační pozadí. Bude pro jednotnou měnu pozitivní, nebo naopak?
  • Co můžeme příští týden očekávat od libry?
    Poptávka po britské libře se za poslední měsíc nezvýšila, stejně jako poptávka po euru. Dokonce bychom mohli říci, že se v posledních dvou týdnech snížila. Libra však stále nevykazuje známky poklesu vůči dolaru a nemůže vytvořit přesvědčivou vlnu 3 nebo C. Neúspěšný pokus o prolomení úrovně 1,2470 pokles libry oddaluje. Trh potěšily nedávné zprávy z Velké Británie, což libru podpořilo. Nedávné zprávy z USA vyvíjejí na dolar tlak.
  • Co můžeme příští týden očekávat od libry?
    Britská měna má poslední dobou skvělou náladu. Navzdory nedostatku významných zpráv z Velké Británie během posledních dvou týdnů přišel libře na pomoc americký dolar. Celá řada důležitých amerických zpráv se ukázala být slabší, než trh očekával, což nástroj podpořilo. Britská měna vystoupala až k Fibonacciho úrovni 38,2 % a ve svém pokusu o proražení neuspěla. Tento pokus dává naději na ukončení vzestupného pohybu, který lze interpretovat jako vnitřní korekční vlnu v rámci vlny 3 nebo úseku klesajícího trendu. Uspořádání vln je tedy stále nedotčené. Pokud však budou zprávy z Velké Británie i nadále zklamáním, poptávka po britské měně může nadále růst, což by mohlo současnou vlnovou strukturu narušit.
  • Co můžeme příští týden očekávat od libry?
    Britská libra zjevně kráčí ve stopách eura, nebo možná je to naopak. Také nedávný růst libry vyvolává několik otázek a má nejednoznačný charakter. Vlnová struktura je velmi složitá a nejasná. Celkově se kolem libry vyskytuje mnoho otazníků. Podle mého názoru bude trvalý růst v rozporu nejen s vlnovou strukturou, ale i s pozadím zpráv. Vezměte na vědomí, že duben můžeme považovat za "černý" měsíc pro dolar, a to nejen kvůli jeho poklesu vůči euru a libře, ale také z hlediska makroekonomických údajů. Většina klíčových ekonomických zpráv z USA nesplnila očekávání, takže trh měl k prodeji dolaru určité důvody.
  • Co můžeme příští týden očekávat od libry?
    Zdá se, že libra začala budovat předpokládanou vlnu 3 nebo C, která slibuje obrovský pokles. Připomínám, že minimální cíle této vlny se pohybují zhruba kolem 20. čísla. Možná je pro někoho těžké uvěřit, že by libra mohla v nadcházejících měsících klesnout o 600 bazických bodů, ale copak jsme na trhu ještě nebyli svědky pozoruhodných pohybů? Tak například pokles dolaru za posledních 5–6 měsíců. Celou tu dobu jsem často zmiňoval, že postoj Federálního rezervního systému se mění směrem k více jestřábímu postoji. Fed v březnu se snižováním sazeb nezačal a existují vážné pochybnosti, že se tak stane v červnu. To jen znamená, že americké sazby zůstanou na svém maximu déle, než trh očekával. Proto by měl dolar růst.
  • Co můžeme příští týden očekávat od libry?
    Také poptávka po britské libře poslední dobou roste, a to zprávám na pozadí a vlnové analýze navzdory. Trh se poměrně uklidnil, pokud jde o komplikovanou strukturu současné vlny, a nikdo neočekává standardní vlny. Vzestupná vlna by však měla brzy skončit, jinak celá vlnová analýza projde výraznými změnami.
  • Co můžeme tento týden na trhu očekávat?
    Očekává se, že zápis z listopadového zasedání Federálního rezervního systému pomůže utvářet nadcházející týden na Wall Street, který je kvůli svátku díkůvzdání zkrácen.
  • Co můžeme tento týden očekávat od eura?
    Poptávka po euru začala po několika napjatých týdnech, během nichž byla vlnová struktura na pokraji výrazných změn, klesat. Tento vzorec se však nezměnil. V poslední době jsem pravidelně zmiňoval, že začátek uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky znamená hodně – pro jednotnou měnu, celou Evropskou unii i její ekonomiku. Podle mého názoru si trh musel této události všimnout. A jak se může uvolnění měnové politiky projevit, když ne prodejem měny? Domnívám se, že současný pohyb je zcela logický a plně odpovídá aktuálnímu vlnovému modelu.
  • Co může nyní poslat trhy do kolen
    Připadá mi, že pokud něco zasadí trhům a ekonomice znatelnou ránu, nejde obvykle o předem dobře známé a obávané riziko...
  • Co může pokazit odhadovaný globální růst?
    Na globální růst v roce 2018 máme v Saxo Bank opačný názor a domníváme se, že obecný odhad je až příliš optimistický. Očekáváme nižší růst HDP ve druhém a třetím čtvrtletí kvůli propadu úvěrového impulsu v Číně. Jak uvedl MMF, Čína stále představuje třetinu celosvětového růstového impulsu.
  • 👉 Co myslíte, bude Elon skutečně přínosem pro USA?
    Nově zvolený americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že Elon Musk povede spolu s Vivekem Ramaswamym nově vytvořené „Oddělení pro vládní efektivnost“, v angličtině „Department of Government Efficiency“ se zkratkou DOGE.
  • 🧐 Co nakoupil Warren Buffett za 2Q2023? Je to sázka na stavební sektor
    Velké americké fondy musí úřadům hlásit své nové investiční pozice a podrobnosti se obvykle zveřejňují 45. den po skončení čtvrtletí. Včera večer jsme se tedy také dozvěděli, jaké změny provedl Warren Buffett ve svém portfoliu v rámci Berkshire Hathaway. Chcete se dozvědět více? Podívejte se na naše video.
  • Co nakupovali nejlepší akcioví investoři ve 2. kvartále?
    „Jedni z nejlepších amerických investorů odkryli svá investiční portfolia, často vybírali zisky a bylo relativně málo objemných nákupů,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Co nám cena ropy říká o riziku recese?
    Ropa WTI klesla na 72,5 dolaru za barel a mírně prolomila minima z června letošního roku a představuje nejnižší cenovou hladinu od února. Poklesy z pátku a dneška prolomily vzestupnou trendovou linii. Udržování současných úrovní by mohlo naznačovat vytvoření dvojitého nízkého vzoru s výnosem kolem 84 USD za barel. Nicméně, vezmeme-li v úvahu současné základy, úplné vytvoření vzoru je prakticky nemožné. Přesto nelze vyloučit technický odraz k úrovni kolem 78 USD za barel.
  • Co nás čeká v novém týdnu?
    Zpravodajské pozadí nadcházejícího týdne bude mnohem silnější, což znamená, že objemy obchodů se mohou zvýšit a můžeme zaznamenat náhlý pohyb. Vezměte na vědomí, že oba nástroje jsou v současné době ve stavu, kdy může kdykoliv začít vzestupná korekční vlna. A pokud zpravodajské pozadí přestane podporovat poptávku po americké měně, může tato korekční vlna začít již příští týden. Budeme moci sledovat spoustu důležitých událostí.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 10.4.2018
    Dnes očekáváme další klidný den, pokud jde o globální vydání makroekonomických dat. Na severu Evropy vychází v Dánsku údaje o inflaci CPI pro Dánsko a v Norsko. A dále údaje o spotřebě domácností ze Švédska. Včera se rizikové sentimenty na světových finančních trzích poněkud zotavily s porovnáním za minulý týden. Minulý týden se intenzivněji zaměřil na obchodní konflikty mezi USA a Čínou. Včera prezident ECB Mario Draghi uvedl, že se očekává tempo hospodářského expanze, aby zůstala silná i v roce 2018, zatímco hlavní ekonom ECB Peter Praet nevidí důvod ke změně ekonomického výhledu ECB.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 10.5.2018
    Evropské zasedání začíná v 10:00 se zprávou o italské průmyslové výrobě. Výkon továrny v třetím největším hospodářství eurozóny by měl za březen růst o 0,4% a za předchozí měsíc klesnout o 0,5%.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 11.4.2018
    Jakmile se po obavách z obchodní války mezi USA a Čínou vrátila investorům chuť sypat peníze do rizikových aktiv, nyní očekávají zprávu o spotřebitelské inflaci a zveřejnění březnových schůzí Federálního rezervního fondu, které budou řídit očekávání budoucích opatření měnové politiky.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 11.5.2018
    Guvernér Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi vystoupí krátce poté, co se severoamerické trhy začnou obchodovat. Vedoucí ECB předsedal nedávnému rozhodnutí o pozastavení úrokových sazeb. ECB monitoruje prudký nárůst ekonomické aktivity, přestože přetrvávají značné rizika.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank