Ticker Tape by TradingView
S eurem by byla inflace a zřejmě i zadlužování Česka vyšší – a tím pádem jeho rating horší. Dokládají to data ze Slovenska a z dalších zemí eurozóny
Koruna je v éře covidu a války druhou nejvýkonnější evropskou měnou, po švýcarském franku. Česko si současně drží svůj rating, na rozdíl od „eurového“ Slovenska, jemuž rating padá, podobně jako řadě jiných zemí eurozóny.
Máme za sebou čtyři pohnuté roky, 2020 až 2023. Nejprve dva roky covidu, poté dva roky války, do toho mimořádná inflace a energetická krize. Jak si v této pohnuté době stála koruna? Lépe než drtivá většina měn světa. Dokonce lépe než euro. Přitom v Česku opět oživuje debata o jeho přijetí, jíž dává nejnověji impuls dnešní novoroční projev prezidenta Pavla. Společná měna je podle něj „logickou budoucností“ malé a otevřené ekonomiky typu právě Česka. „Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku (přijmout euro) dovedou,“ pronesl prezident.
Přijetí eura je primárně otázkou politickou. Ekonomické argumenty jsou tak vlastně druhořadé. Ovšem i politici by je měli brát v potaz. Problémem je, že ekonomické argumenty pro přijetí eura stále nejsou přesvědčivé. Určité zájmové skupiny samozřejmě z přijetí eura ekonomicky těžit budou, politiky by však měl zajímat především jeho plošný, celospolečenský ekonomický dopad. S stran právě tohoto dopadu ekonomické argumenty vskutku stále přesvědčivé nejsou. Je bláhové se domnívat, že ze současné stagnace vyléčí Českou republiku právě euro. Koruna se nyní stala „fackovacím panákem“, na nějž mnozí svádí nedobrý výkon české ekonomiky posledních letech. Ale koruna samotná si v pohnuté době let 2020 až 2023 vedla nadmíru dobře. To je nezpochybnitelný fakt, bohatě doložitelný daty.
Tak tedy. Za uplynulé čtyři roky, od začátku roku 2020 do konce roku 2023, koruna společně se švýcarským frankem z evropských měn jako jediná vůči dolaru zpevnila, a to o 1,5 procenta, vyplývá z dat agentury Bloomberg (viz graf níže). Euro za tu samou dobu vůči dolaru ztratilo, stejně jako další evropské měny.
Pravda, Česká národní banka ovšem na podporu koruny v daném období (konkrétně v průběhu roku 2022) vydala nemalý objem svých devizových rezerv. Ty však i přesto nadále zůstávají největší v celé Evropské unii a páté největší na světě, jak plyne z tabulky níže. Těžko tak obstojí tvrzení, že Česká národní banka musela za účelem zpevnění koruny vydat jakkoli excesivní objem svých devizových rezerv.
Nutno také vzít v potaz, že objemné devizové rezervy dané země často vytvářejí trvalejší tlak na oslabování příslušné měny. Jedná se například o ty případy, kdy se rezervy akumulují v důsledku snahy o oslabování měny, což je i případ České republiky, neboť Česká národní banka v letech 2013 až 2017 intervenovala za slabší korunu. Rozpouštění rezerv, které nastalo roku 2022, tak lze chápat jako korekci, byť jen částečnou, vyvolaného tlaku na oslabování koruny, který kvůli navýšenému nadbytku likvidity v tuzemském mezibankovním systému v jisté míře přetrval i po ukončení intervencí roku 2017. Pokud by ČNB rozpustila ještě více ze svých rezerv, koruna by za jinak stejných okolností zpevnila ještě výrazněji.
„Top ten“ zemí (jurisdikcí) světa podle velikosti devizových rezerv v poměru k HDP (v % HDP):
- Hong Kong 111,1
- Švýcarsko 95,9
- Macao 70,9
- Singapur 67,4
- Česko 44
- Kuvajt 42,9
- Mauricius 41,3
- Chorvatsko 40,2
- Saúdská Arábie 38,5
- Izrael 37,5
Zdroj: CEIC, https://www.ceicdata.com/en/indicator/foreign-exchange-reserves--of-gdp, nejnovější dostupná data
Shrneme-li, koruna v letech 2020 až 2023 podala lepší výkon než euro, přičemž Česko si nadále drží větší devizové rezervy než všechny země eurozóny. To, že koruna podala lepší výkon než euro, zároveň znamená, že nemůže být viněna z mimořádně vysoké inflace, kterou má Česko jednu z nejvyšších v EU. Pokud by Česko platilo eurem, bude mít za jinak stejných okolností inflaci ještě vyšší, než ji má, neboť euro vůči dolaru v uplynulých čtyřech letech oslabilo citelněji než koruna. To znamená, že pokud by Česko platilo eurem, bude mít nyní pohonné hmoty dražší, než je má s korunou, neboř ropa se obchoduje v dolaru. A nejde zdaleka jen o pohonné hmoty a ropu.
Tuzemská mimořádná inflace, která počínají tímto měsícem, lednem 2024 navíc končí, pramení z jiných příčin, než je měna.
Euro ovšem nejen, že by Česko neochránilo před inflací, ale dokonce ani před vyšším zadlužování a zhoršením ratingu. Stačí se opět podívat na data. A také za hranice, na Slovensko.
Data, která si přiblížíme níže, hovoří celkem jasně: jednotná měna euro přispívá ke zhoršení rozpočtové kázně většiny zemí, které jej přijaly. Nejnověji to dokládá zhoršení ratingu Slovenska agenturou Fitch v minulém měsíci, a to na nejslabší úroveň za osmnáct let. Česko má nyní oproti Slovensku nejlepší rating dokonce od roku 2002.
Ratingová agentura Fitch Ratings v prosinci 2023 zhoršila rating Slovensku, a to ze stupně „A“ na „A-“. Hodnotí tak slovenskou úvěruschopnost nejhůře za celé období od října 2005. Právě v říjnu 2005, kdy mělo Slovensko zhruba měsíc před vstupem do „předpokoje eura“, systému ERM II, mu Fitch Ratings zlepšila rating ze stupně „A-“ na „A“. Nyní, po letech, se tedy hodnocení vrací tam, kde bylo.
V očích agentury Fitch Slovensko tedy vykazuje nejhorší rating za celou dobu, po niž platí eurem, a dokonce i po kterou bylo zapojeno do předvstupního mechanismu pro přijímání eura, zmíněného ERM II. To je zvláště varovné, neboť dopad narůstajícího slovenského veřejného zadlužení a vysokých deficitů nyní není s to kompenzovat ani účast země v eurozóně, a tedy kredibilita Evropské centrální banky a její široké možnosti Slovensku ulevovat od nepříznivých efektů vysokého zadlužení, jako jsou relativně vysoké úrokové sazby a relativně vysoké náklady obsluhy dluhu. Tato kredibilita a rovněž možnosti Evropské centrální banky ulevovat Slovensku od nákladů dluhu jsou neskonale vyšší, než by byly ty, jimiž disponuje Národná banka Slovenska, tedy centrální banka našich východních sousedů. Přesto nyní má Slovensko stejný, ba horší rating, jako když ještě platilo svojí korunou.
Slovensko rovněž nyní po zhoršení ratingu zaostává nejvýrazněji za hodnocením České republiky agenturou Fitch, a to za celé období od října 2002, tedy za posledních více než 21 let. Slovensko má nyní o celé tři stupně horší hodnocení než Česko, což se nikdy právě od října 2002 nepřihodilo. Slovenské veřejné finance spějí k rozvratu mnohem spíše než ty české. Ostatně ještě v září 2018 měli naši východní sousedé u agentury Fitch stejný rating jako Česko. Nynější o tři stupně horší hodnocení už připomíná situaci z éry mečiarismu 90. let či z doby, kdy se z něj Slovensko vzpamatovávalo.
Zhoršení slovenského ratingu na nejhorší úroveň za posledních více než 18 let je navíc dalším dokladem toho, že jednotná měna euro není automatem na solidní rating. Naopak, může k celkem rychle postupujícímu zhoršování ratingu – a samozřejmě nejen Slovenska – přispívat, takže akt přijetí jednotné evropské měny má pak na rating dané členské země dlouhodobě převážně negativní vliv. Uvažme, že z dvaceti zemí eurozóny se v době, po kterou eurem platí, zhoršil rating dle Fitche hned jedenácti z nich (tedy 55 %). Přitom ze sedmi zemí EU, které eurem naopak neplatí, se rating téže agentury nezhoršil žádné (tedy 0 %). A to prosím bereme v potaz celé období od vzniku eura čili od 1. ledna 1999. Hned šesti z těchto sedmi zemí (Dánsku, Švédsku, Česku, Polsku, Bulharsku a Rumunsku) se rating zlepšil, v případě jedné – Maďarska – je nyní shodný jako právě 1. ledna 1999.
Stěžejním důvodem dlouhodobě převážně negativního vlivu eura na rating je to, že po vstupu dané země do eurozóny se zhusta zhoršuje její rozpočtová kázeň, čehož příkladem je právě Slovensko. Dochází totiž k nárůstu morálního hazardu, kdy země eurozóny, jako je Slovensko, cynicky, v duchu jednání černého pasažéra, sází na to, že ji před rozvratem veřejných financí uchrání rozpočtově (zatím) poměrně ještě ukázněné země v čele s Německem či „tisk“ miliard a bilionů eur v režii Evropské centrální banky, a tedy umělé stlačování úroků na státním dluhu. Německo patří k menšině zemí eurozóny, které si od vzniku eura své ratingové hodnocení stále drží a nezhoršuje se jim. Německo si jej navíc drží ne nejlepší možné úrovni, tedy dle Fitche na stupni „AAA“.
Dluh zemí eurozóny se v důsledku zmíněného morálního hazardu neustále trendově prohlubuje. Vždyť když třeba právě Slovensko do eurozóny vstupovalo, začátkem roku 2009, činil její dluh 69,6 procenta HDP. Koncem roku 2022 už to bylo 91 procent HDP. Rating zemí eurozóny se přitom v té souvislosti v průměru soustavně zhoršuje. Jde o dlouhodobě neudržitelnou situaci, jež může skončit rozpadem eurozóny.
Zamezit tomuto neudržitelnému vývoji měl Pakt růstu a stability a jeho pravidla rozpočtové kázně. Ta však od 90. let, kdy Pakt vznikl, byla a jsou porušována doslova ve stovkách případů prakticky všemi zeměmi eurozóny, resp. EU. Stal se z nich trhací kalendář. Žádná měnová unie nemůže dlouhodobě přežít, tím méně vzkvétat, jsou-li její základní pravidla trhacím kalendářem.
Sečteno, podtrženo, s eurem by byla inflace a zřejmě i zadlužování Česka vyšší – a tím pádem jeho rating horší.
Za uplynulé čtyři roky, od začátku roku 2020 do konce roku 2023, koruna společně se švýcarským frankem z evropských měn jako jediná vůči dolaru zpevnila, a to o 1,5 procenta, vyplývá z dat agentury Bloomberg (viz graf níže). Euro za tu samou dobu vůči dolaru ztratilo, stejně jako další evropské měny.
Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank
Klíčová slova: Ratingová agentura Fitch | Prezident | Centrální banka | Války | Ekonomiky | 3М | Bloomberg | Přijetí | Měnová unie | AAA | Oslabování měny | Stagnace | Česká národní banka | Impuls | Ratingové hodnocení | Chorvatsko | Eura | Měna euro | ERM II | Měny | Izrael | Graf | JDE | Finance | Zadlužování | Devizové rezervy | Trinity | Mimořádná inflace | Úrokové sazby | Hlavní ekonom | GDP | Centrální banky | Ekonomický dopad | Ukončení intervencí | HDP | Dostupná data | Ratingová agentura | Veřejné finance | Rating zemí | Koruna | Inflace | Ekonom | Objem | Oslabování koruny | Energetická krize | Přijetí eura | Rating | Exchange | Pohonné hmoty | Sazby | ERM | Slovensko | Politici | ProCent | Vysoké inflace | TIM | Kuvajt | Euro vůči dolaru | Dluh zemí eurozóny | Zhoršení ratingu | Hong Kong | Debata | Vice | Fitch | Banka | Přijmout euro | Singapur | Německo | Unie | Evropské měny | Mauricius | Zadlužení | Měna | Lukáš Kovanda | EU | Krize | Agentura Fitch | Euro | Fitch Ratings | Samou | Evropské centrální banky | EUR | Nejlepší rating | Vysoké úrokové sazby | Daně | ČNB | Země eurozóny | Trinity Bank | Společná měna | Macao | Členské země | Ropa | Jednotná měna | Saúdská Arábie | Banky |
Čtěte více
-
Sestavování Trumpovy nové vlády bude v příštích dnech ovlivňovat volatilitu trhů
Donald Trump navzdory očekávání průzkumů veřejného mínění včera uspěl ve volbě amerického prezidenta. Šok z jeho zvolení se vstřebal v podstatě během včerejšího obchodního dne, ale nejistota na trzích bude pokračovat s tím, jak se bude krystalizovat jeho vládní tým a legislativní priority, které přinesou detailnější pohled na jeho ekonomický program. -
Se stoupajícími cenami pšenice hledá Afrika levnější alternativy
V Keni, Egyptě, Demokratické republice Kongo, Nigérii a Kamerunu tvrdí výrobci potravin, že přidávají levnější alternativy k chlebu, pečivu a těstovinám. Zdejší rýže, manioková mouka a čirok jsou náhražkou za pšenici, jejíž cena letos vzrostla asi o 40 % kvůli ruské invazi, která způsobila omezení vývozu z Ukrajiny, jakožto jednoho z největších vývozců. -
Sestup ekonomiky a inflace na přelomu roku
Čekáme pokles české ekonomiky v 4Q 2020 o 1,0 % q/q především vlivem soukromých služeb. Výroba naopak táhla HDP vzhůru, což by měl doložit i výsledek průmyslu za prosinec. Rozvolnění opatření proti COVID-19 v prosinci pravděpodobně vedlo k oživení maloobchodních tržeb. Inflace za leden by měla zpomalit pod 2 % y/y. ČNB zatím nastavení měnové politiky nezmění, mohla by však naznačit obrysy jejího zpřísnění, které očekáváme ke konci letošního roku. -
SETKÁNÍ FED-U ZAČÍNÁ JIŽ ZÍTRA
Pátek byl pro světové akciové trhy mimořádně zlý. Index Dow Jones Industrial Average vykázal svůj nejostřejší pád od č... -
Setkání generálního ředitele společnosti Ripple s Donaldem Trumpem: Co přinese budoucnost pro XRP?
Generální ředitel společnosti Ripple, Brad Garlinghouse, potvrdil důležité setkání s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které se uskutečnilo v Trumpově rezortu Mar-a-Lago. Večeře, která byla doprovázena Stuartem Alderotym, hlavním právním ředitelem společnosti Ripple, naznačuje rozšiřující se vliv společnosti Ripple a její ambice v dynamicky se vyvíjejícím regulačním prostředí USA. Tento významný moment budí optimismus pro budoucnost kryptoměn, zejména XRP, v roce 2025. -
Setkání G20 a OPEC ve středu pozornosti
Minulý týden upoutalo investory sledování čínsko-amerických jednání před zasedáním G 20. Akcie uzavírají v kladné oblasti na základě krátkodobého optimismu nad dohodou o britském brexitu, kterou schválila EU, a dalším poklesem cen ropy v souvislosti se zasedáním OPEC. Americká Federální rezervní banka nezastavila cyklus zvyšování sazeb, je to přesun od předvídatelných tahů. Po osmi zvýšeních za poslední tři roky je Fed v bodě změny na pozadí zpomalení globálního růstu a slabších inflačních tlaků. Fed přechází z naznačovaných měnových rozhodnutí na přístup závislý na dostupných datech. Otázka zní: Jak to ovlivní FX trh? -
Setkání G20 podnítilo chuť k riziku
Poté, co se americký akciový trh v pátek držel stále vysoko a uzavřel výrazně nad úrovní 1170, očekávejte pokus o překonání hladiny 1200. -
Setkání mezi Joe Bidenem a Jeromem Powellem mělo čistě poradní charakter.
Jak jsme si řekli v předchozím článku, inflace nyní zůstává hlavním problémem nejen ve Spojených státech, ale na celém světě. Tento problém je tak akutní, že včera dokonce proběhlo jednání amerického prezidenta Bidena s předsedou Fedu Powellem, které bylo věnováno tématu inflace. -
Setkání Putina a Bidena "v zásadě" trochu zmírnilo situaci na trhu, pár EUR/USD a USD/JPY vidí potenciál lokálního růstu
Mediální humbuk Západu, respektive Spojených států, kolem údajné ruské invaze na Ukrajinu ovládl finanční trhy a znervóznil investory. Veškeré dění na trzích je nyní bohužel pod celkovým negativním vlivem tématu "agresivního Ruska, které touží napadnout Ukrajinu". Geopolitický konflikt není jediným faktorem, který na světové finanční trhy tlačí. Je třeba připočíst i poměrně příkrá slova některých členů Fedu, kteří hovoří o nutnosti zpřísnit měnové sazby. -
Setrvačná inflace v eurozóně zvyšuje tlak na ECB
Již výsledky únorové inflace v jednotlivých ekonomikách eurozóny dávaly tušit, že souhrnný výsledek překvapí vyšším číslem, než očekával tržní koncensus. To včera potvrdila předběžná data, podle kterých meziroční inflace v eurozóně zvolnila jen zanedbatelně z lednových 8,6 % na 8,5 %. Ještě výraznější překvapení přišlo ze strany jádrové inflace (očištěné o volatilní vlivy cen energií nebo potravin), která dále akceleruje – v meziročním srovnání z 5,3 % na 5,6 %. Únorová inflační čísla zároveň potvrzují, že cenové tlaky se stále více rozestupují napříč spotřebitelským košem. -
S eurem hýbou data, ale hlavní slovo bude mít ECB. Jak se postaví k novým informacím?
Francouzský průmyslový index nákupních manažerů příjemně překvapil tím, že se vrátil zpět nad neutrálních 50 bodů. Jenže index ve službách na druhou stranu pod 50 nečekaně spadl a trh si tentokrát vybral z informací tu horší. V případě Německa je tomu naopak: Průmyslový PMI spadl pod 50 a služby překvapily pozitivně. Soudě podle reakce eura se i v tomto případě trh dívá hlavně na kondici služeb. Dopoledne ještě vyšlo PMI za celou eurozónu, které je slabší, než se čekalo, ale vážnou odezvu na trzích nesledujeme. -
S eurem německé mzdy rychleji dohánět nebudeme, jak sugeruje prezident Pavel. Odstrašujícím příkladem je třeba Slovensko, které má sice euro, ale za Českem ve mzdách zaostává víc a víc
„I kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně,“ řekl prezident České republiky Petr Pavel v novoročním projevu. -
Severní Amerika přinesla pozitivní zprávy
Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně stoupl na 336 000 oproti předchozímu týdnu, kdy dosá... -
Severní Korea jihokorejský index zatím příliš netrápí, na DAXu vládne hlavně strach ze sílícího eura
Jedna zajímavost k aktuálnímu dění na akciových trzích. Přestože se poslední tři týdny stále častěji mluví o Severní Koreji, dopad na jihokorejský akciový index je zatím docela vlažný. Jihokorejský index KOSPI se totiž od svého letošního maxima propadl pouze o 3,5 %, což docela hezky ilustruje absenci nervozity v zemi, která by na případný válečný konflikt USA se Severní Koreou doplatila pravděpodobně ze všech zemí nejvíce. Zajímavé je například srovnání s německým DAXem, který od svého maxima z letošního června ztratil už více než 7 %. -
Severní větví ropovodu Družba sice nyní neteče ropa do Polska, do Německa ale ano. Varšava se obává, že nejde o ropu z Kazachstánu, ale nadále z Ruska
Nafta, ani benzín by v Česku neměly bezprostředně zdražovat v důsledku víkendového nečekaného přerušení dodávek ruské ropy severní větví ropovodu Družba, která surovinu přepravuje do Polska a pak dále do Německa. Polsko od tohoto měsíce má dle smluv odebírat od Ruska pouze zlomek objemu ropy v porovnání ještě i se situací v lednu letošního roku, natožpak loni, či dokonce před válkou na Ukrajině, kdy byla polská závislost na ruské ropy prakticky stoprocentní. -
Severoamerické společnosti
Negativní dopad měnových výkyvů na tržby severoamerických společností ve 3. čtvrtletí 2021 ve srovnání s předchozím čtvrtletím polevil a byl stejně nízký jako v prvním čtvrtletí roku 2018, jak vyplývá z údajů zveřejněných ve středu. -
S extra levnými nákupy v Polsku bude asi brzy konec. Vláda ve Varšavě se bojí, že se jí dluh vymkne z kontroly, a zvažuje zrušení „inflačních štítů“
Polské veřejné finance se dostávají pod značný tlak a země bude zřejmě kvůli tomu nucena ukončit své programy ochrany obyvatelstva před inflací, známé jako „inflační štíty“. V jejich rámci Varšava už loni snížila spotřební daň a DPH z elektřiny, plynu či paliv a v letošním roce pak například DPH z potravin. „Inflačních štítů“ ve velkém využívají i Češi z příhraničních oblastí, kteří so Polska vyrážejí na nákupy potravin, paliv, ale třeba také cigaret. -
Sexuální menšiny mají zastání na akciových trzích
„Společnosti, které jsou přátelské vůči LGBTQ+ komunitě, automaticky nemusí být ziskovější než ostatní společnosti na trhu. Často však ziskovější jsou, protože mnohé z těchto společností působí v rychle rostoucím technologickém sektoru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. -
Se začátkem nového měsíce se na scénu vracejí témata související se slabým dolarem
Dolar zahájil říjen slabým startem, k němuž přispěla chabá data o vývoji americké ekonomiky (dříve platné korela... -
Se záchranou Evropy na nás nespoléhejte, říká dosud nejvýrazněji Čína. Faber vidí recesi v některých sektorech ekonomiky
Evropa nemůže očekávat, že Čína použije výraznou část ze svých devizových rezerv...
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Euforie z kryptoměn končí, Trump poslal trhy daleko od maxim
Smart Money Trading: Denní cyklus - London blow-up (22. díl)
FTMO kupuje globálního brokera OANDA
Centrální banka, první bankovky a finanční podvody. To všechno díky švédské koruně
Leden 2025 ve VIP zóně: Nový rok začal vysokým ziskem pro klienty FXstreet.cz
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (leden 2025)
Richard Dennis: Jak trader naučil obchodovat obyčejné lidi, kteří díky tomu neuvěřitelně zbohatli?
Obchodování s volatilními trhy: Strategie pro úspěšný trading během vysoké volatility
Unikátní predikce: Co očekávají banky, brokeři a analytici v roce 2025 na finančních trzích?
Nejzáhadnější měna světa. Potíže norské koruny trápí Oslo dekády, svádí se to na ropu
Euforie z kryptoměn končí, Trump poslal trhy daleko od maxim
Smart Money Trading: Denní cyklus - London blow-up (22. díl)
FTMO kupuje globálního brokera OANDA
Centrální banka, první bankovky a finanční podvody. To všechno díky švédské koruně
Leden 2025 ve VIP zóně: Nový rok začal vysokým ziskem pro klienty FXstreet.cz
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (leden 2025)
Richard Dennis: Jak trader naučil obchodovat obyčejné lidi, kteří díky tomu neuvěřitelně zbohatli?
Obchodování s volatilními trhy: Strategie pro úspěšný trading během vysoké volatility
Unikátní predikce: Co očekávají banky, brokeři a analytici v roce 2025 na finančních trzích?
Nejzáhadnější měna světa. Potíže norské koruny trápí Oslo dekády, svádí se to na ropu
Denní kalendář událostí
Guvernér BoE Andrew Bailey
V eurozóně index PPI
Členka Fedu Michelle Bowman
Člen Fedu Austan Goolsbee
Členka Fedu Mary Daly
Člen Fedu Raphael Bostic
Na Novém Zélandu stavební povolení
Člen Fedu Raphael Bostic
V Číně indexy CPI a PPI
V USA inflační očekávání University of Michigan
Guvernér BoE Andrew Bailey
V eurozóně index PPI
Členka Fedu Michelle Bowman
Člen Fedu Austan Goolsbee
Členka Fedu Mary Daly
Člen Fedu Raphael Bostic
Na Novém Zélandu stavební povolení
Člen Fedu Raphael Bostic
V Číně indexy CPI a PPI
V USA inflační očekávání University of Michigan
Tradingové analýzy a zprávy
Bitcoin - Intradenní výhled 6.2.2025
Cena akcií Doosan Škoda Power byla stanovena na 240 Kč za kus
CAC 40 - Intradenní výhled 6.2.2025
Euro Stoxx 50 (Eurex) - Intradenní výhled 6.2.2025
Index NASDAQ 100 (CME) (NQ) - Intradenní výhled 6.2.2025
S&P 500 - Intradenní výhled 6.2.2025
USD/CHF - Intradenní výhled 6.2.2025
GBP/USD - Intradenní výhled 6.2.2025
Dolarový index - Intradenní výhled 6.2.2025
Ropa WTI - Intradenní výhled 6.2.2025
Bitcoin - Intradenní výhled 6.2.2025
Cena akcií Doosan Škoda Power byla stanovena na 240 Kč za kus
CAC 40 - Intradenní výhled 6.2.2025
Euro Stoxx 50 (Eurex) - Intradenní výhled 6.2.2025
Index NASDAQ 100 (CME) (NQ) - Intradenní výhled 6.2.2025
S&P 500 - Intradenní výhled 6.2.2025
USD/CHF - Intradenní výhled 6.2.2025
GBP/USD - Intradenní výhled 6.2.2025
Dolarový index - Intradenní výhled 6.2.2025
Ropa WTI - Intradenní výhled 6.2.2025
Blogy uživatelů
Jak uspět v obchodování - praktické rady a tipy pro tradery
Moje cesta prop tradingem – otevřený dlouhodobý obchod a velká událost u FTMO
Stop-Loss: Dobrý sluha, ale zlý pán!
Měnový pár AUD/JPY: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Praktická ukázka: Sedmkrát do stejné řeky
Analýza DJ30, S&P 500, EUR/USD, zlata a bitcoinu: Trumpova 2. obchodní válka začíná
Co se děje s kryptoměnou Ethereum? Je nyní vhodná doba nakoupit?
Prop Trading: Jak zvládnout drawdown v rámci výzvy
INVESTIČNÍ GLOSA: ČNB chce kupovat bitcoiny. Reakce Bruselu ilustruje, proč z Evropy investoři prchají
Prop Trading v roku 2025
Jak uspět v obchodování - praktické rady a tipy pro tradery
Moje cesta prop tradingem – otevřený dlouhodobý obchod a velká událost u FTMO
Stop-Loss: Dobrý sluha, ale zlý pán!
Měnový pár AUD/JPY: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Praktická ukázka: Sedmkrát do stejné řeky
Analýza DJ30, S&P 500, EUR/USD, zlata a bitcoinu: Trumpova 2. obchodní válka začíná
Co se děje s kryptoměnou Ethereum? Je nyní vhodná doba nakoupit?
Prop Trading: Jak zvládnout drawdown v rámci výzvy
INVESTIČNÍ GLOSA: ČNB chce kupovat bitcoiny. Reakce Bruselu ilustruje, proč z Evropy investoři prchají
Prop Trading v roku 2025
Forexové online zpravodajství
BREAKING: Maloobchodní tržby na Slovensku v prosinci zaznamenaly silný růst
Česká inflace meziměsíčně vzrostla
Obchodní bilance se snížila
Průmysl zpomalil méně, než očekával trh
Zdražování potravin opět na scéně. V lednu hnalo inflaci výše, než se čekalo
ČR: Obchodní bilance v národním pojetí za prosinec s přebytkem 6 mld. Kč
ČR: Průmyslová výroba v prosinci meziročně poklesla o 3,0 % při očekávání poklesu o 3,5 %
ČR: Stavební výroba v prosinci meziročně vzrostla o 9,7 %
ČR: Index CPI v prosinci meziročně vzrostl o 2,8 % při očekávání růstu o 2,6 %
Akciový výhled: KB překonaly odhady, navrhuje vyšší dividendu, začne se obchodovat Doosan Škoda
BREAKING: Maloobchodní tržby na Slovensku v prosinci zaznamenaly silný růst
Česká inflace meziměsíčně vzrostla
Obchodní bilance se snížila
Průmysl zpomalil méně, než očekával trh
Zdražování potravin opět na scéně. V lednu hnalo inflaci výše, než se čekalo
ČR: Obchodní bilance v národním pojetí za prosinec s přebytkem 6 mld. Kč
ČR: Průmyslová výroba v prosinci meziročně poklesla o 3,0 % při očekávání poklesu o 3,5 %
ČR: Stavební výroba v prosinci meziročně vzrostla o 9,7 %
ČR: Index CPI v prosinci meziročně vzrostl o 2,8 % při očekávání růstu o 2,6 %
Akciový výhled: KB překonaly odhady, navrhuje vyšší dividendu, začne se obchodovat Doosan Škoda
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Obchodní doporučení pro trh s kryptoměnami na 4. února
Představitelé amerického Fedu výrazně mění svůj postoj
Americké akcie v závěru týdne oslabují
Makro: Maloobchodní tržby Německa v září nečekaně prudce klesly
Makro: Průmysl Velké Británie zůstal v srpnu v útlumu
Ranní shrnutí (16.02.2022)
FOMC zápisnica z júnového zasadnutia
ČEZ: Nový návrh zákona o přeměnách společností podstatně snižuje kvórum
Prognóza pro EUR/USD na 4. září 2024
FOMC zápisnica z aprílového zasadnutia
Obchodní doporučení pro trh s kryptoměnami na 4. února
Představitelé amerického Fedu výrazně mění svůj postoj
Americké akcie v závěru týdne oslabují
Makro: Maloobchodní tržby Německa v září nečekaně prudce klesly
Makro: Průmysl Velké Británie zůstal v srpnu v útlumu
Ranní shrnutí (16.02.2022)
FOMC zápisnica z júnového zasadnutia
ČEZ: Nový návrh zákona o přeměnách společností podstatně snižuje kvórum
Prognóza pro EUR/USD na 4. září 2024
FOMC zápisnica z aprílového zasadnutia
Blogy uživatelů
Měnový pár AUD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H1)
Iluze frekvence – Fenomén bránící vnímat širší kontext trhu
Jak uspět v obchodování - praktické rady a tipy pro tradery
Jak na indikátor MACD
Moje cesta prop tradingem – otevřený dlouhodobý obchod a velká událost u FTMO
"Malá domů" pro medvídky ? Nebo pořádná korekce ?
Stop-Loss: Dobrý sluha, ale zlý pán!
Co se děje s kryptoměnou Ethereum? Je nyní vhodná doba nakoupit?
IPO společnosti Teads - Alternativa společnosti Google na reklamním trhu
Obchodné príležitosti na marec 2021
Měnový pár AUD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H1)
Iluze frekvence – Fenomén bránící vnímat širší kontext trhu
Jak uspět v obchodování - praktické rady a tipy pro tradery
Jak na indikátor MACD
Moje cesta prop tradingem – otevřený dlouhodobý obchod a velká událost u FTMO
"Malá domů" pro medvídky ? Nebo pořádná korekce ?
Stop-Loss: Dobrý sluha, ale zlý pán!
Co se děje s kryptoměnou Ethereum? Je nyní vhodná doba nakoupit?
IPO společnosti Teads - Alternativa společnosti Google na reklamním trhu
Obchodné príležitosti na marec 2021
Vzdělávací články
Představujeme vám Interbank VIP indikátor!
Smart Money Trading: Denní cyklus - London blow-up (22. díl)
Euforie z kryptoměn končí, Trump poslal trhy daleko od maxim
MetaTrader Tester - výsledky a optimalizace testování
FTMO kupuje globálního brokera OANDA
Umělá inteligence (AI) v tradingu: Praktické využití pro tradery
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Centrální banka, první bankovky a finanční podvody. To všechno díky švédské koruně
Richard Dennis: Jak trader naučil obchodovat obyčejné lidi, kteří díky tomu neuvěřitelně zbohatli?
8 nejlepších obchodních strategií – intradenní obchodování (6. díl)
Představujeme vám Interbank VIP indikátor!
Smart Money Trading: Denní cyklus - London blow-up (22. díl)
Euforie z kryptoměn končí, Trump poslal trhy daleko od maxim
MetaTrader Tester - výsledky a optimalizace testování
FTMO kupuje globálního brokera OANDA
Umělá inteligence (AI) v tradingu: Praktické využití pro tradery
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Centrální banka, první bankovky a finanční podvody. To všechno díky švédské koruně
Richard Dennis: Jak trader naučil obchodovat obyčejné lidi, kteří díky tomu neuvěřitelně zbohatli?
8 nejlepších obchodních strategií – intradenní obchodování (6. díl)
Tradingové analýzy a zprávy
Swingové obchodování EUR/USD 13.2.2017
Forex: Česká měna si dnes polepšila k euru i dolaru
GBP/USD - Intradenní výhled 6.2.2025
Sentiment kvalifikovaných investorů 20.11.2017
EU je podle von der Leyenové připravena na tvrdá jednání s USA
Zlato v prodejní oblasti, medvědi nastupují do trhu
Spojené státy podle Kremlu už nechtějí Ukrajinu podporovat bezúplatně
S akciemi Doosan Škoda Power se dnes začne obchodovat na burze
Zlato - Intradenní výhled 6.2.2025
Americká vláda přehodnotí výpočet HDP
Swingové obchodování EUR/USD 13.2.2017
Forex: Česká měna si dnes polepšila k euru i dolaru
GBP/USD - Intradenní výhled 6.2.2025
Sentiment kvalifikovaných investorů 20.11.2017
EU je podle von der Leyenové připravena na tvrdá jednání s USA
Zlato v prodejní oblasti, medvědi nastupují do trhu
Spojené státy podle Kremlu už nechtějí Ukrajinu podporovat bezúplatně
S akciemi Doosan Škoda Power se dnes začne obchodovat na burze
Zlato - Intradenní výhled 6.2.2025
Americká vláda přehodnotí výpočet HDP
Témata v diskusním fóru
Akciové indexy
Analýza amerických indexů a zlata
Elliottova vlnová teorie pro index DAX a měnové páry AUD/USD a AUD/NZD
Která komodita je v letošním roce zatím nejziskovější?
Jak investují Leoš Mareš a Jindřich Šídlo?
Price Action Trading Jakuba Hodana
Aktuálne Forexové obchodné signály
Dopad koronaviru na americký dolar
MQL4 - Tipy a triky - Screenshot
Statisticka Arbitrage
Akciové indexy
Analýza amerických indexů a zlata
Elliottova vlnová teorie pro index DAX a měnové páry AUD/USD a AUD/NZD
Která komodita je v letošním roce zatím nejziskovější?
Jak investují Leoš Mareš a Jindřich Šídlo?
Price Action Trading Jakuba Hodana
Aktuálne Forexové obchodné signály
Dopad koronaviru na americký dolar
MQL4 - Tipy a triky - Screenshot
Statisticka Arbitrage
Odborná literatura
Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře
Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře
Forex brokeři