Pátek 07. února 2025 15:25
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB TOP 5 nástrojů
reklama
XTB TOP 5 nástrojů
reklama
Purple trading band forex umíme

Drahota potravin v Chorvatsku je varováním i Česku, co jej může čekat při přijetí eura. Za vysokou chorvatskou inflací stojí i ztráta nezávislé měnové politiky

07.02.2025 12:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Drahota potravin v Chorvatsku, která dokonce vede k tomu, že tam lidé bojkotují obchody, je varováním i Česku. Ukazuje, co se může stát, když se země zbaví své národní měny a odevzdá stanovování vlastní základní úrokové sazby do jiné země.

Chorvati by teď jako sůl potřebovali vyšší úrokové sazby. Jenže už si je nemohou stanovovat sami jako do roku 2022, ale přijetím eura svěřili tuto zcela stěžejní pravomoc do Německa, do Frankfurtu. A Frankfurt přihlíží k řadě jiných věcí, než je inflace v Chorvatsku a cena tamních potravin.

Podívejme se pozorně na obrázek s grafy níže. Dokud Chorvatsko platilo kunou, mělo srovnatelnou, ba dokonce nižší inflaci než eurozóna jako celek. V horní třetině obrázku jsou meziroční míry inflace v Chorvatsku (bílá křivka) a v eurozóně (modrá). V prostřední třetině obrázku se pak nachází zelená křivka, jež odpovídá vývoji rozdílu mezi inflací v Chorvatsku a v eurozóně.


Vidíme, že zelená křivka nápadně skokově povyrostla v době přijetí eura. Podle nejnovějších dat má Chorvatsko pětiprocentní obecnou inflaci, zatímco eurozóna 2,5procentní. Je mimořádné, aby Chorvatsko mělo dvakrát vyšší inflaci než eurozóna. V letech před jeho přijetím eura se něco takového prostě ani vzdáleně nedělo. Nyní má Chorvatsko dokonce nejvyšší inflaci v celé eurozóně dost možná v celé EU.

Lze namítnout, že chorvatská inflace poskočila už před přijetím eura. Jenže to bylo v době, krátce před vstupem Chorvatska do eurozóny, kdy už země byla v „předpokoji“ eura, tedy kuna podléhala režimu fixace směnných kursů ERM II. Centrální banka v Záhřebu už tehdy fakticky přejala měnovou politiku Evropské centrální banky. Takže nárůst zelené křivky v prostřední třetině obrázku je patrný už od poloviny roku 2022. Tehdy zbýval už jen půlrok do vstupu do eurozóny, takže centrální banka v Záhřebu rezignovala na zvyšování chorvatské základní úrokové sazby, aby nevyvolala otřes z brzkého přechodu na euro a výrazný pokles základní úrokové sazby po jeho přijetí.

Spodní třetina obrázku zachycuje právě vývoj základní úrokové sazby v Chorvatsku (žlutá křivka) a v eurozóně (červená). Je zřetelné, že Chorvatsko vykazovalo inflaci srovnatelnou nebo nižší než eurozóna (viz opět první a druhou třetinu obrázku), dokud byla jeho základní úroková sazba vyšší než úroková sazba v eurozóně. Jakmile se však vstup do eurozóny přiblížil, Chorvatsko se muselo vzdát samostatné měnové politiky, a tedy i nastavení základní úrokové sazby nad tou platnou v eurozóně. Kterou tedy od roku 2023 přijalo zcela. Pročež se tudíž připravilo o hlavní zbraň v boji s inflací u sebe doma, a to včetně inflace potravin.

I když ceny potravin jsou tradičně kolísavé a centrální bankéři je neřadí do jádrové inflace, tedy jakési fundamentální inflace, nelze moc pochybovat o tom, že s vyššími úrokovými sazbami by Chorvatsko utlumilo obecnou poptávku ve své ekonomice, což by třeba i zprostředkovaně vedlo k nižším cenám potravin, než jaké má dnes. Jenže o možnost nastavit si vyšší úrokové sazby se Záhřeb přijetím eura připravil.

A jak je možné, že potraviny poměrně výrazně zdražují také v dalších zemích bývalé Jugoslávie, které všechny euro ani nemají? Chorvatsko je všem klíčovým obchodním partnerem a je z hlediska takové Bosny, Severní Makedonie nebo třeba Černé Hory poměrně velkou ekonomikou. Takže si z něj vyšší inflaci potravin dováží spolu třeba právě s jejich dovozem.

A kdo stále pochybuje, že za chorvatskou drahotou stojí i euro, nechť uváží a promyslí následující.

Chorvatsko má, jak víme, inflaci pětiprocentní a základní úrokovou sazbu (stanovovanou ve Frankfurtu) 2,75 procenta. Pro srovnání, když mělo Česko inflaci ve výši pěti procent, vykazovalo základní úrokovou sazbu (stanovovanou v Praze) 6,75 procenta (viz obrázek níže).

Každý, kdo říká, že euro nepřispívá k drahým chorvatským potravinám, zároveň říká, že Česká národní banka mohla mít sazbu nejvýše 2,75 procenta už před rokem touto dobou a inflaci by to nijak neurychlovalo.

Nikdo se základním ekonomickým vzděláním ale před rokem po sazbě 2,75 procenta nevolal. A vlastně nevolá ani nyní. Trhy – tedy hlavně profesionální investoři – po včerejší „jestřábí redukci“ základní úrokové sazby ČNB míní, že ještě za takřka rok bude tato základní sazba činit 3,75 procenta.

Proč po sazbě 2,75 procenta v Česku nyní nevolají ani ti, co tvrdí, že příliš nízké chorvatské úrokové sazby tamní inflaci neurychlují? Vždyť tím, že po ní nevolají, vlastně nepřímo potvrzují, že euro k chorvatské výrazné inflaci, včetně té potravinové, přispívá.


Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Drahé kovy pred vianočnými sviatkami rastú
    Na začiatku nového týždňa zaznamenali výrazný nárast drahé kovy. Zlato a striebro profitujú z averzie k riziku na ázijských a európskych akciových trhoch, zatiaľ čo platina sa snaží zotaviť sa z piatkového prepadu. Zlato sa obchoduje mierne pod kľúčovou zónou odporu v rozmedzí okolo úrovne 1485 dolárov.
  • Drahé kovy procházejí delší konsolidační fází
    Sektor drahých kovů prochází v současnosti delším obdobím konsolidace, které dává po předchozím výrazném růstu cen investorům i obchodníkům čas popadnout dech a zvyknout si na vyšší cenovou hladinu. Po dvou neúspěšných pokusech získat podporu nad 2400 USD teď zlato od počátku dubna zpravila uzavírá denní obchodování mezi 2280 a 2380 USD. Největší problém v tomto období nastal, když se ukázalo, že Čínská lidová banka po 18 měsících nepřetržitých nákupů v květnu zlato kupovat přestala.
  • Drahé kovy procházejí výraznou korekcí, může za to očekávaný růst sazeb a zpomalující Čína
    Noční propad cen zlata s sebou strhl také další drahé kovy. Přestože poklesy u stříbra, platiny a paládia nedosahovaly...
  • 📈 Drahé kovy rostou díky oslabování USD 💲
    Drahé kovy jsou dnes nejvíce rostoucí třídou aktiv. Cenové zisky se pohybují hlavně mezi 1 % a 2 %. Hlavním důvodem je oslabování USD, který je dnes naopak nejslabší z hlavních světových měn. Nejvíce se daří stříbru, které vykazuje více než 2 % zisky. Zlatu se podařilo dostat zpět nad 1 900 dolarů za unci a směřuje k nejvyšším hodnotám tohoto týdne k důležité cenové zóně v blízkosti úrovně 1 915 dolarů za unci.
  • DRAHÉ KOVY V ASII SE HROUTÍ
    Zlato a stříbro se dnes ráno v Asii hroutí. Zlato kleslo na jednu z nejnižších úrovní za poslední roky, kdy od pátku z...
  • Drahé kovy začínají být možná až příliš drahé
    Drahé kovy začínají být nejen drahé, ale možná už i trochu předražené. Jsme sice fandové drahých kovů a dlouhodobý výh...
  • Drahé levné akcie – Příběh dvou měst
    „Trhy klamou silným růstem a za atraktivním přebalem se skrývá vcelku znepokojivý příběh, který se pravděpodobně bude ještě zhoršovat,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Drahé uhlí a ropa a i plyn rekordně zdraží Čechům Dušičky, o desítky procent. Za květiny, svíčky či upomínkové předměty utratí letos lidé v ČR zhruba 1,3 miliardy korun
    Dušičky, které si letos připomeneme už zítra, jsou z ekonomického hlediska, resp. výše příslušných tržeb obchodníků a prodejců stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Po suverénně vedoucích Vánocích, Silvestru a Velikonocích. Letos Češi u obchodníků nechají za svíčky, hřbitovní květiny typu chryzantém, věnce a další předměty uctívající památku zesnulých v průměru zhruba 190 korun za osobu. Celkově pak přibližně 1,3 miliardy korun.
  • Drahé uhlí a ropa a i plyn rekordně zdraží Čechům Dušičky, o desítky procent. Za květiny, svíčky či upomínkové předměty utratí letos lidé v ČR zhruba 1,3 miliardy korun
    Dušičky, které si letos připomeneme příští středu, jsou z ekonomického hlediska, resp. výše příslušných tržeb obchodníků a prodejců stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Po suverénně vedoucích Vánocích, Silvestru a Velikonocích. Letos Češi u obchodníků nechají za svíčky, hřbitovní květiny typu chryzantém, věnce a další předměty uctívající památku zesnulých v průměru zhruba 190 korun za osobu. Celkově pak přibližně 1,3 miliardy korun.
  • Drahé Vánoce? Nic proti příštímu roku… Štědrovečerní hostina citelně zdraží, i proto dnes Česká národní banka opět nadstandardně zvedne své úroky
    Ke štědrovečerní hostině si letos všichni dáme inflaci. Která bude navíc jenom předznamenáním toho, co nastane v příštím roce. Česká národní banka přitom nyní může krotit převážně jen inflaci, jež nastane o příštích Vánocích, těch roku 2022, a pak dále. Takže s růstem hladiny spotřebitelských cen příštích dnů, týdnů a měsíců nic moc nezmůže. I tak ale musí vyslat signál. A nadělit pod letošní stromeček další nadstandardní zvýšení základní úrokové sazby. Proto na svém dnešním měnověpolitickém zasedání její bankovní rada nejspíše většinově odhlasuje růst základního úroku o 0,75 procentního bodu, na 3,5 procenta.
  • Drahota sílí. Nečekaně silná inflace v otázkách a odpovědích
    Češi se musí připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili. Tím hůře jim bude, že se nyní potkají citelná inflace s velmi chabě úročenými vklady v bankách. Běžné spoření tak bude představovat nejrychlejší cestu do chudoby. Citelná inflace bude totiž úspory rychle požírat. Doba nutí lidi investovat. Často i velmi rizikově, třeba do pochybných firemních dluhopisů. Bude tedy pokračovat enormní zájem Čechů o investice do nemovitostí. S růstem inflace však dojde také k růstu sazeb ČNB a k růstu sazeb hypoték. Hořká kombinace dále zdražujících nemovitostí a zdražujících hypoték učiní vlastní bydlení nedostupné pro nové zástupy Čechů.
  • Drahšiemu tankovaniu sa nevyhneme
    Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa mierny pokles, nakoľko sa zlepšila nálada na finančných trhoch. V súvislosti s postupným uvoľňovaním blokovacích opatrení (najmä v USA a v Európe) sa zvyšuje počet nových prípadov koronavírusu. Ukazuje sa teda, že hospodárske oživenie v druhej polovici roka 2020 môže byť pomalšie, ako sa očakávalo, keďže ďalšie uvoľňovanie opatrení môže byť ohrozené.
  • Drahšiemu tankovaniu sa zrejme nevyhneme
    Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa pokles, ktorý bol spôsobený najmä zhoršením nálady na finančných trhoch, keďže sa objavili obavy z možného výskytu druhej vlny koronavírusu v USA, keďže niektoré štáty pristúpili príliš skoro k uvoľňovaniu opatrení a zaznamenali nárast nových prípadov koronavírusu. Medzi ohrozené štáty patria napríklad Texas, Florida a Kalifornia.
  • Drahší, stratovejší a menší
    Nový týždeň sa na Wall Street niesol v znamení ziskov. V zisku zatvorili všetky segmenty indexu SP500, prekonať samotný benchmark sa ale podarilo len sektorom energií a telekomunikácii. Dôvodom rastu sektoru energií boli lepšie výsledky firmy Sempra Energy, aj keď firma nakoniec svoje zisky udržať nedokázala. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones +0,15%, SP500 +0,36%, Nasdaq Composite +0,37%.
  • Drahý australský dolar škodí ekonomice
    Australské maloobchodní tržby se v prosinci propadly již po třetí v řadě. Australský statický úřad naměřil 0,2 pr...
  • Drahý kov se díky novému historickému maximu jeví silně pozitivní
    Ceny zlata dnes raketově rostou na další čerstvé historické maximum kolem 2 589,40, přičemž další významnou překážkou je kulaté číslo 2 600. Cena v posledních dnech zaznamenala agresivní nákupní zájem po silném odrazu od 20denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA) na úrovni 2 510. Z technického hlediska oscilátor MACD prodlužuje svůj vzestupný pohyb nad spouštěcí a nulovou linii, zatímco RSI se snaží překonat úroveň 70 bodů.
  • Drama EUR/USD
    Pár EUR/USD klesl v pátek poté, co údaje ukázaly, že zaměstnavatelé v USA zaměstnali více pracovníků, než se očekávalo (červencová data), a také zvýšily mzdy, což signalizovalo pozitivní růst trhu práce.
  • Drastická inflace maže výhodná spoření
    Inflace na současné výši 9,9 procenta je špatnou zprávou pro všechny, kteří mají peníze na vkladových produktech, jako jsou spořicí účty či termínované vklady. Výnosy sice po dlouhé době dosahují vyšších hodnot na úrovni čtyři až pět procent, nicméně investoři reálně o část peněz přicházejí. Pokud mají lidé peníze na vkladu, který nese výnos například čtyři procenta, peníze se inflací znehodnotí téměř o pět procent.
  • Dražší cigarety a pohonné hmoty vyhnaly slovenskou inflaci vzhůru
    Slovenská inflace v březnu poskočila z 0,9 % na 1,4 %. Je to signál o návratu vysoké inflace na Slovensko? Bližší pohled na data napovídá, že nikoliv. Klíčový příspěvek k vysokému nárůstu vzešel od dvou položek, které jsou v zásadě nezávislé na domácí ekonomické situaci. Tou první a klíčovou je zvýšení spotřebních daní na tabák a cigarety. Ceny v této kategorii poskočily o 14,1 % a jejich příspěvek k celkovému nárůst indexu CPI dosáhl 0,4 procentního bodu.
  • Dražší ropa a výhled sazeb podporují akcie. Eurodolar opět o něco níž
    Ropa dnes zamířila strmě vzhůru hlavně kvůli útokům na tankery v Ománském zálivu. Během dne jsme viděli na Brentu až 4procentní růst, ze kterého ropa ale později částečně slevila. Vzhledem k tomu, že u těchto incidentů můžeme za podezřelého považovat Írán a že vůči němu poměrně tvrdě vystupuje americký prezident, je tu evidentní strach, že se napětí ještě dál vyhrotí. Další obava pak plyne i v praktické rovině z toho, že fyzické ohrožení dopravy v oblasti, kterou prochází pětina světové produkce ropy, může přiškrtit dodávky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex