Úterý 21. ledna 2025 02:42
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
RebelsFunding

Slabý eurokomisař, resp. slabé portfolio Česku způsobí velkou finanční ztrátu – až 47 miliard ročně, což je za pět let 800 kilometrů dálnic. Je zarážející, že politici obsazení postu podceňují

19.06.2024 10:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Slabý eurokomisař, resp. jeho či její slabé portfolio může být pro Česko velmi ztrátovou záležitostí. Finanční újma může činit až 47 miliard ročně, což je za pět let 800 kilometrů dálnic. Je proto zarážející, že obsazení postu eurokomisaře nevěnují čeští politici více pozornosti.

Česko slabým eurokomisařem ztratí mnohem více peněz, než kolik tuzemské firmy stojí poplatky spjaté s převodem z eur do korun a zajištěním kursového rizika. Přičemž ovšem navíc koruna má své více než kompenzující benefity. Pro některé vládní politiky je přitom paradoxně otázka přijetí eura zjevně důležitější než obsazení postu eurokomisaře.

Zmíněná částka 47 miliard ročně plyne z výzkumu Kaie Gehringa z Curyšské univerzity a Stephana Schneidera z Heidelberské univerzity, jenž vyšel v odborném žurnálu American Economic Journal: Economic Policy. Oba ekonomové totiž ve své studii na základě zkoumání dosavadní praxe dokumentují, že jednotliví eurokomisaři ve funkci rozhodují ve prospěch své domoviny.

I když podle legislativy EU, konkrétně Článku 17 Smlouvy o EU, by tomu tak být nemělo a eurokomisaři by neměli ve svém rozhodování brát jakýkoli zřetel na zemi původu. Zaběhnutá praxe se zkrátka výrazně liší od platné legislativy, jak dokumentují Gehring a Schneiderem. Nejde o jediné opakované porušování základních úmluv, na nichž stojí EU. Například Pakt růstu a stability, jenž má být základem udržitelnosti eura a udržitelného hospodaření zemí eurozóny, byl od 90. let porušen různými zeměmi EU doslova ve stovkách případů.

Nicméně z výzkumu Gehringova a Schneiderova plyne, že získá-li český eurokomisař slabé portfolio, bude příslušná škoda pro Českou republiku odpovídat za předpokládaných pět let funkčního období až zhruba 235 miliard korun.

Gehring a Schneider ve své zmíněné studii konkrétně analyzují působení eurokomisařů zodpovědných za zemědělství, svůj závěr ale uplatňují na eurokomisaře obecně. Zjišťují, že pokud eurokomisař získá zemědělské portfolio, tedy portfolio poměrně silné, tak země, odkud pochází, se následně díky tomu těší z navýšeného podílu na celkovém rozpočtu EU. Tento podíl podle jejich zjištění narůstá zhruba o jeden procentní bod, což odpovídá 850 milionům eur ročně. Oba výzkumníci vycházejí z rozpočtu EU pro rok 2006, neboť analyzují období od roku 1979, kdy proběhly vůbec první volby do Evropského parlamentu.

V současnosti je roční rozpočet EU nominálně o zhruba 130 procent vyšší než roku 2006. Takže zmíněná částka 850 milionů dnes odpovídá částce zhruba 1,9 miliardy eur. To je po přepočtu do korun dle aktuálního kursu právě zmíněných přibližně 47 miliard korun. Za pět let se tedy tato částka rozhojní na uvedených zhruba 235 miliard korun. Všechny výpočty vztahují k průměrně velké zemi EU, což České republice odpovídá.

Pokud tedy Česko ani letos nezíská silné portfolio, jako je bohužel tomu „tradicí“ už od roku 2010, pokud tedy na něj „zbyde“ portfolio s mizivým potenciálem navýšeného čerpání evropských peněz, lze konstatovat následující. Ztráta veřejných rozpočtů České republiky způsobená tím, že nevyjednala silnější portfolio, bude činit právě až 47 miliard korun ročně.

Je-li vodítkem dosavadní praxe, kterou dokumentují Gehring se Schneiderem, uvedených 47 miliard ročně by si Česko bylo s to zajistit navíc v porovnání s nynějším stavem, jestliže by místo slabého portfolia evropských hodnot a transparentnosti – které má v gesci dosluhující Věra Jourová – získalo právě zemědělské portfolio. Nebo nějaké silné ekonomické portfolio.

Suma 47 miliard korun ročně vůbec není zanedbatelná. Při ceně kilometru postavené dálnice čítající 290 milionů korun by se za ni postavilo přes 160 kilometrů dálnic. Za pět let pak zhruba 800 kilometrů dálnic.

Pochopitelně, peníze, které by Česko získalo z evropských rozpočtů navíc díky silnému zemědělskému či ekonomickému portfoliu, by zpravidla pochopitelně nešly přímo na stavbu dálnic. Směřovaly by třeba právě do zemědělství. Tím pádem bychom ale ušetřili vlastní finanční zdroje v této kapitole a mohli tak ušetřené peníze použít třeba právě na stavbu dálnic.

Částka 47 miliard korun ročně je mimochodem citelně vyšší než suma, kterou by české firmy získaly, resp. uspořily přechodem na euro, a tedy eliminací transakčních nákladů v podobě poplatků bankám spjatých s měnovou konverzí či zajištěním kursového rizika. Tuto úsporu lze na základě údajů České národní banky vyčíslit na 35 miliard korun ročně.

Nejde jen o to, že částka 35 miliard je nižší než suma 47 miliard. Jde zejména o to, že zde zmíněná částka 35 miliard není pro českou ekonomiku zdaleka takovou čistou ztrátou, je ona suma 47 miliard. Za daných 35 miliard totiž Česko „získává“ například nezávislou měnovou politiku, která může za jistých podmínek zajistit českému hospodářství příjem o řád vyšší. Navíc ty peníze navyšují český HDP, který zachycuje pochopitelně i výkonnost bankovního sektoru.

Ztráta plynoucí ze slabého portfolia není na rozdíl od „ztráty“ ze setrvání při koruně vůbec ničím kompenzována, natož pak překompenzována.

Proto je zarážející, že zejména některé vládní strany věnují tolik energie otázce přijetí eura, zatímco současně navrhují poměrně slabé kandidáty na eurokomisařský post. Takové, kteří podle většiny nezaujatých expertních pozorovatelů příliš nemají šanci silné portfolio získat. Bude to Česko čistá finanční újma v rozsahu stovek miliard.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Slabší růst mezd nahrává dalšímu snížení sazeb ČNB
    Průměrná nominální mzda v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,5 % po růstu o 7,2 % zaznamenaném ve čtvrtletí předtím. Výrazné zpomalení pak nastalo u mezičtvrtletní mzdové dynamiky, která podle našeho odhadu dosáhla (po sezónním očištění) 1 % po 2,5 % v Q1 24. Vzhledem k tomu, že růst spotřebitelských cen v Q2 činil (bez vlivu sezónnosti) 0,5 % q/q, kupní síla průměrné mzdy podle našeho odhadu v Q2 24 vzrostla o 0,4 % q/q (po 2,3 % q/q v Q1 24).
  • Slabší říjnová inflace potvrzuje náhled ČNB. Intervence pomohou růst cen vrátit k 2% cíli
    Říjnová inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,1 procentního bodu nižší, intervence ale podle pr...
  • Slabší trh práce pomohl technologiím
    Nejvíce se včera dařilo informačním technologiím, které přidaly 0,8 % a to i přes slabší výkonnost HP. Společnost produkující tiskárny a osobní počítače HP kvůli snižující se poptávce snížila výhled tržeb pro letošní rok a její akcie se tak včera propadly o 6,6 %. Naopak 0,4 % odepsal sektor utilit, kde se žádná společnost neodchylovala výrazněji od průměru.
  • Slabší výsledek průmyslu může znamenat pomalejší oživení
    Červencová průmyslová výroba zaostala za naším očekáváním a poklesla o 2,9 % (očekávání +0,6 %). Na vině jsou sice částečně letní odstávky elektráren, ale i bez nich pohled pod pokličku průmyslu nabízí několik nepříjemných překvapení. Na prvním místě některá energeticky náročná odvětví prohlubují svůj pokles z již tak nízkých úrovní produkce - jedná se například o zpracování dřeva, papírenský průmysl nebo výrobu kovových výrobků. Ještě více znepokojující je skutečnost, že v červenci poměrně prudce kleslo také strojírenství - jedno z páteřních odvětví českého průmyslu (-5,4 % meziročně).
  • Slabší výsledek průmyslu může znamenat pomalejší oživení
    Červencová průmyslová výroba zaostala za naším očekáváním a poklesla o 2,9 % (očekávání +0,6 %). Na vině jsou sice částečně letní odstávky elektráren, ale i bez nich pohled pod pokličku průmyslu nabízí několik nepříjemných překvapení. Na prvním místě některá energeticky náročná odvětví prohlubují svůj pokles z již tak nízkých úrovní produkce - jedná se například o zpracování dřeva, papírenský průmysl nebo výrobu kovových výrobků. Ještě více znepokojující je skutečnost, že v červenci poměrně prudce kleslo také strojírenství - jedno z páteřních odvětví českého průmyslu (-5,4 % meziročně).
  • Slabší vývoz automobilů a vyšší ceny komodit srazily únorové saldo zahraničního obchodu
    Bilance zahraničního obchodu skončila v únoru ve schodku 4,4 mld. Kč. My jsme přitom v únoru očekávali mírný přebytek ve výši 2 mld. Kč a trh dokonce 6 mld. Kč. Meziročně se jedná o 25,7 mld. horší výsledek. To bylo negativně ovlivněno jednak nižším vývozem aut v důsledku problémů se subdodávkami komponent, ale také vyšším dovozem ropy, zemního plynu a kovů, což patrně odráželo zejména jejich výrazný cenový růst.
  • Slabučké US dáta posielajú dolár na kolená, trh čaká na Fed
    Americký dolár sa dostal pod silný predajný tlak v stredu poobede po mizerných dátach z Americkej ekonomiky. Maloobchodné tržby na mesačnej báze v máji spadli z 0.4% až na -0.3%, rovnako aj tržby očistené o predaje áut. Jadrové maloobchodné tržby spomalili z 0.6% na 0.0%.
  • Slabý americký dolar způsobil pokles USD/JPY pod hodnotu 100, a co dalšího se děje na finančním trhu?
    Nálada německých analytiků a investorů se v srpnu mírně zlepšila, ukázal dnes index ZEW, který vzrostl na 0,5 bo...
  • Slabý americký maloobchod kazí den akciím i dolaru. Dluhopisy a jen rostou
    Vývoj amerického maloobchodu na konci loňského roku byl delší dobu neznámou, neboť data nevycházela v důsledku přechodného uzavření některých státních institucí. Se zpožděním zveřejněná čísla na jednu stranu hledí už dost do minulosti, ale zároveň i kreslí docela nepěkný obrázek o kondici amerického spotřebitele během klíčové předvánoční nákupní sezóny. Tržby se výrazně propadly, čímž zároveň podstřelily tržní konsensus. Revize minulých měsíců míří dolů a celková dynamika se zhoršuje.
  • Slabý BRL kávě neškodí
    Na trhu s kávou panuje přesvědčení, že silný reál podporuje udržování zásob v Brazílii a pozdější prodej nebo prodej na domácím trhu. Naopak slabý real vede ke zvýšené touze po vývozu díky možnosti získat silnou zahraniční měnu a omezuje prodej na místním trhu.
  • Slabý eurokomisař, resp. slabé portfolio Česku způsobí značnou finanční ztrátu – až 48 miliard ročně. Je zarážející, že politici obsazení postu podceňují
    Slabý eurokomisař, resp. jeho slabé portfolio může být pro Česko velmi ztrátovou záležitostí. Finanční újma může činit až 48 miliard ročně. Je proto zarážející, že obsazení postu eurokomisaře nevěnují čeští politici více pozornosti.
  • Slabý Japonský jen
    Jedním z klíčových faktorů prudkého růstu byla osobní spotřeba, protože poptávka země po opětovném otevření nadále roste. Sektor služeb zůstává silný, ale výroba nadále bojuje. Na druhou stranu vývoz klesl o 4,2 %. Nárůst růstu znamená, že udržitelná inflace by mohla zůstat nad 2 %, což by mohlo pobídnout Bank of Japan, aby podnikla kroky k normalizaci, jako je úprava své politiky řízení výnosové křivky (YCC). BoJ uvedla, že zváží zpřísnění politiky, pokud bude inflace udržitelná nad 2 %, ale jakékoli posuny v politice budou pravděpodobně malé, zvláště pokud zůstane jen slabý. BoJ oznámila, že provede přezkum politiky, který může trvat rok nebo déle. USD/JPY testuje rezistenci na ceně 137,68 a další rezistence je na úrovni 138,42. Na druhé straně supporty jsou na cenách 136,26 a 134,26.
  • Slabý jen a bubliny
    Dow Jones 101 dní bez trojdňového poklesuIndex Dow Jones zaznamenal v piatok minimálny rast, no vzhľadom na schopnosť ...
  • Slabý jen vs. silný dolar: čekání na globální obrat. Přehled páru USD/JPY.
    Jádrové spotřebitelské ceny v Japonsku (bez čerstvých potravin) vzrostly v dubnu oproti předchozímu roku o 2,2 %, což představuje pokles z březnových 2,6 %. Jednalo se o nejpomalejší tempo růstu od září 2022. Bank of Japan (BOJ) stále očekává, že výsledky jarních jednání o mzdách budou mít vliv na ceny služeb, ale ještě to musí jasně dokázat údaje.
  • Slabý maloobchod a spotřebitelská deprese
    Maloobchodní tržby v Česku skončily v prosinci za naším i tržním očekáváním, když meziměsíčně odepsaly 0,7 % (bez automobilů), zatímco meziročně se jejich propad díky nižší srovnávací základně z uplynulého roku zmírnil z 8,7 % na 7,3 %. Spotřeba domácností tak v posledním kvartále uplynulého roku táhla hospodářství dolů pravděpodobně o něco výrazněji, než jsme původně očekávali.
  • Slabý maloobchod dále brzdí českou ekonomiku
    Tuzemští spotřebitelé zůstávají nadále pod enormním tlakem vysoké inflace. Tak hovoří včera zveřejněná čísla za dubnový maloobchod, která navázala na trend posledních měsíců. Tržby v maloobchodě se meziměsíčně snížily o 0,3 %, což v meziročním srovnání znamená propad o 9,5 %.
  • Slabý maloobchod potvrzuje pokračování spotřebitelské recese
    Čísla z maloobchodu potvrdila, že spotřebitelská recese v Česku s vysokou pravděpodobností dál pokračovala i na konci roku 2022. Meziměsíčně maloobchod v listopadu dál klesal (o 0,3 %), což znamenalo meziroční pokles o 8,7 %. Oproti před covidovému roku 2019 jsou v průměru sice útraty domácností v obchodech nominálně o necelých 20 % vyšší, reálně si však za peníze lidé nakoupí zhruba o 6 % méně.
  • Slabý maloobchod v USA ve stínu nižších inflačních dat
    Po třech letošních pro-inflačních překvapeních v USA v řadě přišla konečně neočekávaně nižší hodnota, což podpořilo všeobecný optimismus na globálních trzích. I tentokrát však šlo o velmi decentní překvapení, když celková dubnová inflace nerostla meziměsíčně o očekávaných 0,4 % ale “jen” o 0,3 %. To přeloženo do meziročních hodnot po zaokrouhlení znamenalo, že inflace činila 3,4 %, což byla hodnota, kterou přesně očekával trh.
  • Slabý průmysl doléhá na korunu, eurodolar pokračuje pod 1,14
    Propad registrací aut zveřejněný včera byl varováním, které lehce znervóznělo domácí měnu. Dnes jí přináší další ztráty prosincový report z průmyslu, který ukázal překvapivý pokles výroby. Když k tomu připočteme ubývání nových zakázek pro české podniky a nečekaně prudký propad zakázek pro německý průmysl, vychází nám stále menší šance, že by ČNB zítra zvedla úrokové sazby. Data z ekonomiky i rizika pro výhled hovoří pro delší přestávku, třebaže se koruna vůbec neřídí prognózou předpokládající posilování. Dnes česká měna ustupuje vůči euru na 25,78 a na páru s dolarem na 22,63.
  • Slabý rizikový sentiment tlačil ethereum do blízkosti úrovně 3 000 USD
    Ethereum ve středu téměř otestovalo úroveň 3 000 USD, protože slabý rizikový sentiment vyvíjel tlak na některá z nejvýkonnějších aktiv loňského roku. Propadlo se o 3,7 % na 3 048 USD a pokračovalo tak ve čtyřdenním prudkém poklesu. Hodnoty 3 000 USD dosáhlo naposledy 10. ledna. Za poslední rok je o 400 % výš, ale letos v lednu je přibližně o 15 % níž.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex