Dluhopis Republiky
Zájem lidí v ČR půjčit vládě stoupl obrovsky, na osminásobek dosavadního maxima. Tyto půjčky totiž bezpečně chrání úspory veřejnosti před inflací, letos mohou vynést přes 6 %
06.01.2022 V rámci 13. upisovacího období, které skončilo loni 23. prosince, byly na účty lidí ČR připsány státní spořící dluhopisy za 41,1 miliardy korun. To je bezmála osmkrát vyšší částka než ta odpovídající výsledku dosud nejúspěšnějšího vydávání Dluhopisů Republiky, toho v rámci 12. upisovacího období, která odpovídá 5,5 miliardy korun.
Co nás v roce 2022 čeká a nemine v ekonomice? Osm hlavních změn a očekávání
01.01.2022 Česko od dneška hospodaří v režimu rozpočtového provizoria. Musí totiž začít osekávat pandemické dluhy. Nejen státní zaměstnanci a důchodci se tak musí připravit na hubenější čas, i když ne nutně od letoška. Inflace, která však letos udeří, v tomto měsíci až desetiprocentní, způsobí výrazné pokles kupní síly obyvatelstva – a tedy jeho životní úrovně. Na co dalšího je letos třeba se v ekonomické a finanční oblasti připravit. Zde osmero hlavních změn a očekávání roku 2022, níže jsou pak představeny blíže.
Dnes je poslední den na pořízení spořících dluhopisů. Po včerejších slovech a činech Česká národní banky dává jejich pořízení ještě větší smysl, úrok na nich může převýšit i úroveň šesti procent
23.12.2021 Nová Fialova vláda moc hezký dárek pod stromeček nedostává, alespoň tedy ne od mezinárodních finančníků. Americká společnost BlackRock, největší světový správce majetku, globální investory varuje před půjčováním českému kabinetu. A to přesto, například, že úrok na dluhu české vlády nyní převyšuje úrok na dluhu vlády slovenské nejvýrazněji v historii.
Lidé mají poslední dny na pořízení proti-inflačního Dluhopisu Republiky, nejbezpečnější ochrany před inflací pro příští rok
19.12.2021 Ještě čtyři celé dny zbývají lidem v ČR, aby si pořídili spořící státní dluhopis, Dluhopis Republiky, v jeho proti-inflační variantě. Ten v současnosti představuje nejlepší bezpečný způsob, jak své úspory ochránit před inflací. Samozřejmě, úspěšnou investicí třeba do akcií lze získat desítky, ba stovky procent, jenže je s ní vždy spojeno nemalé riziko, že o své peníze člověk naopak přijde. To u Dluhopisu Republiky nehrozí. Světově významné ratingové agentury jako nedávno Fitch Ratings Česku i pro popandemické období ponechávají hodnocení dluhu na relativně vysoké, předpandemické úrovni.
Udeří až 10procentní inflace, největší zdražování za generaci. Proč právě teď a jak se připravit?
14.12.2021 Česko v příštím roce čeká inflační smršť. Zvláště neúprosná bude v prvních měsících roku, zejména hned v lednu, kdy meziroční míra hladiny růstu spotřebitelských cen může atakovat nevídanou hodnotu deseti procent. Během roku smršť sice zmírní, ale odeznívat bude jen pomalu. Průměrná míra inflace se tak přiblíží sedmiprocentní hladině. Celá generace Čechů nemá s takovým růstem cen zkušenost, neboť půjde o nejrapidnější celoroční inflaci od roku 1998.
Lidé mají poslední tři týdny na pořízení proti-inflačního Dluhopisu republiky, nejbezpečnější ochrany před inflací pro příští rok
03.12.2021 Ještě zhruba tři týdny zbývají lidem v ČR, aby si pořídili spořící státní dluhopis, Dluhopis republiky, v jeho proti-inflační variantě. Ten v současnosti představuje nejlepší bezpečný způsob, jak své úspory ochránit před inflací.
Zájem o dluhopisy pro občany v 12. emisi byl rekordní, stát zahájil novou emisi
20.09.2021 Lidé si v 12. emisi objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby, tzv. Dluhopisy Republiky, za 5,6 miliardy korun. To je největší objem od zahájení prodeje dluhopisů na konci roku 2018. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. V předchozí 11. emisi si lidé koupili státní dluhopisy za 4,4 miliardy korun. Dnes MF zahájilo prodej 13. emise dluhopisů určených pro občany, tzv. Dluhopisů Republiky. Ty bude možné koupit do 23. prosince.
Státní dluh loni stoupl na 2,05 bilionu korun
12.02.2021 Státní dluh loni stoupl o 410 miliard korun na rekordních 2,05 bilionu korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Za nárůstem státního dluhu v roce 2020 je zejména vydávání státních dluhopisů, mimo jiné kvůli pokrytí schodku loňského státního rozpočtu, který byl s 367,4 miliardy korun nejvyšší od vzniku ČR. Na každého Čecha hypoteticky připadá dluh zhruba 191.000 korun.
Vyplatí se teď k Vánocům darovat Dluhopis Republiky, jak to doporučuje ministryně financí? Daňový balíček jej osvobozuje od daně
09.12.2020 Hitem sociálních sítí těchto hodin je vánočně laděné video, ve kterém ministryně financí v takřka teleshoppingovém duchu nabízí Dluhopis Republiky jako vhodný dárek pod stromeček.
Další články k tématu Dluhopis Republiky
Státní protiinflační dluhopisy jsou výhodné
02.04.2019 V současné době se zdá, že státní protiinflační dluhopisy nemají žádnou konkurenci. Jsou totiž mnohem výhodnější než spořící účty nebo termínované vklady. Na rozdíl od 90. let jsou navíc dnes dluhopisy elektronicky evidované u depozitáře.
Novinky z trhu korporátních dluhopisů za říjen 2023
20.12.2023 Přinášíme vám pravidelný report s nejnovějšími statistikami k emisím korporátních dluhopisů za měsíc říjen roku 2023. Jeho autorem je hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group CFG Ing. Vladimír Pikora Ph.D., který se v současné době věnuje jak analýze makroekonomického vývoje v České republice a ve světě, tak statistikám korporátních dluhopisů v České republice. Zdrojem informací je největší Srovnávač dluhopisů na našem trhu.
Výnos přes 18 %, bez daně. Takové „terno“ udělali lidé, kteří si pořídili státní protiinflační dluhopisy, plyne z nových údajů ministerstva financí
22.08.2022 Nové údaje ministerstva financí potvrzují, že investice do spořících státních dluhopisů, představuje jeden z nejlepších způsobů, jak se chránit před inflací. Lidé, kteří pořídili Dluhopisy Republiky v protiinflační variantě s datem emise 1. října loňského roku, se totiž letos dočkávají ročního výnosu 17,5 procenta. Ti, kteří si je pořídili už o rok dříve, s datem emise, 1. října 2020, se mohou těšit na roční výnos dokonce mírně přes 18 procent.
Novinky z trhu korporátních dluhopisů za září 2023
29.11.2023 Přinášíme vám pravidelný report s nejnovějšími statistikami k emisím korporátních dluhopisů za měsíc září roku 2023. Jeho autorem je hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group CFG Ing. Vladimír Pikora Ph.D., který se v současné době věnuje jak analýze makroekonomického vývoje v České republice a ve světě, tak statistikám korporátních dluhopisů v České republice. Zdrojem informací je první a největší Srovnávač dluhopisů na našem trhu.
Nejvíce dluhopisů vydávají firmy z finančního sektoru. Nejméně ty vzdělávací
23.05.2023 Vysoká inflace a negativní výnosy z akcií i dalších investičních nástrojů vedly v posledním roce ke zvýšenému zájmu o investice do dluhopisů. Podle statistik srovnávače na portále Dluhopisomat.cz, který srovnává všechny dluhopisy vydané v České republice, jsou na trhu s dluhopisy nejaktivnější společnosti z finančního sektoru a nemovitostí.
Zahraniční investoři drželi ke konci září rekordní objem dluhopisů ČR
31.10.2023 Zahraniční investoři drželi na konci třetího čtvrtletí české státní dluhopisy v rekordním objemu 847,1 miliardy korun. Představovalo to 28,79 procenta všech vydaných státních dluhopisů České republiky. Celkové zadlužení Česka prostřednictvím dluhopisů dosáhlo ke konci září 2,94 bilionu korun, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo financí.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
31.10.2023 1) Zahraniční investoři drželi na konci třetího čtvrtletí české státní dluhopisy v rekordním objemu 847,1 miliardy korun. Představovalo to 28,79 procenta všech vydaných státních dluhopisů České republiky. Celkové zadlužení Česka prostřednictvím dluhopisů dosáhlo ke konci září 2,94 bilionu korun, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo financí.
Lidé, kteří loni na podzim upsali protiinflační spořící dluhopisy, se letos dočkají úroku 15,1 procenta. Stát prodělá 4,3 miliardy korun, přestože si úrok pomocí statistiků srazil
20.11.2022 Nové údaje ministerstva financí potvrzují, že investice do spořících státních dluhopisů, představuje jeden z nejlepších způsobů, jak se chránit před inflací. Lidé, kteří pořídili Dluhopisy Republiky v protiinflační variantě s datem emise 3. ledna letošního roku, a kteří je tedy upisovali loni na podzim, se totiž letos dočkávají ročního výnosu 15,1 procenta. Jednalo se o dosud poslední emisi těchto dluhopisů, neboť Fialova vláda rozhodla v praxi jejich vydávání nepokračovat.
Bloomberg: Nejlépe si letos vedly dluhopisy rozvíjejících se zemí
27.12.2021 Dluhopisy rozvíjejících se zemí v letošním roce měly podle předpokladů oslabovat, protože centrální banky se rozhodly omezovat stimulační opatření. Místo toho ale dluhopisy s nejlepším letošním výkonem jsou právě ty, které vydaly rozvíjející se země. Na první místa žebříčku zemí podle výkonu jejich dluhopisů sestaveného agenturou Bloomberg se letos dostaly Jihoafrická republika, Čína, Indonésie, Indie a Chorvatsko. Naopak Česká republika se dostala mezi pět nejhorších z celkem 46 sledovaných zemí, neboť Česká národní banka (ČNB) začala prudce zvyšovat základní úroky.
Stát už prodělal šest miliard korun jenom na protiinflačních dluhopisech vydaných loni v lednu. Půjčoval si zbytečně draze, někteří lidé na tom ale dobře vydělávají
14.11.2023 V pátek zveřejněná říjnová čísla k meziroční inflaci v ČR potvrzují, že investice do spořících státních dluhopisů představuje i letos stále jeden z nejlepších způsobů, jak se před inflací chránit. Lidé, kteří pořídili Dluhopisy Republiky v protiinflační variantě s datem emise 3. ledna loňského roku – tedy v historicky suverénně nejpopulárnější emisi spořících dluhopisů –, a kteří je tedy upisovali předloni na podzim, se totiž letos dočkávají ročního výnosu zhruba 8,5 procenta. To je totiž údaj, jenž zhruba odpovídá meziroční inflaci letos v říjnu a který tedy určuje i úrok na zmíněné emisi dluhopisů. Jednalo se o dosud poslední emisi těchto šestiletých dluhopisů (viz graf níže), neboť Fialova vláda rozhodla v praxi jejich vydávání nepokračovat.
Související klíčová slova:
Sazba hypoték | Prodeje dluhopisů | Důchody | Státní dluhopis | Veřejné finance | EUR | Statistiky | Investiční banky | Poskytování hypoték | České vlády | Více peněz | Aktuální prognózy | Goldman Sachs | Růst sazeb | Propad cen | Průměrná úroková sazba | Nezaměstnanost | Pandemie | Růst cen | Základní úrokové sazby | Dluhopisy | Růst úroků | Propad cen ropy | Ceny pohonných hmot | ČSOB | Pohonné hmoty | Globální ekonomiky | Citelné zdražování | Inflace | Centrální banky | Česká měna | Domácnosti | Zájem o dluhopisy | NAFTA | Daňové přiznání | Země EU | Emise dluhopisů | Výnosy | Rychlý růst mezd | Ekonomiky | MF | Evropské investiční banky | Státní dluh | Cena barelu ropy | Peníze | Brent | Očekávání | Zvýšení sazeb | Základní sazby | Finanční společnosti | Znehodnocení koruny | Lukáš Kovanda | Růst | Nabídka | Itálie | Prognóza | Program odkupu aktiv | Trh práce | Koruna | Koronavirová krize | Dopad pandemie | Národní ekonomická rada vlády | Posílení české měny | Úrokové sazby | Trh | Listopadová inflace | Zkušenost | Fialova vláda | Spořící účty | Společnosti | Ekonomické aktivity | Eura | Nejistoty | Zájem o hypotéky | Posílení | Dluhopis | Unie | Jednání kartelu OPEC | Slevy na dani | Zvyšování úrokových sazeb | Paušální daně | Opatření | Benzín | Zvýšení sazeb ČNB | 3М | Prostor pro pokles | Zahraniční firmy | Hlavní ekonom | Daně z příjmů | Video | Celková inflace | Ropa | Finance | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Finanční instituce | Pokles cen | Dlužníci | Výdaje | Pohonné hmoty v ČR | Mezinárodní banky | Oslabení české koruny | Vývoj | Drahota | Úroková sazba | České měny | Intervence | Zvýšení slevy na poplatníka | Průměrný výnos | Vydávání dluhopisů | Sazby ČNB | Ministryně financí Alena Schillerová | Výdělky | SARS-CoV-2 | Varianty covidu | Miliardy korun | Růst mezd | Sazby | Babišova vláda | České koruny | Úrok | Firmy | Nabízené dluhopisy | Růst cen ropy | Prodeje státních dluhopisů | Cena ropy brent | Distribuce | Rizika | Fitch | Americké banky | Úspory | Schodek rozpočtu | Ministerstvo financí | Řecký dluh | Průměrná sazba hypoték | Mzdy | Úrok na dluhu vlády | Společnost | Ztráta | Riziko | Emise | Trinity | Zdravotní pojištění | SARS | Plyn | Vyšší úrok | Ceny | Financování | Pokles | Centrální banka | DPH | Objem objednávek | Evropské centrální banky | Důchod | Výnos | Trinity Bank | Posílení koruny | Euforie | ČNB | Prezidentské kampaně | Úroky | Růst inflace | Hypoteční trh | Státní rozpočet | Měna | Údaje | Marže | Situace | Dluhy | HDP | Ekonom | Dolar | Euro | Klid | Výnosy státních dluhopisů | JP Morgan | Zdanění | Ceny pohonných hmot v ČR | ČTK | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Úvěr | Meziroční inflace | Mzda | Daňový balíček | NERV | Očkování | Reuters | Prognózy | Daně | Rekord | Míra inflace | Zdražování energií | Rychlý růst | Obavy z omikronu | Investice | Fitch Ratings | Zaměstnanci | Cyrrus | Fondy | OSVČ | Úročení vkladů | Měny | Zhodnocení | Hypotéky | TIM | Propouštění | Energie | Objem | Investiční | Americké centrální banky | Příjmy | Prodej | Alena Schillerová | Míra | Tomáš Pfeiler | Krize | OECD | Zdražení ropy | JDE | Cena | Překoupenost | Digitalizace | MJ | Rozpočet | Debata | Schodek | Oslabení | Práce | Cíle | Bezpečnost | Banky | BlackRock | Šance | ČR | Ratingové agentury | Platební neschopnosti | Nákupu státních dluhopisů | Živnostníci | Poslanci | Zájem Čechů | OPEC | Ministryně financí | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Zdražování | Ropy | Úročení | Ekonomický dopad | Kabinet | Zvýšení základní sazby | Cena ropy | Kupní síla | Propad | ANO | Paušální daň | Americká společnost | Nemovitosti | Andrej Babiš | Česká republika | Státní dluhopisy | Evropská centrální banka | ECB | ROCE | EU | Miliardy | Spekulanti | Zrušení superhrubé mzdy | Poptávky po ropě | Základní sazba | Investor | Banka
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot