Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap zlato
reklama
SAB Finance

Výnos přes 18 %, bez daně. Takové „terno“ udělali lidé, kteří si pořídili státní protiinflační dluhopisy, plyne z nových údajů ministerstva financí

22.08.2022 14:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nové údaje ministerstva financí potvrzují, že investice do spořících státních dluhopisů, představuje jeden z nejlepších způsobů, jak se chránit před inflací. Lidé, kteří pořídili Dluhopisy Republiky v protiinflační variantě s datem emise 1. října loňského roku, se totiž letos dočkávají ročního výnosu 17,5 procenta. Ti, kteří si je pořídili už o rok dříve, s datem emise, 1. října 2020, se mohou těšit na roční výnos dokonce mírně přes 18 procent.

Pros srovnání, maximální dosažitelná úroková sazba se momentálně u nejlépe úročených termínových vkladů v ČR pohybuje kolem úrovně sedmi procent. Tyto bankovní produkty ale často svazuje řada omezujících podmínek.

Termínový vklad v bance představuje srovnatelně bezpečný produkt jako státní spořící dluhopis, pokud se vložená částka pohybuje v limitu zákonného pojištění vkladů, jímž je částka 100 tisíc eur (ta nyní odpovídá zhruba 2,47 milionu korun). Pokud je výše vkladu nad touto limitní částkou, je bezpečnější mít dané prostředky investovány prostřednictvím spořícího státního dluhopisu

Z tohoto srovnání plyne, že spořící dluhopisy v protiinflační variantě jsou letos opravdovým investičním „ternem“.  Při vysoké míře bezpečnosti totiž lidem, kteří si je pořídili, zajišťují výnos, který ze srovnatelně rizikových produktů (rozuměj: velmi málo rizikových) suverénně nejlépe vzdoruje inflaci. Česká národní banka letošní celoroční inflaci odhaduje ve své nejnovější prognóze na 16,5 procenta. Pokud by taková vskutku byla, zmíněné úročení uvedených spořících dluhopisů ji překoná. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc ještě v důsledku pandemie osvobozen od příslušné daně, tedy od daně z příjmu z výnosu.

Lidé, kteří si protiinflační Dluhopisy Republiky pořídili v období před Vánoci 2020, třeba jako dárek pod stromeček, jak doporučovala tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, se mohou dočkat ještě o něco vyššího úročení, než je to osmnáctiprocentní. Stejně tak lidé, kteří si je pořídili v loňské rekordní vlně zájmu, která vrcholila těsně před Štědrým dnem, do kdy bylo možné dané dluhopisy upisovat. Výši úročení těchto emisí, tj. emisí s daty 31. prosince 2020 a 3. ledna 2022, oznámí ministerstvo financí letos v listopadu, na základě říjnové meziroční inflace.

Noví zájemci o protiinflační spořící dluhopisy ale už mají smůlu. Fialova vláda se letos rozhodla od praxe vydávání těchto produktů upustit. Není se co divit, neboť na trhu si od mezinárodních investorů nyní na pět let půjčuje za zhruba 4,7 procenta, což je v porovnání s uvedenou hodnotou 18 procent skoro čtyřikrát nižší úrok.  

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výnos dluhopisů v únoru klesl z lednových 8,43 % na 8,01 %
    Vážený průměrný výnos se v únoru choval tak, jak jsme čekali. Po nelogickém lednovém navýšení začal klesat, když se dostal z lednových 8,43 na 8,01 %. Očekávám, že vzhledem k tomu, že centrální banka znovu snížila sazby a nejspíš tak učiní znovu, bude vážený průměr klesat pod 7 %. Koncem roku by mě nepřekvapil výnos ani pod 6 %. Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, největšího dluhopisového portálu v České republice.
  • Výnos italského 10letého dluhopisu opět nad krizovými 7 %. Vyvede Monti Itálii z problémů?
    Výnos dluhopisu italské vlády s desetiletou splatností je znovu nad 7% hranicí, ...
  • Výnos na 5-ročných talianskych dlhopisoch na maximách
    Výnos na talianskych 5-ročných dlhopisoch je na nov&ya...
  • Výnos nemeckých 10-ročných dlhopisov sú nad hladinou 1,74 %
    Výnosy nemeckých 10-ročných dlhopisov vyskočili nad 1,74 % – úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od začiatku roka 2014 po tom, čo prezidentka ECB Lagardeová dnes uistila, že centrálna banka sa toto leto zaviazala dvakrát zvýšiť úrokové sadzby. Obchodníci tiež trávili výsledky francúzskych volieb, v ktorých prezident Macron stratil absolútnu väčšinu v dolnej komore Národného zhromaždenia, hoci jeho aliancia zostala najväčším blokom.
  • Výnosová krivka v USA opäť klesá. Februárový rast bol dočasný, pomohli jej výpredaje na akciách.
    Koncom minulého roka bol veľkou témou pokles sklonu výnosovej krivky (ktorý sa obvykle meria ako rozdiel medzi výnosom z desaťročných a dvojročných dlhopisov), pretože keď sa výnosová krivka dostane do mínusu, tak v posledných dekádach zakaždým nasledovala recesia. Negatívna výnosová krivka znamená, že trhy očakávajú v dlhodobejšom horizonte problémy, ktoré prinútia centrálne banky znižovať úrokové sadzby.
  • Výnosová krivka v USA sa pri strednodobých splatnostiach otočila. Prichádza recesia?
    Tak sa to napokon stalo. Výnosová krivka v USA sa obrátila. Zatiaľ len čiastočne – výnosy z 5-ročných dlhopisov sú nižšie ako výnosy z dvoj- a trojročných (ešte pred niekoľkými minútami boli trojročné výnosy nižšie ako dvojročné), pri sedem a viac ročných ešte zatiaľ výnosová krivka rastie.
  • Výnosová křivka stále udává akciím směr
    Americký akciový trh dále prohloubil svoje ztráty. Index S&P 500 přišel o dalších 0,7 %, technologický Nasdaq o 0,8 % a průmyslový Dow Jones odevzdal 0,9 %. Při pohledu na sektory jsou patrné ztráty všude. Nejvíce včera ztratily utility, realitní společnosti a komunikace, jejichž akcie odepsaly více jak jedno procento. Hlavním tématem je vývoj na americkém dluhopisovém trhu, když výnosová křivka míří ke stále více inverznímu sklonu. Rozdíl mezi 3měsíční sazbou a 10letým výnosem včera spadl na nejnižší úroveň od roku 2007. Tento pohyb může být předzvěstí přicházející recese ve Spojených státech, což vyvolává obavy mezi investory i ohledně jejích dopadů na hospodářské výsledky firem.
  • Výnosová křivka zplošťuje a americké akcie obracejí dolů
    Vstup hlavních evropských trhů do nového týdne byl většinou solidní, ale Amerika po otevření zavelela k poklesu. Londýn byl už ráno velmi opatrný a držel se mimo rostoucí skupinu trhů na kontinentě. V tomto případě jde hlavně o obavy z omikronu, který se hrozí v zemi rychle rozšířit. Premiér Johnson nevyloučil další opatření proti viru, což je záležitost, které se trhy obávají.
  • Výnosový diferenciál vs. USD/CZK
    Vztah diference výnosů dvojletých dluhopisů a vývoje měnového páru USD/CZK   Determinace vývoje měnových párů na ...
  • Výnos portugalského 10letého vládního dluhopisu se poprvé dostal do záporu
    Výnos do doby splatnosti portugalského 10letého vládního dluhopisu se poprvé dostal do záporu a aktuálně se pohybuje na úrovni -0,006 %. Záporný dluhopisový výnos do doby splatnosti přitom znamená, že investor, který si dluhopis za tento výnos koupí a bude ho držet až do jeho splatnosti, s jistotou realizuje ztrátu.
  • Výnos v aukci 10letého dluhu stoupl o 22 %, příští rok si chce ČR půjčit 226 miliard korun
    S růstem výnosu o 22 procent na 3,864 procenta se smířila dnešní aukce ...
  • Výnosy a drahé kovy poskočily vzhůru spolu s inflačními očekáváními
    V rámci akciových trhů se dnes v Evropě slušně daří Londýnu (+0,7 pct), případně Madridu a Milánu. Drobné zisky si drží Frankfurt a Paříž, mírně pak ztrácí Amsterdam. Amerika se obchoduje lehce v červeném, ale stihla už vymazat většinu ztrát z úvodu obchodování.
  • Výnosy amerických dluhopisů podpořeny relativně jestřábí rétorikou rychle rostou
    Pokračující růst averze k riziku tažený primárně růstem amerických výnosů nahrává silnějšímu dolaru. Americké měně se ovšem daří, navzdory tomu spory okolo navýšení dluhového limitu v Kongresu neutuchají a levicová část demokratické strany dala na srozuměnou, že nepodpoří re-nominaci současného šéfa Fedu Powella. Trh zjevně stále silněji akceptuje rostoucí inflační tlaky a k tomu doprovodnou jestřábí rétoriku. Naproti tomu je rétorika ECB v drtivé většině holubičí s tím, že vysoká inflace je stále brána za dočasnou. Tak konec konců vyznívá i většina příspěvků na právě probíhajícím sympoziu o měnové politice pod hlavičkou ECB v Portugalsku (i dnes vystoupí řada centrálních bankéřů včetně např. hlavního ekonoma P. Lana).
  • Výnosy amerických dluhopisů po prodlouženém víkendu v poklesu
    Výnosy amerických státních dluhopisů klesly během pozdního evropského obchodování poté, co se investoři vrátili z dlouhého víkendu. Tento pokles byl na základě obav z globálního hospodářského růstu, resp. z jeho zpomalení poté, co Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhady globálního růstu. V letošním roce předpokládal tempo růstu na celém světě 3,5 %, pro rok 2020 pak 3,6 procenta.
  • Výnosy amerických státních dluhopisů podporují dolar. Přehled USD, CAD, JPY
    Nejnovější údaje z USA se ukázaly být mnohem slabší, než se očekávalo. Index spotřebitelské důvěry Conference Board poprvé za poslední čtyři měsíce klesl na 106,7 b. (očekávala se hodnota 115 b.) z lednové revidované hodnoty 110,9 b. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se v lednu snížily o více než 6 % a zdá se, že na nízké úrovni jsou také podnikatelské investice. Očekávání oživení amerického průmyslového sektoru se nenaplňují; nyní se všichni soustředí na čtvrteční zprávu ISM.
  • Výnosy brání dalšímu růstu komodit, ropa dosáhla maxima
    Měsíc trvající růst cen komodit dál brzdí zvýšená volatilita trhu s cennými papíry. Ta totiž přinesla nový vzestup výnosů z amerických dluhopisů a s ním spojenou averzi k riziku a posílení dolaru. Díky tomuto vývoji zůstává Bloomberg Commodity Index téměř beze změny poblíž dvouapůlletého maxima, což ve spojení s rekordními dlouhými pozicemi fondů způsobilo, že je sektor navzdory silným fundamentálním ukazatelům nadále vystaven riziku konsolidace.
  • Výnosy ČEZu (CEZ1.CZ) za Q3 nenaplnily očekávání
    Skupina ČEZ dnes reportovala výsledky za třetí kvartál. Zklamání z nižších než očekávaných výnosů dokázala vynahradit očekávanými celoročními výnosy i čistým ziskem na horní hranici odhadu. Akcie společnosti ČEZ (CEZ1.CZ) krátce po otevření rostly.
  • Výnosy dál klesají, sází se na Fed. Dobrá nálada na akciích však vyprchává
    Sázky na snížení sazeb Fedu rostou a jsou dál klíčovým tématem na hlavních trzích. Dnes vystoupilo několik zástupců centrální banky, kteří sice nemluvili přímo o tom, že se mají snížit sazby, ale naznačovali ochotu se bavit o nastavení politiky vzhledem ke zvýšeným rizikům. To je ovšem z tržního pohledu prakticky totéž. Momentálně se už sází na červencový termín.
  • Výnosy dál rostou, akcie beze směru. Šéf Fedu bude večer tlumit napětí
    V pátek dolů, v pondělí zpátky, dnes zatím do strany. Hlavní akciové indexy dopoledne nemají jasný směr a vykazují většinou jen malý odstup od včerejších hodnot. To platí jak pro evropské trhy, tak pro americké futures, kde ovšem přece jen převládá pokles.
  • Výnosy dluhopisů klesají, ECB možná odloží růst sazeb. Euro překvapivě odolalo
    Evropská centrální banka podle očekávání nechala nastavení měnové politiky beze změny. Taktéž zůstala u výhledu, že se úrokové sazby začnou zvyšovat po létě letošního roku a že bilance bude skrze reinvestice udržována na stávající úrovni ještě nějaký čas po růstu sazeb. Mario Draghi věří ve směřování inflace k cíli a staví hlavně na silnějších mzdách.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024