Pokud obchodník očekává, že dočasný pokles nebo nárůst ceny bude tzv. retracement (= krátkodobý odraz ceny), může se rozhodnout držet svou současnou pozici za předpokladu, že převažující trend bude nakonec pokračovat. Na druhou stranu, pokud očekávají, že kolísání trhu je brzkým příznakem obratu, mohou se rozhodnout opustit svou současnou pozici a vstoupit do nové v souladu s obratem trendu.
K rozlišení mezi retracementy (odrazy) a obraty v trendovém směřování trhu používá mnoho obchodníků nástroj technické analýzy nazývaný Fibonacci retracements (vykreslovací nástroj založený na Fibonacciho číslech). Tento princip traderům říká, že retracement skončí, jakmile cena dosáhne maximálního Fibonacciho poměru 61,8 procenta.
Z tohoto důvodu mnoho obchodníků používá poměr 61,8 procenta k zadávání příkazů k vybrání zisku (profit-target) či zastavení ztrát (stop-loss). Obchodníci, kteří mají své obchodní strategie postavené na obchodování odrazů ceny a zároveň chtějí profitovat na prolomení trendu, budou také využívat Fibonacciho poměry 38,2 procenta a 50,0 procenta jako vstupní a/nebo ziskové úrovně.
I když vám použití nástroje Fibonacciho retracements může pomoci určit, kdy vstoupit a kdy opustit vaši obchodní pozici a jakou velikost pozice zaujmout, nikdy by se neměly používat izolovaně bez potvrzení dalším indikátorem. Nejúspěšnější obchodníci využívající tento nástroj technické analýzy potvrzují signály proražení a zvratu trendu pomocí dalších technických indikátorů, jako jsou klouzavé průměry, trendové linie, oscilátory momenta a patterny cenových svíček.
Závěr
Nezapomínejte při analýze cenového grafu na celkový obrázek trhu. Doporučujeme se nejprve podívat na delší časový rámec a zjistit cenové směřování z něj a poté se postupně posouvat na nižší cenové rámce. Pokud bude na všech stejný směr trendu, může to být pro vás cenné potvrzení o aktuálně probíhajícím trendu.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe