V případě, že již nepatříte mezi úplné začátečníky, pak jste jistě slyšeli o forexovém obchodování důležitých a neočekávaných zpráv, které se těší stále větší a větší popularitě. Proč tomu tak je? Nepochybně zde hraje významnou roli fakt, že tyto zprávy reflektují aktuální tržní dění, na které následně obchodníci reagují.
A je to také právě aktuálnost, která odlišuje důležité zprávy od drtivé většiny technických indikátorů, které na rozdíl od fundamentů vycházejí převážně z historických a nikoliv současných a predikovaných dat.
Přestože to může nyní vypadat, že obchodování důležitých zpráv je mnohem výhodnější než technický trading, je třeba pochopit, že obě varianty mají své stinné a světlé stránky. Nelze tak jednoznačně tvrdit, který přístup k obchodování je lepší. Ostatně to tvrdí i tradeři, kteří obchodování velkých zpráv propadli. Tato cesta je podle nich plná příležitostí, ale také posetá bezpočtem velkých překážek.
Výhody obchodování důležitých zpráv
1. Velký ziskový potenciál klíčových denních zpráv
Obvykle každý obchodní den dochází ke zveřejnění cca 6-8 velmi důležitých „klíčových“ zpráv. Ty zpravidla mívají veliký potenciál ovlivňovat devizový trh. To znamená, že se v těchto chvílích daný trh stává vysoce aktivním, jelikož mezi obchodníky existuje celá řada analýz a protianalýz. Toto pak samozřejmě umožňuje provádět rychlé obchody, často plné nadprůměrných pohybů, jež jsou základem k dosahování i vyšších potenciálních zisků.
2. Ideální pro obchodníky s nízkou averzí k rizikům
Ač to může znít neuvěřitelně, důležité zprávy mají tu „moc“, v určité míře poskytovat jistou výhodu obchodníkům, kteří se nebojí více riskovat. Ono je to i poměrně logické, jelikož ti, kteří patří spíše mezi konzervativnější typy, se obvykle neradi vystavují turbulentním a vysoce rizikovým okamžikům. Když už se pak do takovýchto seancí dostanou, tak velmi často dělají mnoho zbytečných chyb (předčasné vstupy/výstupy, atd.), kterých poté mohou ostatní „využívat“.
3. Velmi živé obchodování
Jedna věc se obchodování velkých zpráv upřít nedá - je to opravdu akční a napínavá záležitost. Čekat s napětím u monitoru na vyhlášení novinek a poté sledovat, jak cena po platformě skáče s obrovskou kadencí, vytušit správný moment a vstoupit do trhu. To se opravdu nedá s pozvolnými a často nudným tržním “pocouráváním” srovnávat.
Rizika obchodování důležitých zpráv
1. Zvýšená míra volatility
Stejně jako vyšší cenové pohyby mohou být pro obchodníky přínosem, mohou v případě špatného odhadnutí směru vývoje ceny vést k opravdu velkým ztrátám na účtu.
2. Vyšší pravděpodobnost skluzů
Skluz, cenové poskočení, též také slippage. Další strašák, který se na trzích vyskytuje ve zvýšené míře právě v časech důležitých obchodních zpráv. A nejčastěji se tak děje hlavně ve chvílích, kdy se zveřejněné a predikované hodnoty značně liší, což v jednoduchosti znamená, že trh „nebyl“ na takovou situaci připraven.
Dovysvětleni: Nebezpečí skluzu spočívá hlavně v tom, že díky němu může dojít k okamžitému zasažení Stop-Lossu a co více, ztráta může být i ještě o něco vyšší (cena může díky skluzu SL přeskočit)
3. Rychlé a často těžko předvídatelné pohybové změny
Svižné pohyby a rychlé velmi těžce predikovatelné změny. Pohyby takzvaně nahoru a dolu. To pro dnešek představuje poslední ze zmíněných nevýhod, kterou je potřeba při obchodování důležitých zpráv vzít také v úvahu a být i na tyto situace, jak po psychické, tak po finanční stránce, adekvátně připraven.
Které zprávy obchodovat a jak se o nich včas dozvědět?
Ne všechny zprávy však mají potenciál zahýbat s trhy tak, aby jejich zobchodování představovalo atraktivní příležitost. Pokud se vám nechce neustále sledovat ekonomické kalendáře či pročítat články, doporučujeme sledovat webinář Fundamentů s Jardou Tupým a Petrem Lajskem, který přesně pro tyto důvody v Purple Trading vysíláme. Naším cílem je totiž budování komunity úspěšných traderů a tento webinář je jedním z prostředků, jak toho dosáhnout.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 69,5 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.