Po špatných měkkých fundamentálních datech z USA z minulých týdnů (ISM indexy) i tvrdá data byla špatná (průmyslová výroba, využití kapacit) a dále tak tlumí očekávání lepšího vývoje americké ekonomiky ve 3Q. Horší byl také další důležitý ukazatel - maloobchodní tržby.
Trhům však včera hodně pomáhal růst akcií Apple po překvapivě dobré reakci na nový iPhone 7 (vyprodání první várky), což je však pouze krátkodobá záležitost. Fundamentální data z ekonomiky jsou podstatnější a měla by trhy dostat nakonec výrazně níže, i když centrální banky a spřízněné instituce se budou tomuto všemožně bránit.
Investiční banka UBS v čerstvé analýze vidí v období do přelomu října a listopadu riziko poklesu trhů o 8 až 10 %. V závěru roku však očekává typickou rally. Indexům nadále nepomáhá ani ropa, kde přibývá více a více medvědích indikací (EIA report, rostoucí těžba v USA, Libye,?) a je tedy tlačena postupně níže.
Úterní pokles k pondělním dopoledním minimům jsem využil k uzavření ziskových indexových pozic akumulovaných do růstu v minulých týdnech. Pozice z nižších úrovní držím dále a do případného růstu budu opět akumulovat další short pozice.
Měnový pár EUR/USD se poslední dny drží v úzkém pásmu a čeká na důvod k většímu pohybu. Tím jistě budou akce či zprávy ze zasedání americké centrální banky (Fed) v příštím týdnu (21.9.2016). Po špatných datech z posledních týdnů a blížícím se americkým volbám, kde překvapivě aktuálně v preferencích vede Donald Trump, nečekám zvýšení sazeb.
Také případné komentáře členů Fedu či vlivných osobností k nezvýšení sazeb ještě před zasedáním Fedu mohou poslat euro nečekaně skokově výše, klidně do oblasti 1,1500 - 1,1600. V dalších dnech bude rozumné ponížit velikost obchodovaných pozic či tento měnový pár neobchodovat.
Přeji úspěšné obchodování!
Tým FXstreet.cz