Netrvalo dlouho a obchodování futures se stalo velice populárním. Dnes už jsou smlouvy futures z jedním nejvíce rozšířeným typem obchodu. Pokud jste v tomto tématu začátečník a zajímá vás, co to futures jsou a chcete je začít obchodovat, tento článek by vás mohl zajímat.
Co to jsou futures?
Futures kontrakt je právní dohoda o koupi nebo prodeji konkrétního komoditního aktiva nebo cenného papíru za předem stanovenou cenu ve stanovené době. Futures kontrakty jsou standardizovány z hlediska kvality a kvantity, aby se usnadnilo obchodování na jednotlivých burzách. Kupující futures kontraktu přebírá povinnost přijmout nakoupené aktivum, jakmile dojde k vypršení smlouvy. Prodejce futures má naopak povinnost poskytnout a dodat dané aktivum ke dni expirace.
Proč vznikly futures?
Tyto smlouvy jsou převážně spojované s farmáři. Ti se například dohodli s jinou firmou nebo podnikatelem, že mu v budoucnu předají přesné stanovené množství plodiny za předem stanovenou cenu. Firmy si byly tak jisté, že mají zajištěný materiál v budoucnu a farmář, si byl naopak jistý, že svou úrodu prodá a uživí tak sebe i rodinu. Navíc tuto smlouvu mohl použít v bance jako jistinu při půjčce a investovat nově získané peníze.
Obchodování futures
Do futures se pouští podniky zaměřené na zpracování a přepravu komodit, zemědělci, horníci. Díky vysokým cenovým pohybům tyto trhy přilákaly i cenové spekulanty, kteří se snaží o denní obchodování na těchto trzích. Jak může takové obchodování a cenová spekulace probíhat?
Obchodník nakoupí určité množství komodity, s tím, že čeká během krátké doby nárůst ceny tohoto aktiva. Po určité době nákupní pozici uzavře a buď se může těšit ze zisku nebo ztráty – záleží na počáteční ceně dané komodity a na ceně při uzavírání pozice. Spekulanti samozřejmě nemají zájem o fyzické vlastnění komodit, a proto se všechny futures kontrakty odprodávají před vypršením smlouvy.
Nemusíte se bát však, že byste „nechtěně” nakoupili tunu pšenice a pak byste museli vyklidit garáž, nebo půlku domu abyste ji měli kam dát. Burzy jsou na toto připravené a k vypořádání vaší pozice dojde ještě před tím, než by mohlo dojít k fyzickému vypořádání.
Výhody při obchodování futures prostřednictvím CFD
S příchodem nových technologií, superrychlých počítačů se obchodníci pomalu začali uchylovat i k CFD kontraktům. Na rozdíl od futures, kde obchodujete s burzou, u CFD obchodujete se svým makléřem. Můžete spekulovat, jak na růstu, tak i na poklesu ceny. Navíc zde není žádné datum splatnosti, a tudíž vás netlačí čas.
CFD mají i tu výhodu, že oproti futures nabízejí mnohem více trhů, a tedy i více obchodních příležitostí. Dávejte si však pozor. Čím více instrumentů obchodujete, tím více potřebujete mít dostupných informací o událostech a více obchodních zkušeností. Proto je lepší soustředit se na jeden trh a v něm se zdokonalovat. Navíc jsou časy obchodování jednotlivých instrumentů rozdílné a s tím také musíte počítat.
Další velkou výhodou CFD je, že nevyžadují tolik počátečního kapitálu, jako trhy s futures. Pokud chcete například koupit kontrakt na ropu, jedna smlouva je ekvivalent 1000 barelů ropy. Můžete nakoupit pouze minimum, nebo násobky dané smlouvy, nikoliv za míň.
Obchodování samotného futures se vyplatí pouze v případě, že jste velký obchodník a nakupujete ve velkém, jelikož poplatky na větších trzích jsou menší, než u CFD kontraktů a díky tomu můžete výrazně ušetřit.
Ať se do obchodování futures pustíte jakkoliv, je potřeba vždy počítat se ztrátou a o daném trhu a způsobu obchodování si zjistit co nejvíce informací.
Tým Admiral Markets