Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:10
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Nastroje

Zajistí vám důstojné stáři I. pilíř, anebo III. pilíř? Vítěznou strategií je komplexní řešení

19.03.2024 09:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Se zhoršující se demografickou situací je zabezpečení na stáří nejen v Česku, ale ve všech vyspělých státech velkým tématem. O vlastní zajištění bychom se měli aktivně zajímat, chybou by ovšem bylo, kdybychom se naivně snažili soukromým spořením nahradit důchody od státu. Důležitou roli totiž hrají obě složky budoucího důchodu. Třetí pilíř je, a ještě dlouho zůstane, finančním zdrojem doplňkovým. Navíc i hlavní příjem z I. pilíře lze ovlivnit ve vlastní prospěch.

Od ledna 2013 stál penzijní systém v České republice na takzvaných třech penzijních pilířích. Na povinném I. pilíři (důchodové pojištění), na II. pilíři (důchodové spoření) a na III. pilíři (penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření). Od ledna 2016 po zrušení II. pilíře zůstávají pilíře dva: povinný státní I. pilíř a dobrovolný soukromý III. pilíř.

Zachrání vás v důchodu I., nebo III. pilíř?

V oblasti zabezpečení na stáří jsme v uplynulých měsících u obou pilířů zaznamenali celou řadu významných změn. Změny v I. pilíři, tedy v zákonu č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, odvážně nazývané jako důchodová reforma a zahrnující zejména zpomalení růstu důchodů nebo omezení předčasného důchodu, jsou veřejností přijímány spíše s nedůvěrou.

V oblasti soukromého zabezpečení na stáří, to znamená ve III. pilíři, se objevila řada novinek, které mají motivovat lidi v produktivním věku k vyššímu spoření a investicím na stáří. Jedná se mimo jiné především o vyšší příspěvky na doplňkové penzijní spoření, zvýhodnění daňových úlev nebo vytvoření nového státem podporovaného produktu spoření na stáří, který byl nazván dlouhodobý investiční produkt (DIP).

„Tyto změny s uspokojením přivítala zejména početná skupina finančních zprostředkovatelů a finančních institucí, které mají eminentní zájem na prodeji finančních produktů – spořicích nebo investičních. Jejich obchodní rétorika se často snaží co nejvíce snížit význam státních důchodů, to jest I. pilíře, a silně přeceňuje význam soukromého spoření či investování na stáří, tudíž III. pilíře,“ upozorňuje Jiří Šafařík, specialista na státní důchodové zabezpečení ve společnosti Freedom Financial Services.

Hlavním zdrojem příjmu ještě dlouho zůstane I. pilíř

Průměrný důchod v České republice v roce 2024 činí 20 693 korun. Pokud počítáme s tím, že v důchodu se dnes žije v průměru 21 let, pak celková částka, (pro zjednodušení nezahrnujeme valorizaci), kterou lidé z I. pilíře dostanou vyplacenu, bude v současné hodnotě činit okolo 5,2 milionu korun. Na druhou stranu, když se podíváme na míru úspor vytvořených ve III. pilíři, konkrétně na penzijním připojištění se státním příspěvkem (transformované fondy) a doplňkovém penzijním spoření (účastnické fondy), zjistíme, že průměrný zůstatek účastníka se nepohybuje v milionech korun, ale spíše v desítkách tisíc korun. Průměrný zůstatek na účtu penzijního připojištění je totiž jen 176 tisíc korun (údaje pro 3. Q 2023), na účtu doplňkového penzijního spoření poté 84 tisíc Kč.

„To znamená, že kdybychom sázeli jen na III. pilíř, nevydržely by tyto peníze při výplatě renty na úrovni důchodu z I. pilíře ani tři čtvrtě roku. Je tedy zřejmé, že hlavním zdrojem příjmu v důchodu je stále I. pilíř a že III. pilíř je, a ještě dlouho zůstane, finančním zdrojem doplňkovým. To bohužel aktuálně platí pro drtivou většinu českých občanů,“ upozorňuje Jiří Šafařík.

Jak naspořit alespoň tolik, kolik dostaneme od státu?

Pokud by I. a III. pilíř měly být jako zdroj financí na stáří alespoň v rovnováze, znamená to naspořit si takovou částku, která bude srovnatelná s I. důchodovým pilířem. Pro objektivní srovnání vlastních úspor s důchodem z důchodového pojištění je nezbytné srovnávat peníze se stejnou časovou hodnotou, to znamená spočítat vše buď v současné hodnotě na úrovni roku 2024, nebo v budoucí hodnotě. Budeme-li uvažovat modelový příklad mladého člověka ve věku 25 let, budoucí hodnoty budou na úrovni roku 2063.

Výpočty a srovnání v současné hodnotě sice přinesou relativně objektivní výsledky, ale představují statický pohled na „svět financí“, který se bude dynamicky dále vyvíjet podobně jako v minulých obdobích. Dnes často doporučovaná cílová výše úspor na stáří ve výši okolo 2 milionů korun nejenže představuje jen necelých 40 % státního důchodu vyplaceného za 21 let života v penzi, ale navíc platí pouze pro lidi, kteří budou odcházet do starobního důchodu nejpozději v horizontu několika málo let, kdy se ještě výrazně neprojeví růst cen, mezd ani důchodů. Pokud ovšem budeme odcházet do důchodu za 10, 20, 30 nebo v uvedeném příkladu za 40 let, musíme si cíl pro zabezpečení na stáří stanovit v budoucí hodnotě peněz v roce, kdy dosáhneme důchodového věku.

I. pilíř – Jaká bude výše starobního důchodu za 40 let?

Předpokládejme, že modelový 25letý člověk dokončil studia, začíná pracovat a odvádět povinné odvody na sociální pojištění. Jeho nástupní plat činí aktuálně průměrnou mzdu, tedy 43 967 Kč hrubého. Současně předpokládejme, že má před sebou 40 let produktivní části života a do důchodu bude odcházet ve svých 65 letech. „Pokud by v následujících 40 letech průměrná mzda rostla ročně o 4,5 % a průměrná míra inflace činila trvale 2,7 %, pak by důchod rostl tempem 3,3 % ročně. Za 40 let, v roce 2063, by současný průměrný starobní důchod vzrostl z 20 693 korun na 73 407 korun měsíčně,“ uvádí Jiří Šafařík.

Abychom se dobrali k celkové částce, která člověku v modelovém příkladu bude celkem vyplacena během pobírání starobní penze, budeme předpokládat, že v penzi bude žít 21 let a že se důchod bude i nadále valorizovat v průměru 3,3 % ročně. Za těchto předpokladů by výše měsíčního starobního důchodu narostla ze startovních 73 407 Kč v roce 2063 na konečných 145 159 Kč v roce 2084 (viz graf níže). „Celkově vyplacená částka starobního důchodu za těchto 21 let by pak činila 26 952 601 korun. Zdá se to velmi vysoká suma, ale je potřeba si uvědomit reálnou hodnotu této částky v roce 2084, která by při inflaci 2,7 % ročně činila něco málo přes dnešních 5 milionů korun,“ vysvětluje Jiří Šafařík.


III. pilíř – Za jakých podmínek se vyrovná I. pilíři?

Předpokládejme, že uvažovaný 25letý člověk začne okamžitě ze svých příjmů odkládat určitou částku, ideálně začne pravidelně investovat. S ohledem na 40letý investiční horizont můžeme počítat s čistým průměrným zhodnocením 8 % (dlouhodobý výnos portfolia pro vyváženého investora očištěný o poplatky).

Pokud by chtěl plně využít daňové výhody nového produktu DIP a investoval by pravidelně 4 000 Kč měsíčně, za 40 let postupně investuje 1 920 000 Kč. Hodnota jeho investice v roce 2063, kdy dosáhne 65 let, bude činit nominálně (tedy v budoucí hodnotě) 13 964 030 Kč. „Pokud takto vytvořenou částku nechá dále zainvestovanou v konzervativním portfoliu a bude si vyplácet po dobu 21 let pravidelnou měsíční rentu, by při 4% reálném ročním zhodnocení (výnos očištěný o poplatky) jeho měsíční renta z III. pilíře – tudíž soukromý důchod – činila 81 993 korun měsíčně. Celkově by renta vyplacená během těchto 21 let dosáhla hodnoty 20 662 236 korun. To je zhruba o 6,3 milionu méně, než by mu bylo vyplaceno z I. pilíře,“ vypočítává Jiří Šafařík.

Kolik tedy musí činit pravidelná měsíční investice u 25letého člověka, aby se mu za výše uvedených předpokladů podařilo vytvořit takovou částku, že za 21 let života v penzi z ní bude vyplacena renta v celkové hodnotě stejné jako celkem vyplacený starobní důchod, tedy 26 952 601 Kč?

V tomto modelovém případě by v 65 letech bylo třeba mít k dispozici 18 221 134 Kč. Když se takto vytvořená částka opět nechá dále zhodnocovat 4 % p. a. a bude se z ní vyplácet konstantní renta, bude tato renta činit 106 955 Kč měsíčně, což za 21 let činí 26 961 480 Kč. „Aby tedy uvažovaný 25letý člověk za 40 let dosáhl částky asi 18,2 milionu korun, znamená to při 8% ročním zhodnocení měsíčně investovat 5 218 korun,“ doplňuje Jiří Šafařík.


Dá se tedy říci, že v případě 25letého člověka existuje reálná šance, že si během 40 let vytvoří rezervu na stáří, která se vyrovná starobnímu důchodu od státu. Otázkou ale je, kolik mladých lidí ve věku 25 let je dnes schopno si měsíčně odkládat 5 218 Kč. Výrazně horší vyhlídky mají samozřejmě lidé, kteří s vytvářením rezervy na penzi začnou později.

Pokud vyjdeme z logiky a předpokladů výše uvedeného příkladu 25letého člověka, můžeme si namodelovat situace, kolik by museli měsíčně investovat lidé, jimž zbývá do penze méně než oněch 40 let. Je třeba připomenout, že všechny níže uvedené příklady platí pro člověka s průměrným hrubým příjmem ve výši 43 967 Kč v roce 2024 a že peněžní částky v tabulce jsou uvedeny v budoucí hodnotě.


Aby se celková výše vyplacené soukromé penze (III. pilíř) alespoň vyrovnala státní penzi (I. pilíř), pak by například člověk, kterému je dnes 35 let a do penze mu zbývá 30 let, měl měsíčně investovat 8 834 Kč. Za tohoto předpokladu si při 8% ročním zhodnocení naspoří částku 13 165 835 Kč. Když si takto vytvořenou částku opět nechá dále zhodnocovat 4 % p. a. a vyplácet si 21 let konstantní rentu, bude tato renta činit 77 307 Kč měsíčně, což za 21 let činí 19 481 364 Kč, tedy stejně jako vyplacený starobní důchod za stejnou dobu.

Pokud začneme včas, máme šanci během svého produktivního života naspořit ve III. pilíři stejnou částku, jakou nám zajistí I. státní důchodový pilíř. Avšak se zvyšujícím se věkem a zkracující se dobou spoření se tato šance rychle snižuje. Výraznou pomocí soukromému spoření na stáří je zcela jistě příspěvek zaměstnavatele, který může činit až 50 000 Kč za rok.

Vítězná strategie

„Zprávy o tom, že státní důchody jsou a budou nízké, a že je nutné, abychom se na důchod zajistili sami, jsou tendenční. Pravdou nicméně je, že o vlastní zajištění na stáří bychom se měli zajímat. Chybou by ovšem bylo, kdybychom se naivně snažili soukromým spořením nahradit důchody od státu vyplácené z důchodového pojištění,“ domnívá se Jiří Šafařík, podle něhož spočívá zodpovědné zabezpečení na stáří a vítězná strategie v tom aktivně se zajímat o obě složky budoucího důchodu, to znamená jak o I. pilíř, tak o III. pilíř. Starobní důchod vyplácený z důchodového pojištění přináší člověku po skončení výdělečné činnosti hlavní příjem, který by měl alespoň pokrýt základní životní potřeby, zatímco renta ze III. pilíře bude příjmem doplňkovým, jenž přispěje k vyšší životní úrovni v penzi.

„Je třeba si uvědomit, že důchod z důchodového pojištění není záležitostí pouze státu, ale že si jej vlastně buduji také sám, a to dosaženou dobou pojištění a výší odvedeného pojistného. Optimální zajištění na stáří tedy znamená, že budu aktivní nejen v soukromém spoření, tedy ve III. pilíři, ale budu aktivně přistupovat také ke svému důchodovému pojištění,“ uzavírá Jiří Šafařík s tím, že to znamená snažit se získat co nejvyšší dobu pojištění a odvádět optimální pojistné na důchodové pojištění. Důležité je vyloučit neevidované doby, které nejen snižují dobu pojištění, ale také konečný příjem, z něhož se důchod počítá. Vyplatí se zajímat o své důchodové pojištění včas, nejlépe již od věku 15 let, od kdy lze dobu pojištění získávat nebo také ztrácet. Později rovněž dává smysl nechat si provést kontrolu (audit) svého důchodového pojištění, která umožní odstranit dosavadní chyby nejen v evidenci ČSSZ, ale rovněž vlastní chyby, jichž jsme se mohli dopustit z neznalosti zákona o důchodovém pojištění a vyvarovat se jich do budoucna.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zajímavosti z technické analýzy EUR/USD, AUD/USD, EUR/CAD
    Na denním grafu měnového páru EUR/USD lze pozorovat reverzní formaci hlava-ramena, jejíž „neckline" úroveň byla p...
  • Zajímavosti z technické analýzy EUR/USD, EUR/CHF, GBP/JPY
    Měnový pár EUR/USD se pohybuje na 4hodinovém grafu v nahoru mířicím trendovém kanálu s cílem silné rezistence 1,3...
  • Zajímavosti z technické analýzy GBP/AUD, AUD/CAD, USD/CAD
    Měnový pár GBP/AUD se pohybuje v nahoru mířicím trendovém kanálu, přičemž se momentálně chystá podle všeho...
  • Zajímavosti z technické analýzy GBP/CAD, AUD/CHF, EUR/CAD
    Měnový pár GBP/CAD počtvrté odmítnul hladinu rezistence 1,8165, od níž se odrazil směrem nahoru a podle všeho ote...
  • Zajímavosti z technické analýzy NZD/JPY, zlato, ropa
    Měnový pár NZD/JPY včera po zasedání centrální banky (RBNZ) prorazil dlouhodobě rostoucí trendovou linii. Z pohle...
  • Zajímavosti z technické analýzy ROPA, EUR/GBP, NZD/USD
    Americká ropa WTI testuje důležitou hodnotu supportu 99,50  - 99,00 USD za barel, přičemž vytváří formaci dvojité...
  • Zajímavosti z technické analýzy S&P 500, EUR/NZD, GBP/USD
    Americký akciový trh včera podlehl 2 procentnímu výprodeji. Index S&P 500 testuje 100denní exponenciální průměr v...
  • Zajímavosti z technické analýzy STŘÍBRO, GBP/CHF, EURO STOXX 50
    Stříbro momentálně konsoliduje v klesajícím klínu a koriguje svůj předchozí 2 měsíční růst ceny (konec května – začátek července). Pohyb v klesajícím klínu je podle všeho korekční, a tak je jenom otázkou času, kdy ho stříbro prorazí směrem nahoru a bude pokračovat v dalším růstu. Z krátkodobého hlediska lze spekulovat na korekci k Fibonnaciho úrovni 50, přičemž stop- lossy by měly být umístněné nad horní hranou klínu nakresleného hnědou barvou. Z dlouhodobějšího hlediska lze očekávat proražení klínu směrem nahoru a další posílení ceny stříbra.
  • Zajistěte si investici proti měnovému riziku
    Běžný investor hodnotí výkonnost svých investic primárně v domácí měně. Pokud se rozhodneme pro nákup cizoměnových aktiv, je nezbytné zajímat se rovněž o vývoj měnových kurzů, nikoli pouze o cenu samotného instrumentu. Kromě tržního rizika (spojeného s nejistotou budoucí tržní ceny aktiva) a jiných se totiž vystavujeme také riziku kurzovému (představující nejistotou ohledně vývoje budoucího tržního kurzu).
  • Zajistit se na stáří nebo spoléhat na stát?
    Určitě jste během posledních let zaznamenali vášnivé diskuze týkající se starobního důchodu. Říkáte si, že do penze máte ještě daleko, a stále vás toto téma úspěšně míjí? Nemělo by! Pokud nedisponujete značnými aktivy, které vám pojistí stáří, nebo nejste připraveni rapidně změnit životní styl, měli byste znejistit.
  • Zajištění na důchod? Celých 42 % Čechů ho neřeší
    Na penzi si nespoří 4 z 10 Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) již podruhé provedla agentura Perfect Crowd. Do penzijního spoření si ti, kteří spoří, uložili pouze 6 % svých finančních prostředků, zatímco 65 % drží pro případ nenadálé potřeby na běžném či spořicím účtu.
  • Zajištění trhů s korporátními dluhopisy
    ZPRÁVY: Americké dluhopisové trhy vysílají rozporuplné signály o tom, zda se blíží recese. V současné době se výnosy desetiletých státních dluhopisů snaží dostat na 3 % a výnosová křivka 10 let - 2 roky je inverzní. Obrovské množství společností vystavených dluhopisovému trhu by však mělo být v pořádku. Spready podnikových dluhopisů investičního stupně (VCIT) i rizikovějších neinvestičních dluhopisů (JNK) se chovají dobře a jsou zlomkem předchozích krizí (viz graf).
  • Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na právní vady, jako je věcné břemeno či předkupní právo
    Chceme-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jsme zároveň vlastníky nějaké nemovitosti, můžeme ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáme, měli bychom se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá, vysvětluje Lukáš Hartl, předseda představenstva spořitelního družstva NEY.
  • Zajištěný fond Stabilita 8 od KB Pojišťovny je příležitost bezpečně investovat. Za 6 let dostanou klienti vyplaceno minimálně 113 % investované částky
    Češi stále častěji řeší otázku, jak nejlépe ochránit své peníze před inflací. Pro konzervativnější investory je řešením zajištěný fond Stabilita 8, který právě otevřela KB Pojišťovna. Stávajícím i budoucím klientům v rámci investičního životního pojištění Vital Invest a Vital Platinum Private nový fond umožní, aby se zajímavým výnosem zhodnotili své prostředky. Kapitálová garance v době splatnosti fondu je 113 % prostředků, které klient do fondu zainvestuje, po odečtení správních nákladů na počátku investice. Splatnost fondu nastane 2. ledna 2031. Emise byla zahájena dnes 26. srpna 2024 a možnost ji využít bude do 6. prosince 2024. V případě vyprodání fondu může být upisovací období zkráceno.
  • Zájmem společnosti Couche-Tard o fúzi s Carrefour pohání cenu akcií vzhůru
    Akcie společnosti Carrefour vzrostly v polovině obchodního dne na pařížské burze o více než 14% na 17.60 eur za akcii poté, co bylo oznámeno, že kanadský gigant Couche-Tard kontaktoval francouzskou společnost, aby zahájily jednání o fúzi. Podle Carrefour jsou rozhovory velmi předběžné, ale trh je velmi dobře přijal.
  • Zajtra dopoludnia dorazia dôležité čísla z UK trhu práce, libra môže byť volatilná. Čo čakať?
    Volatilita na libre má potenciál pokračovať aj zajtra. A to kvôli zverejneniu nových čísel z trhu práce (10:30). Dôležité z nich bude len jedno – júlová zmena počtu poberateľov podpory v nezamestnanosti. Ostatné čísla (miera nezamestnanosti, zmena miezd) budú zverejnené ako priemer mesiacov apríl až jún, teda ešte z obdobia pred referendom. Určitý obraz vývoja britskej ekonomiky po referende už máme z mäkkých dát – dôvera v podnikovej sfére, spotrebiteľská dôvera predznačujú spomalenie rastu britskej ekonomiky.
  • Zajtrajšie aukcie vládnych dlhopisov
    Nemecké 5-ročné bundy v objeme 5 mld. EURo a predpokladanom výnose 2,25%... portugalské EUR...
  • Zajtra o 9:30 zasadá švédska centrálna banka. Kam by sa mohla SEK vybrať?
    Zajtra ráno bude na rušno na švédskej korune. O 9:30 bude zverejnený výsledok z dnešného zasadnutia centrálnej banky a...
  • Zajtra začína výsledková sezóna. Môže byť ďalším pozitívnym faktorom pre akcie
    Zajtra začína výsledková sezóna. Tá posledná bola mimoriadne úspešná, čo je jeden z dôvodov, prečo sú aktuálne akcia tak vysoko. Zisky rástli medziročne o 14% (čakalo sa 9%) a tržby o 7,7% (čakalo sa 7,3%). Bol to najvyšší rast hospodárskych výsledkov od roku 2011 (za väčšinu efektu je zodpovedný rast cien ropy a komodít, ktorý poslal nahor výsledky ťažobných a energetických spoločností). K tomu všetkému prekonalo prognózy pre zisky 75% spoločností a pre tržby 63% (v oboch prípadoch to bolo najviac od roku 2014)
  • Zajtra začína výsledková sezóna v USA. Čaká sa mimoriadne silný rast ziskov a tržieb
    Zajtra sa v USA začne hlavná časť výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Otvoria ju veľké banky JPMorgan, Citi a Wells Fargo. Tá minulá výsledková sezóna (za prvý kvartál) bola extrémne úspešná:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank